Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Збірка 5 кл..doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
100.72 Mб
Скачать

V. Закріплення знань учнів. Підсумок уроку

П итання та завдання

Vі. Домашнє завдання

Вивчити конспект.

Урок № 21

Тема. Складання і виконання лінійних алгоритмів для

виконавця Черепашка

Мета уроку:

навчальна: повторити з учнями правила техніки безпеки при роботі з комп’ютером і правила поведінки в комп’ютерному класі;

сформувати вміння складати та виконувати лінійні алгоритми для виконавця Черепашка;

виховна: викликати інтерес до різних професій, де використовується комп’ютер;

розвиваюча: розвивати в учнів навчальний інтерес, логічне мислення, пам’ять, увагу, просторову уяву, зорову пам’ять та творчі здібності.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Перевіряється готовність учнів до уроку, відмічаються відсутні учні в класному журналі. Повторення правил техніки безпеки.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розглянемо тепер, як скласти алгоритм для Черепашки, щоб вона малювала фрагмент паркану біля будинку.

Н а початку виконання алгоритму Черепашка знаходиться в точці А, напрям руху вертикально вгору. Малюнок складається з прямокутника і трикутника. Довжини сторін прямокутника 70 і 100 кроків.

Які команди має виконати Черепашка, щоб намалювати прямокутник, ви вже знаєте. Але трикутник BCD не є рівносторонній трикутник, який ми розглядали на попередньому уроці. У цього трикутника ВС = СD і < BCD = 90º.

Такий трикутник називається рівнобедреним прямокутним. Два його інші кути рівні між собою і міра кожного з них дорівнює 45º. У прямокутному трикутнику сторони, що утворюють прямий кут, називають катетами, а третя, більша сторона, називається гіпотенузою.

Якщо а – довжина катета рівнобедреного прямокутного трикутника, а с – довжина гіпотенузи, то с ≈ а:10∙14, а а ≈ с:14∙10 (знак означає «наближено дорівнює»). Запам’ятайте ці формули!

Для малюнка, що ми розглядаємо, довжина катета ВС трикутника BCD наближено дорівнює: ВС ≈ 70:14∙10 = 50 кроків.

Приступимо тепер безпосередньо до складання алгоритму. Визначимо, що Черепашка малюватиме відрізки у такому порядку: АВ, ВС, CD, DB, DE, EA. Тоді алгоритм буде такий.

Опусти хвостик

Вперед на 100 Черепашка намалювала відрізок АВ і знаходиться в точці В

Вправо на 45 Черепашка змінила напрям руху в напрямі променя ВС

Вперед на 50 Черепашка намалювала відрізок ВС і знаходиться в точці С

Вправо на 90 Черепашка змінила напрям руху в напрямі променя CD

Вперед на 50 Черепашка намалювала відрізок CD і знаходиться в точці D

Вліво на 45 Черепашка змінила напрям руху в напрямі променя BD

Назад на 70 Черепашка намалювала відрізок DB і знаходиться в точці В

Підніми хвостик

Вперед на 70 Черепашка перейшла в точку D

Вправо на 90 Черепашка змінила напрям руху в напрямі променя DE

Опусти хвостик

Вперед на 100 Черепашка намалювала відрізок DE і знаходиться в точці Е

Вправо на 90 Черепашка змінила напрям руху в напрямі променя ЕА

Вперед на 70 Черепашка намалювала відрізок ЕА і знаходиться в точці А

А тепер самостійно складіть алгоритм, щоб Черепашка малювала відрізки в такому порядку: АЕ, ED, DB, BC, CD, BA.

ІV. Робота за комп’ютером