
- •Розглянуто на засіданні пцк
- •Навчальне заняття № 1 - 2
- •Лекція №1.
- •Поняття предмету теорії фізичного виховання.
- •Вихідні поняття теорії фізвиховання.
- •Структура теорії і методики фізичного виховання
- •Принципи системи фізичного виховання.
- •Ланки системи фізвиховання.
- •Завдання фізичного виховання учнів молодших класів.
- •Засоби фізичного виховання молодших школярів їх класифікація.
- •Фізичні вправи - це основний засіб фізичного виховання.
- •Зміст і форма фізичних вправ.
- •Техніка фізичних вправ.
- •Компоненти техніки вправ
- •Фази виконання фізичних вправ.
- •Класифікація фізичних вправ.
- •1. Класифікація фізичних вправ за ознакою переважного впливу на прояв і розвиток фізичних якостей:
- •2. Класифікація фізичних вправ за їх значенням для вирішення освітніх завдань:
- •Загальна характеристика та специфічні особливості окремих специфічних фізичних вправ.
Розглянуто на засіданні пцк
Викладачів фізичного виховання,
Протокол № ____ від ___________
Навчальне заняття № 1 - 2
Лекція № 1
Тема: Фізичне виховання школярів – складова частина національного виховання.
Мета: Ознайомити студентів зі структурою та змістом дисципліни « Теорія і методика фізичного виховання», з метою та завданнями фізичного виховання школярів. Розвивати логічне мислення студентів, уміння узагальнювати. Сприяти формуванню світогляду, предметної та інформаційної компетенцій студентів.
Тип заняття: лекція.
Дидактичні засоби навчання: презентація, схема.
Література: Шиян Б. М. Теорія і методика фізичного виховання школярів. Частина1.–Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2003. Козленко М.П. Теорія і методика фізичного виховання у початкових класах. Київ: « Вища школа», 1984.
Хід заняття
1 .Організаційна частина.
Виявлення готовності аудиторії до роботи на лекції.
2.Ввідно-підготовчий етап.
Обґрунтувати необхідність вивчення нового матеріалу.
План лекції.
Література по темі.
3.Навчально-програмний етап.
Вивчення нового матеріалу.
План:
предмет «ТМФВ» та його міжпредметні зв'язки;
структура і зміст дисципліни;
фізичне виховання учнів початкових класів (мета, завдання);
засоби фізичного виховання молодших школярів їх характеристика та класифікація.
4.Зворотній зв'язок.
Виявлення ступеню засвоєного нового матеріалу.
Встановлення розуміння навчального матеріалу:
поняття предмету теорії фізичного виховання;
фізичне виховання учнів початкових класів ( мета, завдання );
засоби фізичного виховання молодших школярів.
5.Заключний етап.
Підведення підсумків роботи на лекції.
Видача рекомендацій з підготовки до наступного заняття.
Рекомендації по вивченню лекційного матеріалу.
Рекомендації з самостійної роботи.
Домашнє завдання: вивчити лекцію.
Теми для самостійного опрацювання:
основні поняття теорії фізичного виховання: фізкультура, фізичне виховання, фізична освіта, фізичний розвиток, фізична підготовленість, спорт;
психологічні і анатомо-фізіологічні особливості учнів молодших класів;
державні документи з питань фізичної культури і спорту;
роль природних сил (сонця, повітря, води), їх правильне застосування; загартування;
гігієнічні чинники: особиста та громадська гігієна, режим праці і відпочинку, харчування і сну, засобів відновлення організму; руховий режим учнів молодшого шкільного віку.
Лекція №1.
Тема: Фізичне виховання школярів – складова частина національного виховання.
План:
предмет «ТМФВ» та його міжпредметні зв'язки;
структура і зміст дисципліни;
фізичне виховання учнів початкових класів (мета, завдання);
засоби фізичного виховання молодших школярів їх характеристика та класифікація.
Поняття предмету теорії фізичного виховання.
Відповідь на питання "Що таке теорія фізичного виховання?" вимагає пояснення терміну "теорія". Отже "теорія" - це система основних ідей в тій чи іншій галузі знань, форма наукового знання, що дає цілісне уявлення про закономірність і суттєві зв'язки дійсності.
В історичному аспекті першою з'явилась практика фізичного виховання. Усвідомивши потребу фізичного загартування своїх нащадків в умовах боротьби за виживання, первісні люди здійснювали його, керуючись власним досвідом. Необхідність передачі досвіду від покоління до покоління, його узагальнення у вигляді систематично організованих знань зумовило появи теорії, яка відображає та виявляє її суть і способи застосування.
Теорія фізичного виховання є складовою частиною педагогічних наук. Вона вивчає фізичне виховання як феномен соціального життя, його мету і завдання на різних етапах розвитку суспільства, його кореляції з іншими науками, способи, методи та форми організації спортивної практики.
Теорія фізичного виховання пояснює шляхи розвитку та передбачає тенденції еволюції фізичного виховання як суспільного явища, обґрунтовуючи свої педагогічні положення соціальними, психологічними і біологічними закономірностями.
Предметом теорії фізичного виховання є загальні закономірності функціонування і розвитку фізичного виховання. Процес фізичного виховання може бути інтерпретований і зрозумілий по різному: з одного боку - як невідкладне формування організму, з іншого - як формування особи в напрямку піклування про свій організм (тому що жоден рівень тренованості організму в молодості не забезпечує його фізичної підготовленості на все життя).
Наукові судження про процес формування організму і вплив на нього рухової активності та про процес формування свідомості і вплив на неї соціального середовища належить до різних галузей знань, тому теорія фізичного виховання є інтегральною наукою, яка займає проміжне місце між природознавчими і суспільними науками.
Крім теорії, процес фізичного виховання вивчають інші науки, які можна поділити на дві групи:
А) суспільні дисципліни, що вивчають закономірності розвитку фізичного виховання: соціологія спорту, історія фізичної культури, психологія фізичного виховання; Б) природничі дисципліни, що вивчають закономірності розвитку і функціонування організму в умовах виконання фізичних вправ та передумови раціонального здійснення процесу фізичного виховання: динамічна анатомія, фізіологія, біомеханіка, біохімія, гігієна фізичних вправ.
Отже, теорія фізичного виховання узагальнює дані, одержані цими дисциплінами, але тільки теорія і методика фізичного виховання займаються вивченням фізвиховання як цілісного процесу.
Таким чином, теорія фізичного виховання - це синтезуюча наука, предметом пізнання якої є людина у процесі її соціальної інтеграції (при допомозі фізичних вправ) з метою фізичного і духовного вдосконалення та підвищення соціальної активності.
Завдання теорії фізичного виховання:
інтеграційно-цілісно осмислювати всю сутність компонентів, найсуттєвіших властивостей і зв'язків, що утворюють і об'єднують різні сторони фізичної культури;
виявляти її фундаментальні природні і соціальні основи та відношення до інших
явищ;
формувати в інтересах практики загальні закономірності доцільно спрямованого використання і загального розвитку фізичної культури в суспільстві.
Для вирішення завдань фізичного виховання на основі теорії будується методика навчально-виховної роботи з фізичного виховання. Її методи, прийоми і засоби є суто специфічними, що зумовлено особливостями предмета її викладання, в основі якого лежить рухова діяльність. У методиці фізичного виховання можна виділити методику навчання, методику виховання фізичних якостей особи, методику фізвиховання дітей різних вікових ланок, методику фізвиховання чоловіків і жінок, а також має відповідну методику і кожен напрямок системи фізвиховання: методика загального фізвиховання, методика фізвиховання з професійною спрямованістю, методика фізвиховання зі спортивною спрямованістю. Отже, методика фізичного виховання - це спеціальна галузь педагогіки, яка упорядкована сукупністю методів, методичних прийомів, засобів і форм фізичного виховання.