
- •Основи корекційної педагогіки Тематика та зміст практичних занять
- •1. Теоретичний блок.
- •2. Практичний блок.
- •Тема 2: Предмет і завдання дефектології. Компенсація і корекція аномального розвитку -
- •Хід заняття:
- •1. Теоретичний блок.
- •2. Практичний блок.
- •Тема 4: Діти з порушеннями інтелектуального розвитку
- •Хід заняття:
- •1. Теоретичний блок.
- •2. Практичний блок
- •Хід заняття:
- •1. Теоретичний блок.
- •2. Практичний блок
- •Придумайте 1-2 приклади на кожний вид пізнавальних завдань, які найбільш корисні для корекції інтелектуального розвитку розумово відсталих дітей.
- •Тема 6: Діти з порушеннями опорно-рухового апарату та порушеннями поведінки (4 бали)
- •Хід заняття:
- •2. Практичний блок.
- •Тема 7: Діти з комплексними порушеннями (2 бали)
- •Хід заняття:
- •1. Теоретичний блок.
- •Тема 8: Заклади для аномальних дітей. Критерії відбору дітей до спеціальних навчально-виховних закладів (2 бали)
- •Хід заняття:
- •1.Теоретичний блок.
- •Тема 9: Державна політика до лиць з психофізичними порушеннями на Україні (1 бал) Мета: Ознайомлення студентів з загальним положенням аномальних лиць на Україні. Хід заняття.
- •1. Теоретичний блок.
- •2. Практичний блок.
- •Завдання до самостійної роботи
- •Тема 1: Загальна характеристика дітей з психофізичними порушеннями - 2 г. (4 б.)
- •Тема 2: Предмет і завдання дефектології. Компенсація і корекція аномального розвитку - основна проблема дефектології-1 г. (36).
- •Тема 3: Діти з порушеннями аналізаторів - 2 г. (46).
- •Тема 4: Діти з порушеннями мови та інтелекту -2 г. (46.)
- •Тема 5: Діти з порушеннями опорно-рухового апарату та порушеннями поведінки - 2 г. (46.)
- •Тема 6: Діти з комплексними порушеннями - 2 г. (46).
- •Тема 7: Заклади для аномальних дітей. Критерії відбору дітей до спеціальних навчально-виховних закладів -1г. (46).
- •Тема 8: Завдання виховання та навчання аномальних дітей - 1 г. (46).
- •Тема 9: Державна політика до лиць з психофізичними порушеннями на Україні -1г. (36).
- •Питання до заліку з курсу "Основи дефектології"
2. Практичний блок
Придумайте 1-2 приклади на кожний вид пізнавальних завдань, які найбільш корисні для корекції інтелектуального розвитку розумово відсталих дітей.
Складіть порівняльну таблицю психофізичного розвитку розумово відсталих та дітей з ЗПР.
Складіть таблицю в якої відображено первинний дефект і вторинні відхилення при мовленнєвих та інтелектуальних порушеннях.
Література: 2, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 17, 18, 19.
Практичне заняття № 5 - 2 год. (6 балів) - НА САМОСТІЙНЕ ВИКОНАННЯ
Тема 6: Діти з порушеннями опорно-рухового апарату та порушеннями поведінки (4 бали)
Мета: Ознайомитися з особливостями психофізичного розвитку дітей з вадами рухів і з порушенням поведінки та з напрямками корекційної роботи з ними.
Хід заняття:
І.Теоретичний блок.
Назвіть основні причини порушень опорно-рухового апарату у дітей. Як ці порушення відбиваються на особливостях розвитку дитини?
У чому полягають особливості розвитку дітей з реактивними станами та конфліктними переживаннями? Назвіть причини цих станів.
Дайте визначення психопатії, назвіть її основні ознаки. Чи завжди є підстави при зовнішніх розладах поведінки говорити про справжню психопатію? А коли такі підстави є?
Схарактеризуйте особливості поведінки дітей при різних проявах психопатій та обгрунтуйте специфіку індивідуального корекційно-виховного підходу в окремих випадках.
Розкажіть про загальні вимоги до діяльності педагога, якщо в дитячому колективі є дитина з психопатичними, психопато-подібними або невротичними рисами особистості та поведінки.
2. Практичний блок.
Схарактеризуйте головні напрямки корекційно-виховної роботи при порушеннях опорно-рухового апарата у дітей та вимоги до такої роботи.
Наведіть приклади ситуацій із шкільного життя дитини, які можуть травмувати її психіку. Що повинен зробити педагог для попередження таких ситуацій або зменшення шкідливості їх впливу на особистість учня?
Література: 12, 15, 17, 18, 19.
Тема 7: Діти з комплексними порушеннями (2 бали)
Мета: ознайомитися з видами комплексних порушень та принципами корекційної роботи з дітьми зі складним дефектом.
Хід заняття:
1. Теоретичний блок.
Назвіть причини сліпоглухонімо™.
Які основні принципи системи навчання сліпоглухонімих, розробленої І.П.Соколянським та О.І.Мещеряковим?
Яке загальнонаукове значення має досвід виховання сліпоглухонімих, які досягли високого рівня пізнавального й індивідуального розвитку?
У чому особливості розвитку й вивчення дітей з комплексними дефектами?
Що утруднює процес навчання й виховання розумово відсталих з глибокими порушеннями слуху, з ураженнями функції зорового аналізатору? Порівняйте загальні особливості розвитку розумово відсталих з нормальним слухом і зором та дітей з поєднанням сенсорного й інтелектуального дефектів.
6. Дайте визначення складного (комбинованого) дефекту. 2. Практичний блок.
1. Самостійно ознайомтеся з працями О.І.Скороходової, присвяченими питанням естетичного виховання сліпоглухонімих. Література: 7, 8, 17.
Практичне заняття № 6 - 2 год. (З бали) - НА САМОСТІЙНЕ ВИКОНАННЯ