Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4 клас читання-1.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
460.19 Кб
Скачать

VI. Робота в зошитах

VII. Підсумок уроку.

— З яким новим жанром усної народної творчості ознайомилися на уроці? Що таке притча? Чим вона відрізняється від казки?

— Складіть прислів'я. Змісту яких притч вони відповідають?

уроку_______ Дата__________

Тема. Слава навіки буде з тобою,

вільності отче, Богдане-герою!

Матеріал уроку. Народна легенда "Звідки пішло прізвище та ім'я Богдана Хмельницького".

Мета. Ознайомити учнів з легендою як жанром усної народної творчос­ті; ознайомити з легендою про народного героя, гетьмана України Б. Хмельницького, а також дати довідку про нього як історичну особу; розвивати навички швидкого, виразного, свідомого читан­ня; виховувати почуття гордості за свій народ.

Обладнання. Портрет Богдана Хмельницького, фотоілюстрація пам'ятника.

Хід уроку

І. Вдосконалення читацьких навичок.

1. Вправляння у читанні прислів'їв, змінюючи смисловий (логічний) наголос.

Козацькому роду нема переводу.

Козацькому роду нема переводу.

Козацькому роду нема переводу.

— Поясніть зміст прислів'я.

2. Вправа для розвитку мовленнєвого апарата.

На дошці надруковано вірш. Учні вчаться читати його з різною інто­нацією.

Земля ти наша, краю мій коханий!

До болю рідний нам і дорогий.

Яким ти був колись?

Якими йшов шляхами?

Словами правди з нами поділись!

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Одним із жанрів усної народної творчості, з якого ми можемо чер­пати інформацію про минуле нашого народу, є легенди.

Народні легенди — це народні сказання, невеликі за обсягом твори-розповіді про події, факти, людей, оповиті казковістю, фантастикою. Часто у них ідеться про історичні події чи життя людей.

— Прочитайте статтю у підручнику "Народні легенди" (с. 30). Учні мовчки перечитують текст.

— Що ще дізналися про легенди як жанр усної народної творчості?

III. Опрацювання легенди "Звідки пішло прізвище та ім'я Богдана Хмель­ницького".

1. Читання легенди вчителем.

— Чому, згідно з легендою, хлопчика назвали Богданом Хмельницьким?

2. Словникова робота.

перемагав журилися розступилися

звідки пробирати перехрестився

хміль неподалік палата

— Поясніть значення слів: палата (великий, багатий будинок, па­лац), хміль (витка рослина).

— Доберіть синоніми до слів: журилися (сумували, печалилися), роз­ступилися (розійшлися), неподалік (недалеко, близько).

3. Читання легенди учнями мовчки.

— Як за легендою у баби та діда з'явилася дитина?

4. Робота над змістом.

— Де відбулася описана подія? Де знайшов дід хлопчика?

— Що вказувало, що з дитини виросте якась незвичайна людина?

— Як дід з бабою назвали дитя? Прочитайте.

— Ким став Богдан Хмельницький, коли виріс? Як захищав він рідну землю від ворогів?

— Про яке ставлення народу до Богдана Хмельницького свідчить цей твір? Доведіть свою думку.

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Гра "Кидок-засічка".

б) Гра "Знайди і дочитай слово".

Ви...(йшов), по...(бачив), со...(нце), схо...(дилися), го...(динах), це...(рква).

в) Утворіть словосполучення з дієсловами із словникової роботи, ви­користовуючи текст.

Перемагав (ворогів), журилися (вони), пробирати (руками), розступи­лися (стіни), перехрестився (дід).

6. Переказ легенди.

7. Розповідь учителя про Богдана Хмельницького.

— Чи знаєте ви, що Богдан Хмельницький був гетьманом України? За мужність, розум, відвагу і безмежну любов до рідної землі про

Богдана Хмельницького складалися легенди ще за життя. Хто ж насправ­ді був цей чоловік?

У селі Суботові поблизу Чигирина в сім'ї заможного козацького сот­ника Михайла народився син Богдан. Змолоду він вчився в Києві та Львові. Дуже часто батько брав його в походи проти татар. Одного разу під час бою батько загинув, а Богдана взяли в полон татари. В неволі він був недовго. Повернувся в родовий хутір.

За розум і відвагу козаки обрали його Чигиринським сотником. Чиги­ринський староста і урядник боялися його, а найлютіше ненавидів Бог­дана підстароста Чаплинський. Одного разу, коли Богдан Хмельницький був у поході, підстароста напав на хутір і пограбував його. Богдан звернувся до суду. Але суд захищав польських панів, а тому не винуватця, а Богдана Хмельницького було вкинуто до в'язниці. Богдан вирішив помститися за свою кривду і за кривду народу, тому подався на Січ, де згуртував козаків. Його однодумці пішли по Україні піднімати народ на повстання проти польських панів. А козаки, готуючись до війни проти Польщі, обрали Богдана Хмельницького гетьманом. У 1654 році війна закінчилася пере­могою українського народу.

8. Хвилинка ерудита.

— Яке місто в Україні назване іменем гетьмана?

— Чи є у нашій місцевості пам'ятник цій людині, вулиця, названа на його честь?

9. Робота з ілюстрацією. Словесне малювання.

— Розгляньте малюнок. Яким художник зобразив гетьмана?

— Уявіть себе скульптором. Який би ви створили пам'ятник Богдану Хмельницькому? Де б ви його поставили? Які слова винесли б на поста­мент?

10. Робота в зошитах

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]