Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
8-с.әд. 1-2 токсан.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
18.29 Mб
Скачать
  1. Өлеңнің тәрбиелік маңызы неде?

  2. М.Әуезов қазақ ақындарының ішінен Абайды сүйемін десе, сендерің де жақсы көретін ақындарын бар ма?

Үйге тапсырма: 1. Алғашқы 7 шумағын жаттау 2.Ақын туралы реферат дайындау.

Сабақ №7

Күні:08.12.11

Сабақтың тақырыбы: «Адамның кейбір кездері»

Сабақтың мақсаты: «Адамның кейбір кездері» атты өлеңінен өлеңнің құдіретін, дүниеге келу сырын , ақынның шығармашылық психологиясын анықтату.Өнер құдіретін тануға , бағалауға баулу

Сабақтың түрі: позияны талдау сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу ,жинақтау, топтастыру.

Сабақтың көрнекілігі: оқулық, көркем әдебиет, тірек кесте, әр түрлі мәліметтер.

Пәнаралық байланыс. Әдебиет теориясы: өлең туралы ұғымдарын кеңейту,

Қолданылатын әдебиеттер:

1.Бес ғасыр жырлайды. ІІ том. «Жазушы», 1984. 174-181 беттер

2. Оқулық . Қазақ әдебиеті. С.Мақпырұлы. Г.Құрманбай. А.Қыраубайқызы. Алматы «Мектеп» 2004 жыл.

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі

ІІ Үй тапсырмасын сұрау: Үй тапсырмасын қорытындылау.

Сұрақтар бойынша білімдерін бағалау

  1. Абай қанша жыл мұсылманша оқыды? (3жыл)

  2. Орысша қанша ай оқыды? (3 ай)

  3. Шығыс классиктерінен кімдердің шығармаларымен танысты? (Фирдоуси, Науаи, Сағди, Сайхали, Низами, Жәми)

  4. Орыс ақындарынан кімді өзіне ұстаз тұтты? (А.С.Пушкинді)

  5. Орыс ақындарының шығармаларынан кімдердің шығармаларын қазақша сөйлетті? (И.А.Крылов, М.Ю.Лермонтов, А.С.Пушкиннің)

  6. Еуропа ғалымдарынан ше?( Спенсердің, Луистің, Дрепердің)

  7. «Арғы атасы қажы еді» деген өлеңінде не жайында айтылған?(Құнанбай туралы)

  8. Қай жерде мешіт салдырған ? (Қарқаралыда)

  9. Анасының аты кім?(Ұлжан)

  10. Әжесі Зеренің шын аты ?(Тоқбала)

  11. М.Әуезов Абай туралы қандай пікір айтқан? («Қазақ жазушыларынан, әсіресе, Абайды сүйемін. Менің бала күнімнен ішкен асым, алған нәрімнің барлығыда- Абайдан . Тазаәдебиет сарынына бой алдырғанда, мағн «Абай» деген сөз «қазақ» деген сөзбен теңбе-тең түсетіндей кездері бар секілді»)

ІІІ Позияны талдау кезеңі

  1. «Адамның кейбір кездері» өлеңін мәнерлеп оқу

  2. Поэзияның қандай жағдайда , қандай көңіл- күйде дүниеге келетініне талдау жасату

  3. Өлеңдегі ақынның жан дүниесі, болмыс-бітіміне қозғау салар күш жөнінде ойларын ортаға салу

  4. «Ызалы жүрек, долы қол, Улы сия, ащы тіл» -деген сөздердің көркемдік мәнін ашу

  5. Өлең құрылысына талдау жасату

Қорытынды

  1. Өлеңнен алған сіздің әсеріңіз қандай?

  2. Өлең жолдарында бейнелі сөз үлгерінің қандай түрлерін кездестірдіңдер?

Бейнелі сөздер

Түрлері

бұлақтың суындай,

теңеу

көк бұлт, өңкей келісім, кірлеген жүрек, қуатты ой, ызалы жүрек, долы қол, улы сия, ащы тіл

эпитет

Үйге: Өлеңді жаттау. Өлең жолдарынан антоним сөздерді табу.

Қосымша «Өлсе өлер табиғат, адам өлмес» өлеңін оқу, мазмұндау

Сабақ №8

Күні:10.12.11

Сабақтың тақырыбы: «Әбдірахман өлгенде», «Әбдірахман өліміне»

Сабақтың мақсаты: «Әбдрахман өлгенде», «Әбдірахман өліміне» өлеңіндегі ақынның жан күйзелісі мен гуманистік ойларына талдау жұмыстарын жасату . Өлеңдегі Әбдірахман бейнесін ашу. Арнау өлеңдер туралы ұғымдарын кеңейту. Балаға деген әке махаббатын дәріптеу.

Сабақтың түрі: позияны талдау сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу ,жинақтау, топтастыру.

Сабақтың көрнекілігі: оқулық, көркем әдебиет, тірек кесте, әр түрлі мәліметтер.

Пәнаралық байланыс. Әдебиет теориясы: Арнау өлең туралы ұғымдарын кеңейту,

Қолданылатын әдебиеттер:

1.Бес ғасыр жырлайды. ІІ том. «Жазушы», 1984. 174-181 беттер

2. Оқулық . Қазақ әдебиеті. С.Мақпырұлы. Г.Құрманбай. А.Қыраубайқызы. Алматы «Мектеп» 2004 жыл.

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі

ІІ Үй тапсырмасын сұрау: Үй тапсырмасын қорытындылау.

ІІІ Позияны талдау кезеңі

  1. «Әбдірахман өлгенде» өлеңін мәнерлеп оқу

  2. Өлеңнен Әбіштің тұлғасын тапқызу

    Әбіш тұлғасын ашатын өлең жолдары

    Бейнелі сөз түрлері

    Ер Әбіш ,асқан зерек,асқан ерек, жүрегі жылы, бойы құрыш, өнері жұрт асқан, ғылымға зерек, боямасыз ақ көңіл,

    эпитет

  3. Өлеңдегі түсініксіз сөздердің мағынасын ашу

    Түсініксіз сөздер

    Мағынасы

    сідет

    міндет

    тәбділ

    өзгерту, ауысу, ауыстыру( арабша)

  4. Осы өлеңді оқи отырып, адам қандай болу керек деп ойлайсыздар?

  5. «Әбдірахман өлгенде» өлеңінен Әбдірахманның қандай адам болғанын анықтау

  6. Екі өлеңнен әкенің балаға деген шынайы маххаббатын қандай сөздерінен аңғаруға болады? Анықтау

  7. 3-«Әбдірахман өлгенде» өлеңінен Әбдірахманның адамгершілік қасиеттерін анықтау. Мәтіннен мысал келтіру

  8. Өлеңнен ақын сезімдерінің толқындарын табу

  9. «Талаптың мініп тұлпарын, тас қияға өрледің» деген сөздердің мән- мағынасын ашу

  10. Өлеңнің ұйқас түрлері мен буын санын анықтау

  11. Абайдың «Әбдірахман өлгенде» атты үш өлеңін салыстыру

Қорытынды