Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4 клас читання-1.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
460.19 Кб
Скачать

IV. Підсумок уроку.

— Твір "Паличка-рятівниця" — це оповідання чи казка? Доведіть свою думку.

— Як ви думаєте, чому казка має таку назву? З якою метою автор склав таку казку? Що він хотів передати нею читачеві?

— Подумайте і скажіть, для чого потрібно учитися. Чому деяким ді­тям не хочеться вчитися? Дайте кілька порад, як можна змінити своє ставлення до навчання.

уроку_______ Дата__________

Тема. Чи магічне число "сім"?

Матеріал уроку. Валентин Чемерис "Чорна кішка, або магічне число "сім".

Мета. Вдосконалювати уміння орієнтуватися у структурі тексту, аналізу­вати й виділяти головне в творі; формувати уміння робити виснов­ки; переказувати зі зміною особи; розвивати зв'язне мовлення, тех­ніку читання.

Обладнання. Ребуси.

Хід уроку

І. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1. Гра "Скажи інакше".

Учні усвідомлюють речення і його перефразовують.

"Щоб запам'ятати правило, треба повторити його сім разів".

(Наприклад: Якщо повторити правило 7 разів, то добре його запам'я­таєш. Якщо прокажеш правило сім разів, то довго будеш його пам'ятати і т. д.)

2. Розгадування ребусів.

— Що ви помітили у всіх ребусах? (У всіх є цифра "7".)

3. "Хвилинка-цікавинка"

— Чи не найбільшою популярністю користується у людей число 7: сім днів у тижні, сім чудес світу; у казках — сім господинь, семеро козе­нят, сім сестер. У чому ж секрет? Виявляється, що число сім відповідає обсягу короткотривалої пам'яті людини, тобто це та кількість предме­тів, ознак, яку ми спроможні запам'ятати відразу і на більш-менш три­валий час.

4. Складання прислів'їв.

— Складіть і прочитайте прислів'я, в яких є числівник сім.

Краще сім разів горіти, та всі неповні.

Наговорив сім міхів горіхів, і голоду не було.

Сім літ минуло, як музика грала, аніж один раз осиротіти.

Сім літ мак не родив, а він ще тепер скаче.

— Пригадайте ще прислів'я, у яких міститься "сім". (Семеро одного не ждуть. Сім разів відміряй, а раз відріж. Сім п'ятниць на тиждень.)

II. Повідомлення теми уроку.

— Сьогодні ми прочитаємо твір Валентина Чемериса, з якого дізнає­мось, чи справді число "сім" магічне.

III. Опрацювання твору в. Чемериса "Чорна кішка, або магічне число "сім".

1. Робота над заголовком.

— Прочитайте назву твору. Поміркуйте, про що може йти мова у цьо­му творі.

— Який за жанром може бути твір з такою назвою?

2. Словникова робота.

навмисно наврочити зарадити біді

квапливо підстерігає нікому анічичирк

невдача отакёзних перестало щастити

всадовила зашепотіла шерсть наїжачить

— Поясніть вислови, записані в останньому стовпчику.

3. Самостійне мовчазне читання твору учнями. (Гра "Губи".)

— Хто головний герой твору? Які ще персонажі зустрічаються?

— Який цей твір за жанром: казка чи оповідання? Доведіть свою думку.

4. Вибіркове читання.

— Коли Василькові перестало щастити? Прочитайте, як хлопчик зу­стрічався щоранку з чорною кішкою.

— Знайдіть речення, в яких описано хазяйку Пуми.

— З яким проханням звернувся до неї Василько?

— Прочитайте, яку таємницю розкрила жінка Василькові.

— Які слова треба було промовити і що зробити Василькові, щоб чорна кішка не зурочила?

5. Аналіз змісту твору.

— У яку прикмету вірив Василько? Звідки він її дізнався? Поміркуй­те, чи добре хлопчик вивчав правила? Чому жінка сказала, що "один" — число просте, а "сім" — магічне?

— Що насправді допомогло Василькові?

— У чому полягає магія числа "сім"?

6. Читання оповідання в особах.

— Які інтонацію та темп читання доберете, читаючи слова хлопчика у розмові з вчителькою і жінкою?

7. Творчий переказ оповідання.

— Уявіть себе на місці Василька Моргайла. Перекажіть цю цікаву історію від свого імені.

8. Робота в зошитах

9. Хвилинка-цікавинка.

— Кіт — це тварина, яку дуже люблять люди. З ним пов'язана величезна кількість прикмет і прислів'їв. По-різному складалася доля кота. В од­них країнах він був священною твариною. В інших — втіленням нечис­тої сили, і його знищували. Особливо дісталося чорним котам. У фольк­лорі різних народів можна знайти повір'я, пов'язані саме з чорними ко­тами.

У Північній Англії вважалося, що чорний кіт приносить в дім щастя. Шотландська прикмета говорить: "Чорний кіт на порозі — достаток в домі". Російська прикмета: "Кіт, собака і півень чорної масті оберігають дім від злодіїв". За американською народною мудрістю: "Бродячий чорний кіт обов'язково віщує удачу. Якщо чорний кіт прийшов до Ваших две­рей, впустіть його і будьте до нього добрими". А моряки вірять, що якщо на кораблі є чорна, без жодного білого волоска, кицька, то плавання буде вдалим".

А у нас чорний кіт є, за народним словом, втіленням неочікуваної сварки: "їм чорний кіт дорогу перебіг!" — говорять про ворогів, які ще недавно були друзями.

Але є одне спільне для багатьох народів повір'я: "Хто любить і бере­же котів, того цей хитрий звір оберігає від всякої біди".

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]