Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
8 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
59.17 Mб
Скачать

10. Підсумок уроку.

а) Запитання до учнів.

  1. Яке враження справила на вас музика уроку?

  2. У чому полягають особливості драматургії балету С. Про­коф'єва?

  3. Чи відчутний в музиці балету вплив вагнерівської системи лейтмотивів?

  4. Чи розкрила музика С. Прокоф'єва глибину шекспірівської трагедії?

  5. Про балет «Ромео і Джульєтта» Сергія Прокоф'єва .гово­рили, що він є істинним «перекладом Щекспіра на мову руху».

Відома російська балерина Галица Уланова зазначала: «Му­зика Прокоф'єва зливалася із Шекспіром. При всій новиз­ні й сучасності звучання дивовижна відповідність балету Прокоф'єва трагедії ІПекспіра — ось у чому причина успіху цієї вистави».

— Який висновок щодо музики балету можете зробити ви?

б) Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

11. Домашнє завдання.

Слухати музику на власний вибір. Звернути увагу на музику,в якій розкривається тема кохання.

12. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання «Танцю лицарів»с. Прокоф'єва.

УРОК 20

Тема. На хвилях казки, гармонії, кохання.

Мета. Поглибити знання учнів про творчість М. Рим­ського-Корсакова, розкрити особливості симфо­нічної сюїти «Шехеразада». Закріпити визна­чення понять «симфонічна сюїта», «музичний образ». Удосконалювати вокально-хорові навич­ки та вміння виразного виконання пісні. Форму­вати музичний смак учнів, потяг до прекрасно­го, інтерес до творчості М. Римського-Корсакова, М. Катричка. Виховувати почуття любові до жит­тя, людини.

Музичний матеріал: М. Римський-Корсаков. Фрагменти із симфоніч­ної сюїти

«Шехеразада» (слухання); М. Катричко. «Хуртовина» (розучування).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон), темброво-шумові інструменти, магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нотна дошка, портрети композиторів М. Римського-Корсакова, М. Катричка, підручники «Музичне мистецтво», 8 кл. (О. В. Волошина, А. В. Левченко, О. В. Мільченко), «Музичне мистецтво», 8 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. До- рогань, Ю. 0. Очаковська), «Вчимося співати», 7-8 кл. (М. К. Яскулко).

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання пісні М. Катричка «Хуртовина».

2. Актуалізація музичного досвіду учнів.

3. Мотивація музично-творчої діяльності учнів.

Наш урок присвячений музиці неперевершеного «музичного казкаря» та майстра музичного морського пейзажу, російського композитора Миколи Римського-Корсакова.

Розгляньте чудовий портрет композитора роботи художника В. Сєрова.

  • Як зобразив композитора В. Сєров?

  • Як ви думаєте, над нотами якого зі своїх творів він замис­лився?

  • Згадайте музичні твори композитора, що звучали на уроках упродовж попередніх років.

(У разі потреби вчитель демонструє фрагменти музичних тво­рів М. Римського-Корсакова — «Снігуронька», «Садко» тощо.)

Відомо, що композитор написав книгу «Літопис мого музично­го життя» — спогади про своє життя і творчий шлях. Якщо ви її не читали, обов'язково зробіть це при нагоді. А зараз я пропоную вам скласти усний літопис життя М. Римського-Корсакова. Цю ро­боту ми будемо виконувати в групах, які можна назвати «Сюїта», «Шехеразада», «Шахріяр»„якщо ви, звісно, не заперечуєте. Кож­на група отримає асоціативний ряд слів і спробує виконати це зав­дання.

Асоціативний ряд слів для кожної групи.

«Шахріяр» «Шехеразада»

м. Тихвін, 1844 Сюїта

кліпер «Алмаз» Шехеразада консерваторія Марина

Петербург «1000+ 1 ніч»

педагог Айвазовський

диригент 33 богатирі

«Сюїта»

15 опер «Садко» «Снігуронька», симфонії, сюїти, романс

(Учитель роздає аркуші для творчої роботи; після виконання завдання від кожної групи виступають музикознавці; учитель ро­бить висновки з виступів і оголошує тему уроку.)