
- •1. Greeting.
- •3.Phonetical drills.
- •4. Presentation and Practice.
- •5. Physical activity.
- •6. Role game "Visit to a family"
- •7.Speaking
- •8. Making a collage
- •9. Writing.
- •10. Summarizing.
- •Хід уроку
- •1. Привітання.
- •2. Повідомлення теми та мети уроку.
- •4. Перевірка домашнього завдання.
- •1. Подання лексичного матеріалу.
- •2. Подання діалогу для читання, впр. 2 (с. 14).
- •3. Повторення граматичної структури теперішнього тривалого часу.
- •2. Підведення підсумків уроку.
- •Хід уроку:
- •2. Подорож по станціях
- •Хід уроку:
- •Початок уроку.
- •Урок на тему: «Узагальнення вивченого матеріалу по темам «Кольори» та «Алфавіт» (2 клас)
- •Хід уроку
- •Тема:Навчальні предмети. (3 клас)
- •Хід уроку.
- •Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
- •Основна частина уроку.
- •Заключна частина уроку.
- •Хід уроку
- •Організаційний момент.
- •Психологічна пауза.
- •Привітання.
- •3. Фонетична зарядка
- •Перевірка домашного завдання.
- •4. Гра “Noisy parker”.
- •4.Тренування у вивченні ло.
- •Робота в парах.
- •Хмельницької гуманітарно-педпгогічної академії
4. Гра “Noisy parker”.
Look at my basket.
Do you know what kind of fruit and vegetables I have in in it?
Let’s play a “Noisy parker” game and find put the answers.
Ask me general questions, like these:
Is this fruit white?
Is it large?
Is it sweet?
Is it green? Etc.
And you will find the answers.
4.Тренування у вивченні ло.
Ask your friends: Does they like ice-cream?
(See Stepping Stones 2 WB, p 13)
Робота в парах.
Write the words in the write place.
Biscuits Members of the family
Bread ----------------------------
Cake ----------------------------
Coffee ----------------------------
Father Things to drink
Grandfather ----------------------------
Grandmother ----------------------------
Jam ----------------------------
Milk Things to eat
Mother ----------------------------
Orange juice ----------------------------
Tea ----------------------------
Reading and listening
Now listen then read about Monsters.
(See Stepping Stones 2 B p11)
What do the monsters like?
(See Stepping Stones 2 W.b. p15)
4. Grammer
How many true sentences can you make?
I |
Like |
biscuits |
Bill |
don’t like |
cakes |
Suzy |
Likes |
carrots |
Kate |
doesn’t like |
chips |
Song “I’m a Little Teapot”
Now, we try to learn, how to make a tea, a little teapot help us.
5. Робота в парах.
(Кросворд)
(See Stepping Stones 2 W.b p10)
3.Заключна частина уроку.
1. Оцінювання учнів.
2.Домашне завдання.
Make 7 sentences in Present Simple, use topic “Meals”; What kind of fruit and vegetables likes your family?
Підведення підсумків.
І так діти, тема сьогоднішнього нашого уроку була? З яким граматичним часом працювали?
На цьому наш урок закінчується, але ми ще повернемося до цієї теми і ще не раз. Are you agree with me?
Тема уроку: « Clothes for every season». Мета уроку: формування лексичних навиків: введення і первинна автоматизація нового лексичного матеріалу, ознайомлення з іменниками, що вживаються тільки у множині. Лексичні одиниці: a coat, mittens, trousers, sweater, scarf, cap, raincoat, gloves, dress, hat, shoes, tights, skirt, shirt, shorts. Граматичний матеріал: 1.Дієслово to be в Present Simple. 2.Вказівні займенники this/these, that/those. 3.Іменники, що вживаються тілько у множині. Цілі уроку. Практичні: • Введення і первинна автоматизація лексичних одиниць; • Введення нового граматичного матеріалу по темах «Іменники, що уживаються тільки у множині», «Вказівні займенники this/these, that/those» • Навчання аудіюванню з повним розумінням. Розвиваючі: • Розвиток відчуття мови на основі позамовних підказок і контексту; • Розвиток мовної здогадки; • Розвиток навиків аудіювання і говоріння. Освітні: • Вчити культурі спілкування в групі; Виховні: • Виховання інтересу до вивчення теми. • Виховання самостійності і особистої відповідальності. Тип уроку: урок формування мовних навиків. Програмне забезпечення: Презентація Power Point " Shopping for everything” Обладнання: Таблиця «Дієслово to be в Present Simple». Хід уроку
І. Початок уроку 1. Організаційний момент. 2. Повідомлення теми уроку. - Today we begin the new theme "Shopping for everything” (1 слайд) - Is it interesting? - Yes, it is. Everyone does shopping. - You are right. Today we’ll start with shopping for clothes. Are you ready? 3. Мовна зарядка. - Answer my questions! 1) Who does shopping at your home? 2) Do you like to do shopping? 3) Did your brother go to the shop yesterday? 4) Will your mother go to the shop tomorrow?
ІІ. Основна частина уроку 1. Введення та первинна автоматизація нових лексичних одиниц (ЛО): a coat, cap, mittens, trousers, sweater, boots, scarf, socks. (слайди 2-4). - Look at the screen! Listen and repeat! - When do we wear these clothes? - We can wear these clothes when it is cold. - What do you like to wear in winter? - And now look at the clothes which we wear in spring and autumn. - What do you wear when it is rain? 2. Введення нового граматичного матеріала «Іменники, що вживаються тільки у множині» і «Вказівні займенники this/these, that/those». Look at the screen! Read the rule! Ми вживаємо деякі іменники тільки в множині: іменники, що складаються з двох частин та позначають одну річ. trousers – брюки tights – колготки jeans - джинси stockings - шкарпетки shorts – шорти glasses - окуляри pyjamas – піжама spectacles - окуляри 3. Закріплення граматичного матеріалу. And now try to translate the sentences! 1. Ці джинси красиві, але я хочу купити ті чорні брюки. 2. Ці шорти дуже короткі. 3.Цей капелюх кращий, ніж той. 4. Я хочу купити ті червоні туфлі. 4. Физкультхвилинка (пісенька «Clothes») Put on your shoes Shoes (2), socks (2) Shorts (2), pans (2) Put on your pants (3) A dress (2), a skirt (2) A jacket (2), a hat (2) Put on your hat (2) Let’s go! Put on your hat (3). 5. Розвиток навиків усної мови, з опорою на малюнок. -And now look at the picture (слайд 5). Whom can you see there? What is she wearing? What clothes has she on? P1: She has a blue hat on. P2: She is wearing…. ІІІ. Заключна частина уроку 1. Підведення підсумків уроку. - Open your daybooks! - Write down the homework: Learn the new words by heart; draw and describe the clothes of your dream. The next lesson you should present these clothes interesting for other pupils and for the teacher. - Tell me please: was our lesson interesting? We have done enough, haven’t we? - What was new? What did you know? - Thank you for the work! - Good bye, boys and girls!
Тема уроку: « At the clothes shop». Мета уроку: формування діалогічного мовлення: автоматизація лексичного матеріалу, створення міцних лексичних мовних зв'язків в однотипних мовних ситуаціях. Лексичні одиниці: Can I help you?, here you are, how much are…? Граматичний матеріал: Конструкції ‘Can I….?’, "Yes, please”, "Yes, of course”. Цілі уроку. 1. Практичні: • Автоматизація вже вивчених лексичних одиниць, створення міцних мовних зв'язків в однотипних мовних ситуаціях; • Контроль вивчених лексичних одиниць в мовних вправах; • Навчання говорінню: діалогічна мова, окремі вислови. 2. Розвиваючі: • Розвиток відчуття мови на основі позамовних підказок, контексту і наочності; • Розвиток мовної здогадки; • Розвиток навиків усної діалогічної мови; • Розвиток навиків аудіювання. 3. Освітні: • Вчити учнів мовленнєвої взаємодії з партнерами по комунікації в парах; 4. Виховні: • Виховання інтересу до вивчення теми. • Виховання самостійності і особистої відповідальності. Тип уроку: урок вдосконалення навиків. Програмне забезпечення: Презентация Power Point "Shopping for everything” Дидактичний матеріал: • Dialogue "At the shop” Обладнання: • Pictures of clothes. Хід уроку
І. Початок уроку 1. Організаційний момент. - Good morning, boys and girls! Sit down please! - We begin our lesson! What’s the date today? - Who is absent today? Why? - Thank you for the information! 2. Повідомлення теми уроку. At last lesson we began the theme "Clothes for every season”. Today we will go to the clothes shop and take some useful expressions which we can use there. - Let’s begin! 3. Фонетична зарядка. First let’s read some funny poems about shopping to practice our tongues. (слайд 6) Little Betty Blue Lost her little shoe What can little Betty do? Shoes and boots Boots and shoes Come and buy The size you use Try them on Before you choose Shoes and boots Boots and shoes. Fine! 4. Мовна зарядка. - And now let’s play a game called "What is missing?” On the blackboard you see some pictures of clothes. Close your eyes. Now I’ll take away one of them and you should guess what is missing. - Well done! ІІ. Основна частина уроку 1.Введення ЛО по темі "At the clothes shop”.(слайд 7) Look at the screen! First I’ll read the dialogue myself, listen to me very attentively. 2. Первинна автоматизація ЛО і граматичного матеріалу. Work in pairs. Make dialogues "At the shop”. Use cards as help for you! (HO1): Good morning! Excuse me, can you…the scarf? Yes, …. How …….it? …… Thank you. - Can I… you? - Show me these mittens, …. - Here…. - Oh, they are not warm. - Anything else? - No, that’s all. 3. Релаксація.
Пісня "Where are the clothes?” Let’s take some socks and a shirt And hang them out on the washing line They won’t take very long to dry ‘cause today the weather’s fine. Diwi diwi we,It’s such a windy day The socks and a shirt have blown away. Let’s take some shorts and a skirt And hang them out on the washing line They won’t take very long to dry ‘cause today the weather’s fine. Diwi diwi we, it’s such a windy day The shorts and a skirt have blown away. (A T-shirt and some jeans The dress that’s purple and green) Where are the socks and a shirt? Where are the shorts and a skirt? Where is a T-shirt and some jeans? Where is the dress that’s purple and green? Diwi diwi we, they stuck up on the tree Can you tell me all the clothes you see? There are the socks and a shirt There are the shorts and a skirt There is the T-shirt and the jeans There is the dress that’s purple and green. 4. Аудіювання. - Now it’s high time to practice your listening skills. Look at the screen. Here you can see some people. Now you will listen to the descriptions. Your task is to match the pictures with the texts you listen to. Write the numbers 1,2,3,… in your exercise books, then you will write the letters as you listening (a,b,…) (слайд 8) 5.Контроль домашнього завдання. Захист проектів. - There are many kinds of clothes in the world. Let’s imagine that you are famous clothes-designers. Suggest your own clothes. - Have you questions? - Yes, I have. - Where can I wear such costume? - Do you like colorful clothes? Why? - ….. - All your projects are very good and well done. Thank you for this work. ІІІ. Заключна частина уроку Підведення підсумків уроку. - Open your daybooks! - Write down the homework: to learn new words and make up a dialogue "At the shop”. - Tell me please: was our lesson interesting? We have done enough, haven’t we? - What was new? What did you know? - Thank you for the work!
Тема уроку: Meals Мета уроку: формування лексичних навиків: введення нових ЛО і їх автоматизація в мови, створення міцних мовних зв'язків в однотипних мовних ситуаціях Лексичні одиниці: a bar of chocolate, a slice of cake, a cup of tea, a glass of juice, a sandwich, soup, milk, bread, butter, salad, meat, sausages, a egg, fruits. Граматичний матеріал: Займенники some, any, no. Цілі уроку. 1. Практичні: • Автоматизація вже вивчених лексичних одиниць, • Контроль вивчених лексичних одиниць (фонетичної і граматичної форми) в мовних вправах; • Автоматизація вживання невизначених займенників в усній і письмовій мові; • Навчання говорінню: діалогічна мова, окремі вислови. 2. Розвиваючі: • Розвиток відчуття мови на основі контексту і наочності; • Розвиток мовної здогадки; • Розвиток навиків говоріння і аудіювання; • Розвиток навиків монологічного мовлення. 3. Освітні: • Створити міцні мовннєві зв'язки в різноманітних мовних ситуаціях 4. Виховні: • Виховання інтересу до вивчення теми. • Виховання культури спілкування в парах; • Виховання самостійності і особистої відповідальності. Тип уроку: урок вдосконалення мовних навиків. Програмне забезпечення: Презентация PowerPoint "Shopping for everything” Обладнання: • Малюнки по темі; • Таблиці "Some, any, no”.
Перебіг уроку
І. Початок уроку 1. Організаційний момент. 2. Повідомлення теми уроку. - Today our topic is called "Meals”. - During our lesson we’ll speak about meals, shops, where we can buy them. - Are you ready? - Good! Let’s start the work! 3. Введення нових ЛО по темі "Meals”. - And now tell me please what kind of food you’ve already know? P1: Milk P2: Fish - Today we’ll take some more of them. Write down the new words in your vocabularies. 1)sandwich 2)coffee 3)chicken 4)jam 5)fish 6)meat 7)orange/juice 8)chips 9)cheese 10)pizza 11)salad 12)mushrooms 13)banana 14)lemon 15)ice-cream 16)apple 17)milk/butter/eggs 18)cabbage 19)bread 20)sausages (слайд 10) - Very good!
ІІ. Основна частина уроку 1. Первинне закріплення нової лексики із застосуванням відео фрагмента. "Supermarket Song” - Listen to the song and repeat after the singer. Then I’ll ask what the customer bought in the shop. 2. Введення нового граматичного матеріалу. Невизначені займенники Some, any, no і первинне закріплення в мові. - Why don’t we open our textbooks at page 22. Look at the table. Let’s read and try to translate the examples. (Спонукати учнів сформулювати правило самостійно) Виконати тренувальну вправу. (слайд 11) 3. Ознайомлення з новою лексикою по темі "Food”. (слайд 12) 4. Розвиток усного монологічного мовлення з опорою на відео фрагмент. - And now, my friends, let’s discuss what you like or don’t like to eat. Try to remember the structure of the sentences. (слайд 13) - I like a banana. - I don’t like… 5. Знайомство з різними видами магазинів. - As our topic is shopping I want you to know all kinds of shops. Look at the screen and write down their names. And now I’ll check who remembered shops’ names. Listen to my stories name the kind of the shop I shall describe (слайд 14) 1. People can buy biscuits, cakes, and sweets there. (At the sweet shop.) 2. You can buy fish in this shop. (At the fishmonger’s.) 3. We buy white bread and brown bread in the shop.( At the baker’s.) 4. People buy milk, cream, cheese and different dairy products there. (At the dairy’s.) 5. You can buy pork, beef, chicken and sausages in the shop. (At the butcher’s.) 6. We can buy flour, sugar, rice and salt there. (At the grocer’s.) ІІІ. Заключна частина уроку Підведення підсумків уроку. - Open your daybooks! - Write down the homework: exercise 4 on page 85 – to make up your own dialogues using the words from the table and the example. - Tell me please: was our lesson difficult? We have done enough, haven’t we? - What was new? What did you know? What was the most interesting for you? - Thank you for the work! - Good bye, boys and girls!
Тема уроку: Lovely Toys Мета уроку: формування лексичних навиків: ознайомлення з назвами іграшок, навчитися питати ціни іграшок. Лексичні одиниці: a doll, a train set, a robot, a car, a toy-guitar. Граматичний матеріал: Конструкції "How does it cost?”, "How much is this?”, "How much are they?” Задачи урока. 1. Практичні: • Автоматизація конструкцій "How does it cost?”, "How much is this?”, "How much are they?” у комунікативних вправах; • Контроль монологічного мовлення; • Навчання говоріння: діалогічне мовлення. 2. Розвиваючі: • Розвиток мовної здогадки; • Розвиток навиків говоріння, аудіювання; • Розвиток навиків діалогічного мовлення. 3. Освітні: • Розвиток відчуття мови на основі контексту і наочності; 4. Виховні: • Виховання культури спілкування в парах; • Виховання культури спілкування в групах; • Виховання самостійності і особистої відповідальності. Тип уроку: урок розвитку мовних навичок Програмне забезпечення: Презентация PowerPoint "Shopping for everything” Дидактичний матеріал: Діалог «В магазині іграшок» Обладнання: іграшки Перебіг уроку І. Початок уроку 1. Організаційний момент. 2. Повідомлення теми уроку. - Today our topic is called "Lovely Toys”. All of you in childhood liked to play with toys, didn’t you? - Today we’ll remember some names of the toys, play games, make dialogues. - Is it exciting/interesting? Are you ready? - Good! Let’s start the work!
ІІ. Основна частина уроку 1. Ознайомлення з новою лексикою по темі "Toys”. (слайд 16) - Listen to me and repeat after me like an echo! - A doll, a car, a robot, a train set, a toy-guitar. 2. Розвиток усного мовлення. Бесіда. - And now answer my questions, please. - What toys did you like to play with? - Did you have a train set in your childhood? - What is your favourite toy? - Did you share your toys with friends? Thank you! 3. Розвиток навиків усної діалогічної мови з опорою на відео фрагмент -Look at the screen and listen to the speaker attentively. Try to remember the construction "How much does it cost?” 4. Фізкультмінутка. "Toy Song” з відео фрагментом. 5. Діалогічна мова (Складання діалогів "At the Toy Shop”). Work in pairs. Shop assistants, take any toy from the teacher’s table and sell it to the customer. Make up a dialogue, using the new expressions. Is the task clear? You have three minutes to prepare the dialogue. Who is ready? HO 1: Good morning. Good morning. Can I help you? Yes, please. Can you show me that doll over there? Here you are. How much does it cost? 15 dollars. Thank you. You are welcome. Fine!
ІІІ. Заключна частина уроку Підведення підсумків. - Open your daybooks! - Write down the homework: to write about your favourite toy. - Thank you for the work! - Good bye, boys and girls!