Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
8 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
59.17 Mб
Скачать

4. Слухання фіналу Симфонії № 6 «Патетична» п. Чайковського.

  • Яке враження справила на вас музика фіналу?

  • Яку характеристику їй ви можете дати?

Особливістю фіналу є те, що він, на відміну від традиційних, стрімких частин, звучить у повільному темпі. Це скорботний дра­матичний монолог у тричастинній формі з характерною для всього твору пристрасною патетичністю й ліричністю.

  • У чому полягають особливості головної та побічної тем?

Головна тема фіналу сповнена страждання й протесту. Конт­растною до неї є побічна друга тема— утілення чистоти й світлої мрійливості.

  • Як закінчується симфонія? Що в ній перемагає — трагедія смерті чи віра в перемогу світла й добра?

Шоста симфонія закінчується трагічно. Але в цілому вона не залишає песимістичного враження. Наповнена життям, яскрави­ми образами, пристрасними людськими почуттями, вона вселяє велику любов до життя, кожної його миті, віру в перемогу світла й добра.

5. Гра «Диригент».

Уявіть, що кожен із вас — диригент. Спробуйте рухами рук пе­редати характер музики фіналу симфонії.

Повторне слухання фрагмента фіналу, під звучання якого учні виступають у ролі диригентів.

Нещодавно на одному з уроків звучала музика, позначена ав­тором як «Патетична» — Восьма соната Л. Бетховена. Які спільні риси є в образному змісті та звучанні творів: «Патетична» — сона­та Л. Бетховена та «Патетична симфонія» П. Чайковського?

6. Розучування «Журавлиної пісні» к. Молчанова.

— Який виконавський план пісні ви можете запропонувати?

7. Гра «Художник».

Уявіть, що кожен із вас — художник. У яких образах ви бачи­те цю пісню?

8. Гра «Згадайте пісню».

Згадайте пісні, що схожі своїм образним змістом із «Журавли­ною піснею», та виконайте їх.

9. Підсумок уроку.

а) Запитання до учнів.

  • Якими є ваші враження від музики уроку?

  • Розгляньте уважно репродукцію-фото із зображенням пам'ятника П. Чайковському. Що ви можете сказати вели­кому композиторові на завершення нашого діалогу з ним?

  • Який висновок ви можете зробити стосовно музики Шостої симфонії?

Симфонії П. І. Чайковського — це сповіді його великого люд­ського серця. Кожній із шести симфоній притаманні автобіогра­фічні риси, у Шостій симфонії — безліч визначень, порівнянь. Це «лебедина пісня композитора», «трагічний документ епохи», лі­рична трагедія, сповідь душі, філософський роздум про життя лю­дини, про сенс людського існування.

  • Чому музичні твори П. І. Чайковського дотепер є одними з найпопулярніших, які й дотепер хвилюють слухачів?

  • Запам'ятайте слова П. Чайковського: «У цю симфонію я вклав, без перебільшення, усю свою душу. Я вважаю її найкращою та найбільш щирою з усіх своїх творів».

б) Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

10. Домашнє завдання.

Слухати музику на власний вибір. Звернути увагу на твори П. І. Чайковського. Зібрати матеріал про його життя й творчість.

11.Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання «Журавлиної пісні» к. Молчанова.

УРОК 33

Тема. Євген Станкович. Діалог із сучасником.

Мета. Поглибити знання учнів про творчість Є. Стан­ковича на прикладах триптиха для скрипки і фортепіано «На Верховині» та фрагментів із балету «Ольга». Закріпити визначення понять «балет», «камерна музика», «триптих», «аван­гардизму, «неофольклоризм». Розвивати образно-асоціативне мислення учнів, формувати інтерес до кращих зразків української професійної музики, зокрема до творчості Є. Станковича, К. Молчано­ва. Виховувати естетичні почуття, любов до свого народу, української природи.

Музичний матеріал: Є. Станкович. Триптих для скрипки і фортепіано «На верховині», пролог із балету «Ольга» (слухан­ня); І. Карабиць. «Пісня на добро» (виконання).

Тип уроку: урок поглиблення теми, урок-діалог.

Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон, фортепіа­но), темброво-шумові інструменти, магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нотна дошка, портрети композиторів Є. Станковича, І. Кара- биця, репродукція картини художника С. Мальчицького «Верховина влітку» та фото «Пам'ятник княгині Ользі у Києві», підручники «Музичне мистецтво», 8 кл. (О. В. Волошина, А. В. Левчен­ко, О. В. Мільченко), «Музичне мистецтво», 8 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань, Ю. 0. Очаковська), «Вчимося співати», 7-8 кл. (М. К. Яскулко).

ХІД УРОКУ