Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4 класс, 2011 жыл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
34.06 Mб
Скачать

II. Үй тапсырмасын тексеру

III. Жан-жақты білім тексеру. №1. Тиімді тәсілмен есептеу.

IV. Мақсат қою.

V. Жаңа сабақпен таныстыру. №2. Геометриялық фигураларды пайдалана отырып көлемді әртүрлі тәсілмен табуды үйрету.

Тік бұрышты параллелепипедтің көлемін әртүрлі тәсілмен табуға болады:

V= a b c = a c b = b c a = b a c = c a b = c b a

№3. Өрнектер құрастыру. №4. Есепті шығар.

Еңбек сабағында 4А сыныбы 60 шырша ойыншығын, 4Ә сыныбы 40 шырша ойыншығын дайындады. Олар 200 шырша ойыншығын неше сабақта жасайды? 200:(60+40)=2 ( сабақ )

№5. Өз бетінше жұмыс.

Сергіту сәті.

№6. Есепте. ( 6ц 5кг – 105кг) ∙ 300+4т 3кг 16кг : (20кг 560г – 19кг 560г)

№7. Сәйкестенрдіру тәсілімен шығару. Қазының 1кг 700теңге тұрады.

№8. Мұны білу пайдалы. 2, 4, 6, 8 – жұп сандар 1, 3, 5, 7, 9 – тақ сандар

2-ге тек жұп санға немесе нөлге аяқталатын сандар ғана қалдықсыз бөлінеді.

Сандарға қараңдар: 234, 678, 910 т.с.с жұп сандар деп атауға бола ма?

VI. Сабақты қорытындылау. Бүгін нені білдік?

VII. Үйге тапсырма: №6 (2), сіріңкенің қорабының көлемін әртүрлі тәсілмен табу.

Бағалау.

51. Тақырыбы: Нөлдермен аяқталатын сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдері.

Сабақтың мақсаты: 1. Көп таңбалы сандарды ауызша көбейту жне бөлу тәсілдерін үйрету, 2. Есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру, ойлау, сте сақтау қабілеттерін дамыту; 3. Ұқыптылыққа тәрбилелеу;

Типі: аралас Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ауызша есептеу, шығармашылық

Көрнекілігі: кестелер Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Жан-жақты білім тексеру.

Геометриялық материалдармен жұмыс. Қораптардың көлемін анықтау.

IV. Мақсат қою. Мақсатымен таныстыру.

V. Жаңа сабақ. №1. Өрнектерді салыстыр. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ата.

231 ∙ 10 ∙ 2 2310 ∙ 2 231 ∙ 2 ∙ 10 231 ∙ 20

231 ∙ 100 ∙ 2 23100 ∙ 2 231 ∙ 2 ∙ 100 231 ∙ 200

231 ∙ 1000 ∙ 2 231000 ∙ 2 231 ∙ 2 ∙ 1000 231 ∙ 2000

Түсіндіру. 2310 200 = 231 10 2 100 = (231 2) (10 100) = 4621000 = 462000

№2. 24 : 6

240 : 60 = 24 онд.: 6 онд.= 4 онд.

2400 : 600 = 24жүзд.: 6 жүзд. = 4 жүзд

Нөлдермен аяқталатын сандарды нөлдермен аяқталатын сандарға бөлу кезінде алдымен бөлінгіш пен бөлгіштегі нөлдерді теңдей алып тастап, содан соң бөлуді орындау тиімді.

Мысалы: 24ОØØØ:6ØØØ=24О:6=4O

Бұл – нөлдерді алып тастау тәсілі деп аталады.

№3. Ауызша есептеу.

№4. 1-3 бағанын дәптерге орындау

Сергіту сәті.

VI. Білімді бекіту. №5. а) түсіндіре отырып орындау.

№6. Өз бетінше жұмыс. №7. Логикалық тапсырма. №8. Ауызша орындау.

VII.Сабақты қорытындылау – Нені білдік?

VIII. Үйге тапсырма: №4 ( 3 – 4 баған), №5 (ә). Бағалау.

52. Тақырыбы: Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту тәсілдері.

Сабақтың мақсаты: 1. Нөлмен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту тәсілдерімен таныстыру. 2. Есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; 3. Ұқыптылыққа тәрбилелеу;

Типі: аралас Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ауызша есептеу, шығармашылық

Көрнекілігі: кестелер Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

II. Үй тапсырмасын тексеру. III. Жан-жақты білім тексеру.

7200 : 60 6900 : 3 4500 : 9 т.с.с.

IV. Мақсат қою. Мақсатымен таныстыру.

V. Жаңа сабақ. Жаңа сабақты түсіндіру.

164 ∙ 200 = 164 ∙ (2 ∙ 100) = 164 ∙ 2 ∙ 100 = 32 800

106 ∙ 30 = 106 ∙ (3 ∙ 10) = 106 ∙ 3 ∙ 10 = 3 180

-Осы өрнектердің шығарылуын баған түрінде орындауға болады. Баған түрінде орындаудың бірқатар нұсқаларын ұсыну. Оқушыларға 0 санын санның астына емес бір шетке жазылатын нұсқасы ыңғайлы екеніне көз жеткізу.

№ 1. Ауызша орындау. № 2. Жазба мен есептеу тәсілін түсіндіру.

Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту кезінде ,нөлдерді есепке алмай ,алдымен көбейтуді орындайды,содан кейін жауабына екі көбейткіште неше нөл болса, сонша нөлді жазады.

№ 3. жазбаша есепте

450 ∙ 300 180 ∙ 700 460 ∙ 700 460 ∙ 30

147 ∙ 2000 6800 ∙ 60 6800 ∙ 60 7410 ∙ 60 т.с.с.

№4Тиімді тәсілмен есептеу ұсынылады.

№5 а. Бір автомат – станок 1күнде 200 бөлшек жасайды.Осындай 3 автомат-станок 22 күнде неше бөлшек жасайды? Ә;б бөліктерін талдай отырып шығару.

Ой сергіту Кім жылдам ? Сиқырлы дөңгелектердегі өрнектердің мәнін табу.

VI. Білімді бекіту. №7 Түбірі тең болатын теңтеулерді жаз.

  1. Тәсіл:алдымен барлық теңдеулерді шығару.

  2. Тәсіл: өрнектердің құрылысын салыстыру арқылы анықтау.

№9 Жасырынған санды тап.

VII. Сабақты қортындылау. -Бүгін нені білдік? -Нені үйрендік?