Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4 клас читання-1.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
460.19 Кб
Скачать

IV. Підсумок уроку.

— Що нового ви відкрили для себе на уроці?

— Чим ми зобов'язані Вавилонській вежі?

— Поміркуйте, чи пов'язаний із цією легендою вислів "вавилонське стовпотворіння "? У якому значенні він вжитий? Що означає?

уроку_______ Дата__________

Тема. Кров людська не водиця, проливати не годиться Матеріал уроку. "Каїн і Авель". Біблійна легенда.

Мета. Формувати читацькі навички; розвивати техніку читання, вчити диференціювати ознаки доброго і лихого, виховувати доброзичли­ве ставлення до оточуючих, бажання творити добро; засудити жор­стокість, заздрощі, ненависть.

Обладнання. Картки зі словами.

Хід уроку.

І. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Гра "Точно і швидко. Хто або що?"

— Доберіть слово, яке може виконувати названу дію, наприклад, няв­чить — кіт.

Пролітали — ... (птахи, літаки ...). Спалахували — ... (зірки, вогні...). Розпалити — ... (вогнище, багаття).

2. Читання уривка вірша із пропущеними буквами, що позначають голосні звуки.

(На доброті існує світ

і добротою пахне хліб.

І мирне небо, в школу йти —

це також вияв доброти.

До всіх людей любов свята —

це чистота і доброта.)

— Як ви розумієте слово "доброта"?

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Сьогодні ми з вами прочитаємо ще одну біблійну легенду про Каї­на і Авеля, про породження зла і кару за нього.

III. Опрацювання легенди "Каїн і Авель".

1. Читання легенди учителем. Перевірка первинного сприймання.

— Які почуття виникли під час слухання легенди?

— Про кого цей твір? Як звали братів? Хто були їхні батьки?

2. Словникова робота.

а) Читання "пірамідок" слів.

упав кидав

втікши всесвіт

надумали ненавидів

заплямував скрадається

затріскотіли народжувалися

Читання слів "луною" за вчителем.

— Прочитайте спочатку дво-, тоді три-, чотири- і т. д. складові слова. Прочитайте слова з наголосом на перший склад, а тоді — на останній.

б) Вправа на миттєве сприймання слів.

Учитель на картках-блискавках показує слова, а діти мовчки їх чита­ють і запам'ятовують.

Слова на картках: злий, жорстокий, заздрити.

— Яке із запам'ятованих вами слів означає "надзвичайно суворий, безжалісний, нещадний"? (Жорстокий.)

— А яке має значення "недобрий, сердитий, сповнений злості"? (Злий.)

— Яке слово пояснюється "відчувати прикрість від успіхів іншого"? (Заздрити.)

Учитель прикріплює слова на картках на дошку.

— Доберіть до кожного слова спільнокореневі.

в) Робота над уточненням значення слів і образних виразів.

Діти отримують завдання на картках.

Завдання. Знайди, з'єднай і зачитай синонімічні пари.

спалахували зрозумів

збагнув сторож

вогнище безсоромно

плазує грішний

галасувати багаття

зухвало дізнається

вартівник загорялися

окаянний кричати

довідається повзе

3. Повторне читання легенди учнями мовчки.

— Якими змальовано Каїна і Авеля?

4. Аналіз змісту легенди. Вибіркове читання.

— Чим займався Каїн? Яким він був? Якими словами у легенді опи­саний Каїн?

— Яким був молодший брат? Прочитайте рядки, де про це сказано. Як до Авеля ставилася природа? А до Каїна?

— У чому був переконаний Каїн, вчинивши кривавий злочин? У яких рядках тексту про це сказано?

— Хто був свідком злочину?

— Про що запитували злочинця дерева, зірки, птахи?

— Як люди оцінили вчинок Каїна? У чому проявився людський осуд? Прочитайте.

5. Складання характеристики братів.

а) Добір рис характеру доброї та поганої людини. Діти працюють у групах. Кожна група отримує аркуш паперу, поділений навпіл. Одна сторона біла — для рис характеру доброї людини, друга половина — тем­ного кольору. Там діти записують риси характеру злої людини.

б) Робота над характеристикою персонажів.

— Прочитайте, якою постає у вас добра людина. Які із цих рис відпо­відають Авелю?

— А яка погана людина? Які з цих рис відповідають характеру Каїна?

З опорою на вибрані слова учні складають характеристики братів, обґрунтовують їх, опираючись на текст легенди.

6. Мовно-логічне завдання.

— Прочитайте на дошці прислів'я. Подумайте, до яких частин леген­ди вони підходять.

Добро довго пам'ятається, а зло — ще довше. Кров людська не водиця, проливати не годиться. Доброму скрізь добре. Від заздрощів серце кам'яніє. Від своєї совісті не втечеш. Диференційоване завдання.

1 група

Розмістити прислів'я відповідно до змісту легенди і пронумерувати.

2 група

Скласти звичайний план легенди.

Перевірка проводиться так, що на кожен пункт плану вислуховують­ся усі варіанти того, що дібрали чи склали учні. Відзначається найкра­щий.

7. Визначення головної думки твору.

— Що вас вразило у легенді. Що було незрозумілим?

— Як ви думаєте, чи переконався Каїн, що зло не буває непокара­ним? Що легенда прославляє? Що засуджує?

— Як ставився і ставиться сьогодні народ до кожного персонажа?

8. Робота в зошитах

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]