Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4 клас читання-1.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
460.19 Кб
Скачать

IV. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися на уроці? Які думки героя твору виклика­ють посмішку?

— Що засуджуєте у поведінці головного героя?

уроку_______ Дата__________

Тема. Людина починається з добра (урок позакласного читання)

уроку_______ Дата__________

Тема. Як телевізор позбавив канікул

Матеріал уроку. "Я і мій телевізор". За Віктором Кавою. Василь Сухо-млинський "Як Микола став хоробрим".

Мета. Удосконалювати навички правильного і виразного читання та лі­тературного аналізу твору, вміння працювати самостійно, форму­вати оцінні судження; розвивати читацькі навички; виховувати уміння правильно організовувати своє дозвілля.

Обладнання. Тлумачні словники, "Тематичний словник школяра".

Хід уроку

І.Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1. Відгадування загадки.

Ось так дім — одне вікно. Кожен день в вікні кіно.

(Телевізор)

2. Хвилинка етимології.

— Знайдіть і прочитайте у словниках тлумачення цього слова. 3. Гра "Визнач, який це текст".

— Послухайте текст про телевізор. Визначте, який він — науково-популярний чи художній.

Чарівне око

Як добре, що зараз є телевізори. Можна не виходячи з дому цікавий мультфільм подивитися, і футбол, і як комбайн у полі врожай збирає.

Проте телевізори зроблено не тільки для розваги. Ось, скажімо, взяти завод, де виплавляються чавун і сталь. У величезних печах вогонь. Рані­ше робітник одягав темні окуляри, затуляв обличчя рукавицею і часто крізь віконце дивився, що там діється всередині. А тепер у піч зазирає телеоко. Найвища температура йому не страшна. А робітник дивиться на телеекран та тільки на кнопки натискає.

Багато різних скарбів ховає у своїй глибині океан. У розвідку на дно океану тепер замість водолазів опускається телевізійна камера.

Ось який гарний помічник є у людей! З ним тепер легше працювати, цікавіше жити. (3. Грієва)

II. Повідомлення теми уроку. Робота над заголовком твору.

— Прочитайте назву твору Віктора Кави. Поміркуйте, про що може йти мова у ньому.

— Зробіть своє передбачення і обґрунтуйте його: з такою назвою може бути твір художній чи науково-популярний?

III. Опрацювання оповідання "я і мій телевізор" за в. Кавою.

1. Словникова робота.

а) Читання "пірамідок" слів, тренування у швидкості читання.

байдуже подалася засиджуйся

бідкалася похнюпилися скалатнулися

кінострічка мекаєш-бекаєш мультиплікаційні

б) Тлумачення незрозумілих слів. Гангстери — назва бандитів. Знічев'я — від нічого робити.

в) Робота над висловами.

Вхопив слова вухами.

Пропустив повз вуха.

Кров з носа треба.

— Чи чули ви такі вислови? Який з них можете пояснити?

— Читаючи твір, зверніть увагу, у якому значенні вжив їх автор.

2. Читання тексту учнями. Перевірка первинного сприймання.

Початок тексту до слів "Під вечір четвертого дня... "учні читають вголос "ланцюжком", а далі до кінця — мовчки.

— Коли і де відбувалися описані події?

— Як довго вони тривали у часі?

— Назвіть усі дійові особи оповідання. А хто головний герой твору?

3. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

— Яке домашнє завдання виконував Вітя? Кому він не хотів завдавати кривди, не написавши твір?

— Прочитайте, як Вітя згадує про вчительку.

— Знайдіть, як Вітя роздумував про зміст свого твору. Прочитайте, який був спершу початок його твору. Чому хлопчик змінив свій задум? Про що це свідчить?

— Прочитайте тільки текст Вітіного твору. Чи сподобались вам кані­кули, які провели хлопці? Поясніть свою думку.

— Чи погоджуєтесь ви із висновком Віті, який зробив він у своєму творі?

— Які рядочки твору викликали у вас посмішку? Прочитайте.

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Гра "Хто читає уважніше?"

— Прочитайте речення, в яких вжито вирази зі словникової роботи. Чи правильно ми пояснювали їх значення?

б) Гра "Чи були такі речення в тексті?"

Ну, дописуй, я не буду тобі заважати. (Ні.)

Я встав уранці, вмився, наївся і пішов на вулицю. (Ні.)

Вітя труснув головою, для чогось посмикав носа. (Так.)

Вітя сумно і скорботно похитував головою. (Ні.)

Скалатнулися їхні серця — надвір, негайно надвір! (Так.)

Невже на цьому тижні майстер не відремонтує телевізор? (Ні.)

5. Робота в зошитах

6. Висновки.

— Якими ви уявляєте Вітю і Митька? Що схвалюєте, а що засуджуєте у поведінці головного героя? N

— Як ви думаєте, наступні канікули Вітя проведе теж перед телевізором?

— Як ви хочете провести свої зимові канікули?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]