Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
1-сынып сабақ жоспары.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
5.13 Mб
Скачать

Көктем келді

Көктем келді. Күн жылынды. Қар еріді. Жылғалардан су ақты. Өзендер тасыды. Мал төлдеді. Жылы жақтан құстар ұшып келді.

Сергіту сәті

Қарлығашқа ұқсайық, 1-2-3-4 деп алып,

Қане қанат қағайық. Ұшып-ұшып алайық

149-жаттығу. Оқушыларға орны ауыстырылып жазылған сөздерден сөйлем құрастырып жаздыру.Әр сөйлемнің бірінші сөзін бас әріптен бастап жаздыру.Соңынан нүкте қоюды үйрету.«Жырау» өлеңінің мағынасын түсіндіріп жаттату.

Ойнады балалар жасырынбақ. Амантай қалды арыққа жата. Тығылды қалқасына Сәуле теректің. Отыр арасында Жапар қалың қурайдың. Жамал бастады іздей оларды.

V.Бекіту кезеңі:Өз ойларынан сөйлем құрастыру.Сұрақтарға жауап алу.Дәптермен жұмыс Сөйлем сөздерден құралады.Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен бөлек жазылады.

ҮІ. Қорытынды. Сонымен бүгін біз қандай тақырып өттік Сөйлем дегеніміз не?

Сөйлем неден құралады?

VI. Үйге тапсырма. Жырау өлеңін , ережені жаттау

ҮІІ. Бағалау.

Ана тілі

Сабақтың тақырыбы: Сөйлем. Балаларға.

Сабақтың мақсаты: а) Сөйлем туралы толық теориялық білім беру.Жамбыл

атаның «Балаларға» айтқан өсиетін түсіндіру.

ә)Оқушының сауатты жазуын, сөйлеу мәдениетін, тілін

дамыту.Сөйлемді жүйелі құруға, өздігінен қорытынды

шығара білуге дағдыландыру.ой өрісін, танымдық қабілетін

арттыру.

б) Адамгершілікке, инабатты, мейірімді болып өсуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар: оқулық, Жамбыл ата суреті,сызбалар.

Пайдаланатын әдіс-тәсілдер; сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру

Сабақтың жүру барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сынып бөлмесінің

тазалығына көңіл бөлу,сабаққа дайындау.

II.Үй тапсырмасын сұрау. Үйге берілген «Жырау» өлеңін жатқа сұрау.

III.Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі.

-Сөйлем дегеніміз не?

Сөйлемнің сөзден ерекшелігі не?Мысал келтір.

IV. Мақсат қою кезеңі. Балалар, қазақтың жүз жасаған ақынын кім айтады?

-Ол Ж.Жабаев

V. Жаңа сабақ. Мұғалім түсіндіруі

Сөйлемнің бірінші сөзі бас әріптен басталып жазылады.Сөйлемнің соңына нүкте (.), сұрақ белгісі (?), леп белгісі (!) қойылады.

Дәптермен жұмыс

150-жаттығу Әр сөйлемді оқып, жатқа жазыңдар.Сөйлемнің бірінші сөзі қалай жазылады, сөйлем соңына қандай тыныс белгі қойылады?

Әрқашан болсын анам,

Болайын мен де аман

151-жаттығу Сөйлемдерді оқыңдар.Керекті жеріне нүкте қойып, оларды бас әріптен бастап жазыңдар

Құралай терезені ашты. Үйге салқын ауа кірді. Үйдің ауасы тазарды. Құралай сабақ оқыды.

Сергіту сәті.

1, 2, 3- қарлығаш болып ұш.

4, 5, 6- қарлығаш болып қалқы.

7, 8, 9, 10- қарлығаш болып қон.

Оқулықпен жұмыс

Жамбыл аталарың туралы қандай кинолар түсірілді?жамбыл аталарың балаларға өте көп өсиет айтқан.Соның бірі бүгінгі «Балаларға» деген өлеңіӨлеңді мәнерлеп оқимз.Оқушыларға тізбектей оқытамын.

VI.Жаңа материалды пысықтау. Ережені сұрап, мысалдар келтіру.

VII.Бекіту кезеңі. Тест жұмысын алу..Өткен тақырып бойынша

VIII. Үйге тапсырма. Балаларға өлеңін мәнерлеп оқып келу, 152-жаттығу

ІХ. Бағалау.

Бекітемін:_______ Ана тілі

12.04.2013 ж.

Сабақтың тақырыбы: Сөйлем.Ән сабағы

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға сөйлемнің жазылу жолдарын және тыныс

белгілерін ұғындыру,Қазақстан өнер адамдары туралы

мағлұмат беру.

ә)Оқушылардың ой-өрісін, тілін дамыту, өз ойларын тез әрі

жүйелі жеткізе білуге дағдыландыру.

б) Ұйымшылдыққа, ізденімпаздыққа, оқу құалын ұқыпты

ұстауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Көрнекілігі: оқулық, К.Байсейітова,Ш.Жиенқұлова суреттері.

Пайдаланатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, түсіндіру,т әңгімелеу

Пәнаралық байланыс: музыка