Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4 клас читання-1.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
460.19 Кб
Скачать

IV. Підсумок уроку.

уроку_______ Дата__________

Тема. Хто співає з чужого голосу, той назавжди втратив свій власний

Матеріал уроку. Юрій Ярмиш "Як Солов'ятко вскочило у біду".

Мета. Удосконалювати навички швидкого, правильного, виразного чи­тання і усвідомлення прочитаного; збагачувати словник учнів, формувати оцінні судження; прищеплювати любов до рідного сло­ва, мови; розвивати уміння передавати різні почуття під час читан­ня.

Обладнання. Малюнки птахів: солов'я, вівчарика, зяблика, дрозда, оче­ретянки, мухоловки, іволги, вівсянки; картки зі словами, запис співу солов'я.

Хід уроку

І. Мовна розминка.

1. Гра "Хто більше?"

— Хто більше знає слів-назв птахів, які починаються звуком [с]. (Со­ловей, сорока, сокіл, снігур, страус, синиця ...)

2. Гра "Що птах робить?"

Сорока — ... (скрекоче), синиця — ... (цінькає), сова — ... (кричить, ухкає). Далі діти самі пропонують аналогічні завдання однокласникам.

3. Робота зі скоромовкою.

Має втіху Солов'їха:

солов'ята — всі у тата.

Всі співучі, голосисті,

всі із хистом, всі артисти. (С. Шаповалов)

— Про кого йдеться в цій скоромовці? Чим утішається солов'їна сім'я? Учні читають скоромовку виразно напівголосно у помірному темпі;

швидко; дуже швидко. Кілька учнів декламують скоромовку у різному темпі.

4. Слухання запису пташиного співу.

Учитель вмикає запис солов'їного співу.

— Солов'їну пісню неможливо описати, її треба почути. (Слухання запису.)

— Який настрій викликав у вас цей пташиний спів?

II. Повідомлення теми уроку.

— Чи можете собі уявити соловейка, який співає, наприклад, як дрізд чи зяблик, а не свою чудову, дзвінку і мелодійну пісню? Чи можна тако­го птаха, який не знає своєї пісні, а співає лише чужі, називати соловей­ком?

— Сьогодні ми прочитаємо казку Юрія Ярмиша про те, "Як Соло­в'ятко вскочило у біду".

III. Опрацювання казки ю. Ярмиша "Як Солов'ятко вскочило у біду".

1. Первинне ознайомлення зі змістом твору.

— Про кого йдеться у цьому творі? Чим Солов'ятко відрізнялося від інших птахів?

2. Підготовка до самостійного читання твору.

а) Вправа на миттєве сприймання слів.

Гра "Прочитай і утвори пару".

На дошці висять малюнки птахів: соловейко, вівчарик, зяблик, дрізд, очеретянка, мухоловка, іволга, вівсянка.

Учитель на картках-блискавках показує ці слова. Діти повинні знайти відповідний малюнок, під яким учитель прикріплює картку зі словом.

б) Читання колонок слів.

здібне підхопили знаменитих

нечувані прощальний захоплювалися

обімліло рознеслася погоджувалась

засвистів дзвінкоголосий незадовдлений

в) Уточнення лексичного значення слів. Утне — тут: заспіває.

Митець — той, хто майстерно виконує що-небудь. На один лад — одноманітно, однаково.

3. Повторне читання казки вголос "ланцюжком".

— Як довго тривали описувані події?

4. Робота над змістом казки. Відповіді на запитання.

— Чим здивувало Солов'ятко птахів лісу? Чому спочатку всі птахи захоплювалися співом Солов'ятка? Прочитайте.

— Чому батьки-Солов'ї не віддали Солов'ятко в науку до майстра?

— Як проминуло літо у Солов'ятка? Чому він вирішив дати останній концерт?

— Як зустріли співака слухачі? Прочитайте.

— Прочитайте, як птахи відгукувалися про спів Солов'ятка. Що вони усі засуджували?

— Що побачив Соловейко у рідному лісі?

— Прочитайте, що сказав співцю Соловей Дзвінкоголосий? Чому Солов'ятко вскочило у біду?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Читання окличних речень.

б) Гра "Розвідники".

— Скільки разів на с 104 автор вжив слово "Солов'ятко"? (6)

— До усіх слів із словникової роботи доберіть із тексту іменники, з якими вони пов'язані. (Наприклад, здібне пташеня, підхопили Вівчарики і т. д.).

6. Складання плану казки (робота в групах). Орієнтовний план.

1) Народження здібного пташеняти.

2) Захоплення птахів.

3) Слава Солов'ятка.

4) Прощальний концерт.

5) Думка славетного митця.

7. Творчий переказ частин казки.

І група

Детальний переказ "Слава Солов'ятка" від імені І особи (Солов'ятка). 2 група

Детальний переказ "Прощальний концерт Солов'ятка" від імені яко­гось птаха-глядача.

8. Визначення головної думки казки.

— У чому головна думка казки? Чи тільки птахів вона стосується?

9. Робота в зошитах

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]