Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
8 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
59.17 Mб
Скачать

7. Виконання пісень за бажанням учнів.

8. Підсумок уроку.

а) Запитання до учнів.

    • Що нового відкрила для вас музика П. І. Чайковського? Чим збагатила?

    • Яке місце посідає музика. Чайковського у вашому житті?

    • Які українські народні пісні знайшли своє місце у. творах П. Чайковського, отримали «друге життя»?

    • Згадайте, яку українську народну пісню використав компо­зитор у І частині концерту, а яку— у фіналі?

    • Чи згодні ви зі словами Бориса Асаф'єва: «Цей концерт — геніальний за симфонічним злетом думки й щедрістю звукоідей?

б) Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

9. Домашнє завдання.

Слухати Музику на власний вибір. Підготувати розповідь про прослухану музику.

10.Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання «Журавлиної пісні» к. Молчанова.

УРОК 32 .

Тема. П. Чайковський. Діалог із митцем.

Мета. Поглибити й узагальнити знання учнів про твор­чість П. Чайковського на прикладі фіналу Сим­фонії № 6. Визначити особливості, характер му­зики Симфонії № 6. Закріпити формулювання понять «симфонія», «сонатна форма», «сонатно-симфонічний цикл». Розвивати слухацьку ува­гу учнів, вокально-хорові навички, вміння усві­домлено й виразно інтерпретувати та виконувати музичні твори. Формувати інтерес до творчості П. Чайковського, К. Молчанова. Виховувати есте­тичний смак учнів.

Музичний матеріал: П. Чайковський. Симфонія № 6 «Патетична» (фінал) —

слухання; К. Молчанов «Жу­равлина пісня» (виконання).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (ба­ян, акордеон, фортепіано), темброво-шумові інструмен­ти, магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нот­на дошка, портрети композиторів П. Чайковського, К. Молчанова, підручники «Музичне мистецтво», 8 кл. (О. В. Волошина, А. В. Левченко, О. В. Мільченко), «Музичне мистецтво», 8 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань, Ю. О. Очаковська), «Вчимося співати», 7-8 кл. (М. К. Яскулко).

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання І частини Симфонії № 6 («Патетичної») П. Чайковського.

2. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.

  • Якою музикою розпочався наш урок?

  • Чи впізнали ви за звучанням, що це за музичний твір та хто його автор? (Симфонія №6,1 частина; П. Чайковський.)

  • Згадайте одну із тем симфонії та виконайте її як вокаліз.

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  • Що ви можете розповісти про історію створення Симфо­нії №6?

  • Чому вона має другу назву—«Патетична»?

За словами композитора, він задумав ЇЇ як програмний твір, проте з програмою, «що залишиться Для всіх загадкою...». Сим­фонію № 6 Чайковський назвав «Патетичною» за порадою свого брата.

Програмний зміст симфонії дещо розкривають слова П. Чай­ковського:

«Навіщо ми живемо? Навіщо? Для чого? — початок й основна думка Всієї симфонії».

«У цю симфонію я вклав, без перебільшення, усю свою душу».

Історія написання симфонії схожа з написанням Реквієму В. А. Моцарта.

Восени 1893 року Чайковському надійшло замовлення напи­сати Реквієм. Сам П. Чайковський писав із цього приводу: «Мене бентежить та обставина, що моя остання симфонія, щойно напи­сана й призначена до виконання 16 жовтня... пройнята настроєм дуже близьким до того, яким переповнений Реквієм». Перший фортепіанний концерт і Шоста симфонія були останніми творами, якими диригував П. Чайковський. За тиждень композитор пішов із життя.