Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
8 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
22.02.2020
Размер:
59.17 Mб
Скачать

7. Розучування пісні б. Окуджави «Надії крихітний оркестрик».

а) Слово вчителя.

Одна з пісень російського письменника й поета грузинсько­го походження Булата Окуджави (XX ст.) — «Ваша Величносте, Жінко» («Ваше Величество, Женщина») вже звучала на наших , уроках. Як і Володимир Висоцький, Булат Окуджава одного разу почав «співати власні вірші», тобто став бардом. Серед глибоких за змістом, ліричних та емоційно стриманих пісень Окуджави «Надії крихітний оркестрик» («Надежды маленький оркестрик») є втіленням авторського бачення людської долі у вигляді ма­ленького оркестрика, що вперто продовжує грати, незважаючи ні на що...

б) Розучування першого куплету пісні.

  • Зверніть увагу на ритмічний бік, мелодичну лінію, кінець пісні на словах «Надії крихітний оркестрик», наявність пауз.

  • Який варіант для розучування ви оберете — український чи російський?

8. Підсумок уроку.

а) Запитання до учнів.

    • Які ваші враження від музики уроку?

    • ЯКІ риси характеру герцога втілені в його пісеньці?'

    • Яку драматичну роль відіграє звучання легковажної пісень­ки герцога в трагічному фіналі опери?

    • Чи виникло у вас бажання послухати в театрі «Ріголетто» або якусь іншу оперу Дж. Верді?

б) Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

9. Домашнє завдання.

Слухати музику за власним бажанням. Спробувати втілити об­разний зміст пісні «Надії крихітний оркестрик» за допомогою за­собів улюбленого виду мистецтва.

10. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання пісні «Надії 1 крихітний оркестрик» б. Окуджави.

УРОК 18

Епіграф до уроку:

«Як композитор Ріхард Вагнер, безумовно, од­на з найвидатніших особистостей другої половини XIX століття, і його вплив на музику величезний».

П. Чайковський

Тема. Реформаторські ідеї Р. Вагнера в опері.

Мета. Визначити особливості творчості Ріхарда Вагне­ра на прикладі фрагмента опери «Валькірія», ре­форматорські ідеї Вагнера в оперному жанрі, що ґрунтуються на принципі неперервного розвитку музики та системі лейтмотивів. З'ясувати значен­ня понять «тетралогія», «лейтмотив». Закріпити визначення понять «романтизм», «опера», «лі­брето», «музична драматургія», «принципи дра­матургічного розвитку». Удосконалювати вміння інтерпретувати музичні твори, навички осмисле­ного виконання пісні. Формувати інтерес до опер­ного жанру, творчості Р. Вагнера, Б. Окуджави. Виховувати шанувальників оперної музики.

Музичний матеріал: Р. Вагнер. «Політ валькірій» з опери «Валькірія» (слухання); Б. Окуджава. «Надії крихітний орке­стрик» (розучування).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон, фортепіа­но), темброво-шумові інструменти, магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нотна до­шка, портрети композиторів Р. Вагнера, Б. Оку­джави, репродукція картини художника П. Арбо «Валькірія», підручники «Музичне мистецтво», 8 кл. (О. В. Волошина, А. В. Левченко, О. В. Мільченко), «Музичне мистецтво», 8 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань, Ю. О. Очаковська), «Вчимося співати», 7-8 кл. (М. К. Яскулко).

ХІД УРОКУ