Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4 класс, 2011 жыл.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
34.06 Mб
Скачать

II. Үй тапсырмасын тексеру

№3. (балалардың жазба жұмыстарын тексере отырып, жауаптарын салыстыру)

III. Жан-жақты білім тексеру ( кестелер тарату)

IV. Мақсат қою. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

V. Жаңа сабақ. Оқулықпен жұмыс. №1 ауызша есептеу.

1. Түсіндіру. ( көбейтудің терімділік қасиеті) a*(b*c) = (a*b)*c=(c*a)*b

Екі көрші көбейткішті олардың көбейтіндісімен алмастыруға болады.

3 ∙ (2 ∙ 5)=30 (2 ∙ 3) ∙ 5=30 (5 ∙ 3) ∙ 2=30

№4. а) (5 ∙ 8) ∙ 10=400 ә) 10 ∙ 20=200 200 ∙ 30=6000. №5. Өзіндік жұмыс.

Сергіту сәті.

VI. Жаңа сабақты пысықтау.

№7. Топпен орындау, талқылау.

а) пәтердің жобасын қара. Қонақ бөлменің, ас үйдің аудандарын тап. Пәтердегі барлық бөлменің ауданы нешеге тең? Сызбадағы бір тор көздің қабырғасы 50см – ге тең. (пәтердің әр түрлі жобаларын таратып беру)

ә) осы бағытта талқылау, орындау.

№8. Жарыс түрінде өткізу. Үш топ бойынша.

1300 - 846 1700 - 975 1500 - 726

1300 - 745 1700 - 243 1500 - 396

1300 - 972 1700 - 943 1500 - 423 т.с.с

№9. Кеңістіктік ойлау қабілеттерін дамыта отырып орындау.

VII. Сабақты қорытындылау. -Бүгін не білдік?

VIII. Үйге тапсырма. №3, №6. Бағалау

49. Тақырыбы: Санды көбейтіндіге бөлу.

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларды санды көбейтіндіге бөлу тәсілімен таныстыру, есептеудің тиімді тәсілін қолдануды үйрету;

2. Математикалық ой - өрісін дамыту;

3. Ұқыптылыққа тәрбилелеу;

Типі: аралас Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ауызша есептеу, шығармашылық Көрнекілігі: кестелер

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар

II. Үй тапсырмасын тексеру. №3, №6 III. Жан-жақты білім тексеру

Математикалық диктант 560-ты 2 есе арттыр 560-ты 200-ге арттыр

Сандардың қосындысы 900, 1-ші қосылғыш 320. 2-ші қосылғышты тап.

1800 - ден 2 есе кем санды жаз. т.с.с

IV. Мақсат қою. - Бүгінгі сабақта санды көбейтіндіге бөлудің тәсілдерін оқып үйренеміз.

V. Жаңа сабақ. Жаңа сабақпен таныстыру. №1 1 тәсіл. a : (b ∙ c) 2 тәсіл. a : (b ∙ c) = (a : b) : c 3 тәсіл. a : (b ∙ c)=(a : c) : b 18 : (2 ∙ 3) = 18 : 6 = 3 18 : (2 ∙ 3) = (18 : 2) : 3 = 3 18 : (2 ∙ 3) = (18 : 3) : 2 = 3

№2. Өз бетінше орындау, соңынан тексеру.

№3. Есепті ұжым болып талқылай отырып, әртүрлі тәсілмен шығару.

250 : 5 = 50 (пальто) 50 : 10 = 5 (күн) т.с.с

№4. 1-ші бағанын түсіндіре отырып орындау. (жазбаша бөлу тәсіліне дайындық)

354 252 : 10 60 341 : 100

78 003 : 1000 812 496 : 10 000

VI.Өткен материалды бекіту №5. Теңдеу құру. 643 – х = 585 : 5 1200 – x = 18 ∙ 6

№7. Геометриялық тапсырманы орындау.

Қабырғасының ұзындығы 85мм, ені 23мм-ге кем тіктөртбұрыштың ауданын тап.

№8. Логикалық есеп.

VII. Сабақты қорытындылау. Бүгін не білдік?

VIII. Үйге тапсырма.№3 (б), №4 (2) Бағалау.

50 . Тақырыбы: Санды көбейтіндіге бөлу және көбейту қасиеттеріне негізделген есептерді шығару

Сабақтың мақсаты: 1.Есепті шешу және есептеуді тиімді орындау кезінде амалдардың өтілген қасиеттерін қолдануға үйрету;

2. Есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру, ойлау,

есте сақтау қабілеттерін дамыту;

3. Ұқыптылыққа тәрбилелеу;

Типі: аралас Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ауызша есептеу, шығармашылық

Көрнекілігі: кестелер, геом. фигуралар

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.