Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4 клас читання-1.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
460.19 Кб
Скачать

IV. Підсумок уроку.

— Які епізоди казки вам особливо сподобалися? Коли ви хвилювали­ся, а коли — раділи?

— Своїм твором М. Слабошпицький усім нам ще раз нагадав, що ми, люди, повинні турбуватися про своїх чотириногих друзів, любити їх. Це те, що ми можемо їм дати за їхню працю і відданість.

уроку_______ Дата__________

Тема. Сміливість — половина перемоги

Матеріал уроку. Всеволод Нестайко "Жевжик".

Мета. Вчити стежити за логікою описуваних подій, орієнтуватися у струк­турі тексту, розвивати читацькі навички; вдосконалювати уміння стисло переказувати; виховувати повагу до сміливих людей.

Обладнання. Картки зі словами.

Хід уроку

І. Вправи на підвищення швидкості читання і розвиток мислення.

1. Вправа, що сприяє формуванню швидкої реакції на слово.

Гра "Хто це?"

• Дивує, змінює, перетворює, чарує, чаклує — ... (чарівниця).

• Майструє, підковує, виготовляє, розплавляє, кує — ... (коваль).

• Обмірює, шиє, кроїть, перешиває, ріже — ... (кравець).

2. Читання прислів'я на одному мовному видиху.

Учні з дошки читають прислів'я фразами на одному видиху. Дарма, що гора висока: наважишся — подолаєш. Дарма, що ворог сильний: насмілишся — переможеш.

— Як ви розумієте це прислів'я?

II. Повідомлення теми уроку.

— Цій темі присвячено казку Всеволода Нестайка "Жевжик".

III. Опрацювання казки в. Нестайка "Жевжик".

1. Робота над заголовком.

— Чи доводилось вам чути слово "жевжик"?

— Прочитайте пояснення слова після твору (с. 103). Чи можете перед­бачити, про кого буде ця казка?

2. Словникова робота.

а) Читання колонок слів.

химерні заторохтів Пшик

шануйся тероризують Кривошйй

аніскілечки дивовижні Закаблук

чудернацькі недугою Здоровило

Читання кожної колонки зверху вниз ("луною" за вчителем) і знизу вверх ("буксиром" із сусідом по парті).

— Доберіть синоніми до слів аніскілечки (зовсім), глузував (насміхав­ся), недуга (хвороба).

— Які слова, серед даних, синоніми? (Химерні, чудернацькі, дивовиж­ні.) Доберіть до них антонім.

— Складіть тлумачення слів шануйся і тероризують.

— Поміркуйте, чому усі слова останнього стовпчика написані з вели­кої букви? За що люди могли отримали такі імена?

б) Пояснення значень слів.

Учні отримують картку, де записані слова:

зигзаг нікчема дивак відкоша знахарка

— Прочитайте мовчки слова, що на картці, і їхні пояснення з дошки. Доберіть до кожного слова те тлумачення, яке, по-вашому, правильне. Поставте біля слова відповідну цифру.

1. Ламана лінія.

2. Людина, що лікує, застосовуючи засоби народної медицини, замовляння.

3. Людина з незвичайними уподобаннями, особливими звичками.

4. Відбиття нападу, відсіч нападникам.

5. Людина, яка ні на що не здатна, непотрібна.

3. Первинне ознайомлення з твором. Перевірка первинного сприймання. Читання тексту найкраще провести комбінованим способом: чита­ють почергово учитель та учні.

Відтворення змісту за такими запитаннями:

— Де відбувалися події? Хто дійові особи казки? Хто з них, по-вашо­му, негативні персонажі?

4. Вибіркове читання. Робота над змістом.

— Прочитайте, де і коли народився Жевжик. Що дізналися про бабу Горобчиху?

— Як виглядав казковий хлопчик? Чому баба Горобчиха дала йому таке ім'я? Хто були його батьки?

— Прочитайте, якої вдачі був Жевжик.

— Знайдіть пояснення імен жителів села. Як вони характеризують їхні вдачі?

— Прочитайте описи тих, хто тероризував село.

— Чому диваківці не могли дати відсічі бандитам? Як вони самі це пояснювали?

— Прочитайте, як Жевжик почав давати відкоша бандитам.

— Як його вчинок вплинув на диваківців?

— Прочитайте опис втечі бандитів.

— Поміркуйте, чому Жевжик зник? Де він з того часу "оселився"?

— Знайдіть і прочитайте з тексту всі вислови, що звучать як прислів'я.

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Гра "Хто читає уважніше?"

— На що було схоже волосся у Жевжика? (Наче стигле жито.) Як воно стирчало? (Як голочки в їжака.) Які у нього були очі? (Сині-сині, мов небо цього безхмарного сонячного ранку.)

— Як Жевжик гойднувся на гілці? (Мов акробат у цирку.)

б) Гра "Хто читає швидше?"

— Знайдіть абзаци зі словами: козі Мекекеші; твоя мама — Казка; вко­лов шилом одного і другого; Жевжик оселився.

в) Гра "Дочитай речення".

— Знайдіть і дочитайте речення (записані на дошці).

"Він народився сонячного ..." "Волосся у Жевжика було ..." "Але шануватися ..." "Недарма село ..." "Аж раптом ..." "Виявилося, що ці ..." "Жевжик тихцем ..." "Коли з ворога ..."

"Побачивши таке, ..." "Відтоді, малюючи ..."

6. Стислий переказ казки (за опорними реченнями, що на дошці).

7. Визначення основної думки казки.

— Які якості хлопчика допомогли йому справитися з бандитами? Як його вчинок змінив диваківців?

— Чого вчить ця казка? У яких словах виражена її головна думка? Прочитайте.

— Поміркуйте, що у творі казкове, а що нагадує життя.

— Порівняйте зміст казки і прислів'я, яке читали на початку уроку. Що у них спільного?

8. Робота в зошитах

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]