
- •Основи корекційної педагогіки Тематика та зміст практичних занять
- •1. Теоретичний блок.
- •2. Практичний блок.
- •Тема 2: Предмет і завдання дефектології. Компенсація і корекція аномального розвитку -
- •Хід заняття:
- •1. Теоретичний блок.
- •2. Практичний блок.
- •Тема 4: Діти з порушеннями інтелектуального розвитку
- •Хід заняття:
- •1. Теоретичний блок.
- •2. Практичний блок
- •Хід заняття:
- •1. Теоретичний блок.
- •2. Практичний блок
- •Придумайте 1-2 приклади на кожний вид пізнавальних завдань, які найбільш корисні для корекції інтелектуального розвитку розумово відсталих дітей.
- •Тема 6: Діти з порушеннями опорно-рухового апарату та порушеннями поведінки (4 бали)
- •Хід заняття:
- •2. Практичний блок.
- •Тема 7: Діти з комплексними порушеннями (2 бали)
- •Хід заняття:
- •1. Теоретичний блок.
- •Тема 8: Заклади для аномальних дітей. Критерії відбору дітей до спеціальних навчально-виховних закладів (2 бали)
- •Хід заняття:
- •1.Теоретичний блок.
- •Тема 9: Державна політика до лиць з психофізичними порушеннями на Україні (1 бал) Мета: Ознайомлення студентів з загальним положенням аномальних лиць на Україні. Хід заняття.
- •1. Теоретичний блок.
- •2. Практичний блок.
- •Завдання до самостійної роботи
- •Тема 1: Загальна характеристика дітей з психофізичними порушеннями - 2 г. (4 б.)
- •Тема 2: Предмет і завдання дефектології. Компенсація і корекція аномального розвитку - основна проблема дефектології-1 г. (36).
- •Тема 3: Діти з порушеннями аналізаторів - 2 г. (46).
- •Тема 4: Діти з порушеннями мови та інтелекту -2 г. (46.)
- •Тема 5: Діти з порушеннями опорно-рухового апарату та порушеннями поведінки - 2 г. (46.)
- •Тема 6: Діти з комплексними порушеннями - 2 г. (46).
- •Тема 7: Заклади для аномальних дітей. Критерії відбору дітей до спеціальних навчально-виховних закладів -1г. (46).
- •Тема 8: Завдання виховання та навчання аномальних дітей - 1 г. (46).
- •Тема 9: Державна політика до лиць з психофізичними порушеннями на Україні -1г. (36).
- •Питання до заліку з курсу "Основи дефектології"
Основи корекційної педагогіки Тематика та зміст практичних занять
Практичне заняття № 1 - 2 год. (7 балів)
Тема 1: Загальна характеристика дітей з психофізичними порушеннями (5 балів) Мета: визначити поняття "аномальна дитина", причини виникнення психофізичних порушень та особливості розвитку таких дітей.
Хід заняття:
1. Теоретичний блок.
Дайте визначення поняття "аномальна дитина". Наведіть приклади, коли дитину не можна віднести до категорії аномальних.
Назвіть види дитячих аномалій, їх причини.
Як ви розумієте теорію про складну структуру аномального розвитку? Наведіть приклади первинного дефекту та вторинних відхилень при різних видах дитячих аномалій.
Які ознаки аномального розвитку легше піддаються виправленню? Чому?
Від чого залежить своєрідність розвитку аномальної дитини?
На чому базуються оптимістичні погляди прогресивної дефектології в оцінці можливостей розвитку аномальних дітей?
2. Практичний блок.
1. Складіть таблицю: „Причини дитячих аномалій". Література: 7, 8, 12, 17, 18, 19.
Тема 2: Предмет і завдання дефектології. Компенсація і корекція аномального розвитку -
основна проблема дефектології (2 бали) Мета: визначити предмет, об'єкт та основні завдання корекційної педагогіки, специфічні категорії корекційної педагогіці. Хід заняття: 1. Теоретичний блок.
Дайте визначення науки „Корекційна педагогіка", її предмету та об'єкту.
Схарактеризуйте основні завдання корекційної педагогіки.
В чому особливості використання загально педагогічних категорій в корекційній педагогіці („Виховання аномальних дітей", „Навчання та розвиток аномальних дітей", „Сімейне виховання").
Схарактеризуйте специфічні категорії колекційної педагогіки: корекція, компенсація, соціальна реабілітація, соціальна адаптація.
Розкрийте зміст поняття „компенсація". Які фактори відіграють головну роль у розвитку компенсаторних процесів у аномальної дитини?
6. Дайте визначення категорій інтеграція та інклюзія. Практичний блок.
1.Обгрунтуйте необхідність корекційно-виховної роботи з аномальними дітьми та розкажіть про умови підвищення її ефективності.
Література: 1,9, 13, 18, 21.
Практичне заняття № 2 - 2 год. (8 балів) Тема 3: Діти з порушеннями аналізаторів
Мета: ознайомитися з особливостями психофізичного розвитку дітей з сенсорними порушеннями та напрямками корекційної роботи з ними.
Хід заняття:
1. Теоретичний блок.
Яка роль слуху в розвитку дитини? До яких особливостей розвитку призводить порушення слухової функції?
Наведіть класифікацію слухових порушень та назвіть їх причини.
Що повинен знати вчитель початкових класів про осіб з порушеннями слуху, які навчаються в загальноосвітній школі?
Як впливають глибокі порушення зору на особливості психічного розвитку дитини?
За якими ознаками диференціюють дітей з дефектами зорового аналізатора?
Чим відрізняються картини розвитку сліпих і слабозорих дітей? Що спільного між ними?
Розкажіть про шляхи соціальної адаптації дітей з порушеннями зору.
У чому полягає профілактика порушення зору в дітей у початковій школі? Що ви знаєте про заходи з охорони зору дітей у школі?