Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
8 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
22.02.2020
Размер:
59.17 Mб
Скачать

10. Домашнє завдання.

Слухати музику на власний вибір. Відобразити свою стежину в малюнках.

11. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання пісні «Моя стежина» п. Майбороди.

УРОК 7

Епіграф до уроку:

«Мелодії плинуть з мене, як вода із крана».

Й. Штраус

Тема. «Оригінальність легкої музики "короля валь­сів"».

Мета. Визначити особливості «Польки-піцикато» Йоганна Штрауса. Показати значення танцюваль­ної музики у світовій музичній спадщині різних епох і народів. З'ясувати значення терміна «піци­като» та визначити характерні особливості танцю полька. Розвивати вміння уважно слухати музи­ку та відзначати деталі й особливості її звучання.

Удосконалювати вокально-хорові навички учнів. Формувати інтерес до творчості Йоганна Штрау­са, П. Майбороди та високих зразків легкої кла­сичної музики. Виховувати естетичні почуття та почуття гумору, любов до рідної домівки.

Музичний матеріал: Й. Штраус. «Полька-піцикато» (слухання);П. Майборода. «Моя стежина» (розучування).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян), темброво-шумові інструменти, магнітофон (музичний центр, DVD), комп'ютер), нотна до­шка, портрети композиторів Й. Штрауса, П. Май­бороди, підручники «Музичне мистецтво», 8 кл. (О. В. Волошина, А. В. Левченко, О. В. Мільченко), «Музичне мистецтво», 8 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань, Ю. О. Очаковська), «Вчимося співати», 7-8 кл. (М. К. Яскулко).

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання «Польки-піцикато» Й. Штрауса.

2. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.

  • До якого жанру — академічного чи розважального — нале­жить музика Симфонії № 2 Л. Ревуцького?

  • Яка мелодія лежить в основі головної теми III частини тво­ру, з якою мелодією пов'язана її побічна тема?

  • Що стверджує фінальний розділ III частини симфонії?

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Наш урок присвячений видатному майстру розважаль­ного жанру, який поєднав у своїй музиці фольклор багатьох національностей: австрійської, німецької, італійської, угорської, слов'янської, циганської.

Слід сказати, що цей композитор майже не використовував оригінальних народних мелодій. Утім, хай його ім'я підкаже знайому вам музику.

(Звучить фрагмент вальсу «На прекрасному блакитному Ду­наї» Й. Штрауса.)

.—- Чи згадали ви нашу позаминулорічну зустріч із музикою «короля вальсів» — Йоганна Штрауса?

  • Який твір щойно прозвучав?

  • Які ще твори видатного австрійського композитора XIX ст. ви слухали з того часу?

Й. Штраус часто давав своїм творам несподівані й дотепні на­зви. Так, у його творчому доробку є вальс «Ранкові газети», поль­ки «Шампанське», «Трік-трак», скерцо «Perpetuummobile» («Віч­ний двигун») тощо.

4. Слухання «Польки-піцикато» композитора й. Штрауса.

а) Розповідь-бесіда.

-Учитель. У XIX ст. особливого розквіту набула легка музика, однією з головних ознак якої є ритм,— до того часу вона існувала, в основному, в народній творчості.

Репродукція «Вечір з Й. Штраусом» або портрет Й. Штрауса.

Йоганн Штраус — майстер танцювальної музики, який ство­рив понад 500 танців для струнного оркестру — вальсів, польок, галопів, мазурок, а також багато маршів, скерцо та 16 оперет, з-поміж яких «Летюча миша», «Циганський барон». Про себе він говорив так: «Мелодії течуть з мене, як вода із крана».

Свою оригінальну «Польку-піцикато» Йоганн Штраус написав разом із братом Йозефом.

Як ви розумієте назву п'єси?

Звернімося до словника

Полька(від чес. роlkа — половинка) — старовинний чеський народний танець; із XIX ст.— бальний танець.

Піцикато (від італ. рizzicare — щипати) — спосіб гри на струн­ному музичному інструменті, коли звук виникає внаслідок щи­пання струн Пальцями.

Її назва пояснює спосіб її виконання, адже впродовж звучання твору жоден зі скрипалів, альтистів, віолончелістів, контрабасис­тів — учасників струнного оркестру — не бере до рук смичка! Ін­ший авторський прийом надає творові блискучого й захоплюючого ефекту звучання: під час повторення головної теми щоразу затри­мується перший звук, з якого вона починається.

б) Слухання «Польки-піцикато» Й. Штрауса.

  • Прослухайте, як це виконав композитор.

  • Який образний зміст та характер властиві музиці польки?

Доберіть необхідні слова.

— Якій групі музичних інструментів належить головна роль?