Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
8 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
59.17 Mб
Скачать

6. Чому Лисенка називають «сонцем української музики»?

Що ви можете сказати про роль М. Лисенка в розвитку вокально-хорового жанру в Україні?

  • Як завершується кантата «Б'ють пороги»?

  • Чи відчутно в ній єднання Кобзаревого слова з музикою Ми­коли Лисенка?

  • Якого звучання набуває кантата зі словами «Наша дума, на­ша пісня не вмре, не загине...»? (Звучить як гімн українському народу.) .

  • Яку ще кантату композитора Миколи Лисенка ви може­те згадати? (Кантата «Радуйся, ниво неполитая», 5 частина «Оживуть ліси, озера».)

У разі потреби учитель демонструє фрагменти кантати.

7. Виконання пісні «Родина» о. Злотника.

а) Виконавський план на розсуд учителя або за бажанням учнів.

б) Створення емоційного настрою для виконання пісні, задля то­го щоб передати чуття великої української родини — як у ми­стецтві, так і в житті.

в) Налагодження зв'язку між минулим і сьогоденням.

8. Слухання та виконання пісні «Три поради» і. Шамо.

Пісня композитора Ігоря Шамо написана на слова відомого українського поета Юрія Рибчинського.

  • Які три поради звучать у цій пісні?

  • Як у музиці розкрито образний зміст пісні?

  • Чи такою ви уявляєте музику на текст Ю. Рибчинського?

9. Підсумок уроку. Запитання до учнів.

  • Яка роль виконує хоровий жанр у формуванні української національної музичної класики?

  • У чому полягають особливості кантати Миколи Лисенка «Б'ють пороги»?

  • Яка ваша думка щодо ролі М. Лисенка в розвитку вокально-хорового жанру в Україні?

  • Чи згодні ви з поданими нижче рядками з вірша «Мико­ла Лисенко» відомого українського поета Максима Риль­ського?

Він від народу набирався сили,

В натхненній праці, в боротьбі палкій,

Коли творив щоденний подвиг свій,

Во ім'ятих, що сіяли, косили.

Які рядки про М. Лисенка могли б написати ви?

Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

10. Домашнє завдання.

Слухати музику на власний вибір. Відобразити свої враження від музики уроку в малюнках, віршах тощо.

11.Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання пісні «Три поради» і. Шамо.

УРОК 31

Епіграф до уроку:

«Цей концерт — геніальний за симфонічним злетом думки й щедрістю звукоідей».

Б.Асаф'єв

Тема. Музика Чайковського як символ краси, правди й щирості.

Мета. Визначити образний зміст, характер музики тво­рів для слухання та виконання. Поглибити знання учнів про творчість П. Чайковського на прикла­дах романсу «Серед шумного балу» та І части­ни концерту для фортепіано з оркестром № 1. За­кріпити визначення понять «концерт», «сонатна форма та її складові частини», «камерна музика», «романс». Розвивати слухацьку увагу, вокально-хорові навички. Формувати інтерес до зарубіжної музичної культури, зокрема до творчості П. Чай­ковського, К. Молчанова. Виховувати естетичний смак учнів.

Музичний матеріал: П. Чайковський. Романс «Серед шумного балу», концерт для

фортепіано з оркестром №1,1 части­на (слухання); К. Молчанов. «Журавлина пісня»

із кінофільму «Доживемо до понеділка», пере­клад із російської М. К. Яскулка (виконання).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Oбладнання: музичні інструменти (баян, акордеон, фортепіа­но), темброво-шумові інструменти, магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нотна дошка, портрети композиторів П. Чайковського, К. Мол­чанова, підручники «Музичне мистецтво», 8 кл. (О. В. Волошина, А. В. Левченко, О. В. Мільченко), «Музичне мистецтво», 8 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань, Ю. О. Очаковська), «Вчимося співати», 7-8 кл. (М. К. Яскулко).

ХІД УРОКУ