
- •«Шеттілдік білім берудің заманауи әдістемесінен» тесттер
- •01 Шетел тілін оқыту әдістемесі теориялық-қолданбалы ғылым ретінде
- •02 Шт оқытудың теориялық-әдіснамалық негіздері
- •03 Шт оқыту дістемесінде ғылыми зерттеу әдістері
- •04 Шетел тілін оқыту әдістемесінің басқа ғылымдармен байланысы
- •05 Шетел тілін оқытудың әдістемелік жүйесі: мақсаттары, мазмұны, амалдары, әдістері және тәсілдері, ұстанымдары, құралдары
- •06 «Қатысымдық компетенция», «мәдениаралық компетенция» ұғымдары. Мәдениетаралық-қатысымдық компетенция құрылымы а(мқк)
- •07 Оқыту мазмұнының компоненттері (сала, тақырып, қарым-қатынас жағдаяты)
- •08 Қарым-қатынас: Қарым-қатынастың функциялары
- •09. Мәдениетаралық қарым-қатынастың тілдік құралдары: дыбыстау, лексикалық және граамматикалық аспектілері
- •010 Тыңдап түсіну, сөйлеу, оқу, жазу және жазбаша сөз негізінде қарым-қатынастың мәдениетаралық сөз-әрекеттік негіздері
- •Тема 10
- •011 Жаттығулар мәдениетаралық қарым-қатынастың ұйымдастуршы-технологиялық құралдары ретінде
- •012 Қазіргі білім беру үрдісі: басқару, ұйымдастыру, шетел тілін инновациялық технологиялар арқылы оқыту (жоба технологиялары, ойын технологиялары, интерактивті оқыту технологиялары, портфолио)
- •013 Оқу үрдісін жоспарлау (жоспарлаудың түрлері)
- •015 Шетел тілі бойынша өзіндік жұмыс
- •016 Шетел тілі сабағындағы оқушылардың сабақтан тыс жұмыстары
- •017 Бақылау – білім беру үрдісі мен оның нәтижелерін басқару үлгісі ретінде (нысаны, қызметі, формалары және бағалары)
- •018 Оқытушының тұлғалық даму құзыреттілігінің векторы: әрекетінің құрылымы, ойлау қабілетінің түрлері, қабілеттері
03 Шт оқыту дістемесінде ғылыми зерттеу әдістері
$$$041
Эмпирикалық деңгейде қолданылатын зерттеу әдістері:
A) Үлгілеу.
B) Ғылыми-әдістемелік әдебиетті талдау, хронометраж.
C) Ғылыми бақылау, сынақ оқыту, сауалнама, тестілеу.
D) Экстраполирование.
E) Дедукция мен индукция.
F) Оқыту тәжірибесін қорытындылау, әңгіме, тәжірибелік оқыту, жұмыс нәтижесін статистикалық талдау.
G) Абстракциялау.
H) Талдау мен жиынтықтау, салыстыру.
{Дұрыс жауап }= B, C, F
{Күрделілігі } = 2
{Оқулық } = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$042
Теориялық деңгейде қолданылатын зерттеу әдістері:
A) Абстракциялау, дедукция мен индукция.
B) Ғылыми-әдістемелік әдебиетті талдау, хронометраж.
C) Талдау мен жиынтықтау, салыстыру.
D) Ғылыми бақылау, сынақ оқыту, сауалнама.
E) Оқыту тәжірибесін қорытындылау, әңгіме.
F) Тәжірибелік оқыту, жұмыстың нәтижесін статистикалық талдау.
G) Үлгілеу, экстраполяция.
H) Тестілеу.
{Дұрыс жауап }= A, C, G
{Күрделілігі } = 2
{Оқулық } = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$043
Шетел тілдерін оқыту әдістемесінде қолданылатын зерттеу әдістері:
A) Ғылыми-әді стемелік әдебиетті талдау, сауалнама, сынақ оқыту.
B) Топтарда оқыту.
C) Сап түзеу.
D) Талқылау.
E) Тәжірибелік оқыту, хронометраж, бақылау және педагогикалық тәжірибені қорытындылау.
F) Зерттеуге қатысушылармен әңгіме, тестілеу.
G) Ғылыми әдебиетті іздеу.
H) Тексеру және бағалау.
{Дұрыс жауап } = A, E, F
{Күрделілігі } = 2
{Оқулық } = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$044
Тәжірибелік оқыту әдісі мына жағдайларда қолданылады:
A) Ұсынылған бағдарлама бойынша бұқаралық оқыту үшін.
B) Сабақтың мақсаттарын, оқыту тәсілдеріе талқылау үшін.
C) Оқыған материалды бағалау үшін.
D) Оқытушының шеберлігін бағалау үшін.
E) Техникалық құралдармен, оқытуды ұйымдастырушылар ұсынған оқу құралдарымен жұмыстың тиімділігін тексеру үшін.
F) Екі топтағы оқыту нәтижесін салыстыру үшін.
G) Алынған жауаптарды талдау үшін.
Н) Ғылыми болжамды тексеру үшін
{Дұрыс жауап } = A, E, H
{Күрделілігі } = 2
{Оқулық } = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$045
ШТ оқыту әдістемесінде қолданылатын тестердің негізгі түрлері:
A) Зиятты тестілеу.
B) Ашық тестер.
C) Жетістіктер тесті.
D) Жабық тестер.
E) Жартылай жабық тестер.
F) Салыстырмалы тестер.
G) Талдау тесті.
H) Қабілеттер тестері және тұлғалық тестер.
{Дұрыс жауап } = B, D, E
{Күрделілігі } = 2
{ Оқулық } = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$050
Ғылыми әдебиетті талдау зерттеу әдісі ретінде төмендегіні білдіреді:
A) Қойылған сұрақтарға жауап қайтару іскерлігі.
B) Оқығанды сыни көзбен бағалау, көшірме жасау, конспектілеу іскерлігі.
C) Салыстырмалы талдау.
D) Жаңа болжаммен бұқаралық оқыту.
E) Материалды жұмыс жоспарына сәйкес топтастыру іскерлігі, берілген тақырып бойынша ғылми деректерді жинай білу іскерлігі.
F) Зерделеніп жатқан білім саласындағы жетістіктерді, осы мәселе туралы қолда бар көзқарастарды анықтау.
G) Педагогикалық тәжірибені қорытындылау.
H) Оқытудың пайдаланылған тәсілдерінің тиімділігін тексеру.
{Дұрыс жауап } = B, E, F
{Күрделілігі} = 2
{Оқулық } = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$051
Әдістемеде зерттеу әдісі ретінде сауалнамаға тән:
A) Арнайы дайындалған сұрақтарға жауаптарды талдау арқылы ақпараттар алу.
B) Тұжырымдалған пайымдау бойынша сынлушылардың айтылымдары.
C) Әдебиетке сыни талдау.
D) сабақтың мақсаттарын, оқытудың тәсілдерін талқылау.
E) Техникалық құралдармен жұмыстың тиімділігін тексеру.
F) Ақпаратты жеке өзі немесе топтық талдауы.
G) Арнайы тапсырма-тестерді орындау.
H) Сабақтың жеке компоненттерінің ұзақтығын өлшеу.
{Дұрыс жауап } = A, B, F
{Күрделілігі } = 1
{Оқулық } = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$052
Сынақ оқыту барысында:
A) Бір бағдарлама бойынша бұқаралық оқыту өткізіледі.
B) Зерттеуші болжамды тұжырымдайды, оны ол оқу топтарының бірінде тексереді, нәтижесін басқа, оқыту дәстүрлі бағдарлама бойынша өткізідген оқу тобының нәтижесімен салыстырады.
C) Мұнда түрлендірілмейтін және түрлендірілетін айнымалы шама қатысып отырады.
D) Сабақтың барысы бақыланады.
E) Сабақтың мақсаттары талқыланады.
F) Оқыту тәсілдері талқыланады.
G) Салыстырмалы оқыту жүргізіледі, мұнда бір топта оқыту дәстүрлі бағдарлама бойынша өтеді, екінші топта жаңа тұжырымдалған болжам бойынша өтеді.
H) Материалды талдау іскерлігі сыни бағаланады.
{Дұрыс жауап } = B, C, G
{Күрделілігі } = 1
{Оқулық } = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$053
Шетел тілдерін оқыту әдістемесінде тестілеуді зерттеу әдісі ретінде ажыратады. Бұл әдіске тән:
A) Зияткердік дамуын зерделейді.
B) Зияткерлік дамуын зерделейді.
C) Сөзді қолдана отырып ойлаудың дамуын зерделейді.
D) Сыналушылар арнайы тапсырмалар-тестерді орындайды.
E) Абстрактылы ойлаудың дамуының деңгейін анықтау.
F) Тапсырма-тестердің көмегімен тілді меңгеру деңгейін бағалау.
G) Оқу материалын игерудің тиімділігін анықтау.
H) Тапсырмалады орындау жвлдамдығын анықтау.
{Дұрыс жауап} = D, F, G
{Күрделілігі } = 2
{Оқулық } = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$054
Зерттеу әдісі ретінде тестілеудің педагогикалық әдістемеде қолданылатын бірнеше түрі бар. Зияткердік тестер бір түрі ретінде төмендегі сипаттамасы бар:
A) Адамның зияткерлік дамуының деңгейін зерделеуге арналған.
B) Сөз арқылы ойлауының дамуы мен есептеу қабілетін зерделуге арналған.
C) Адамның ақыл-ой дамуын зерделеуге арналған.
D)Оқыту барысында ақыл-ой дамуының ерекшеліктерін тексеру үшін пайдаланылады.
E) Абстрактылы және техникалық ойлауы дамуының ерекшеліктерін зерделейді.
F) Техникалық ойлау дамуының ерекшеліктерін зерделейді.
G) Сөйлемді дұрыс құра білу іскерлігінің дамуын зерделеуге арналған.
H) Қабылдау жылдамдығын және дәлдігінің дамуының ерекшеліктерін зерделейді.
{Дұрыс жауап } = A, C, D
{Күрделіліг} = 2
{Оқулық } = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$055
Зерттеу әдісі ретінде тестілеудің педагогикалық әдістемеде қолданылатын бірнеше түрі бар. Қабілеттілік тестері тестілеудің бір түрі ретінде дамуының ерекшеліктерін зерделейді:
A) Интеллектінің.
B) абстрактылы ойлаудың, техникалық ойлаудың.
C) Мотивацияның.
D) Өзін-өзі бақылаудың және өзін-өзі бағалаудың.
E) Сөз арқылы ойлаудың, есептеу қабілетінің.
F) Қабылдаудың жылдамдығы мен дәлдігін, дұрыс жазу мен сөйлем құруды дұрыс қолдана білу іскерлігінің.
G) Әдебиетті талдау іскерлігінің.
H) Бақылау жүгізу іскерлігінің.
{Дұрыс жауап } = B, E, F
{Күрделілігі } = 2
{Оқулық} = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$056
Зерттеу әдісі ретінде тестілеудің педагогикалық әдістемеде қолданылатын бірнеше түрі бар. Тестирование, как метод исследования имеет несколько видов, применяемых в педагогической методике. Солардың бір түрі ретінде тұлғаға бағытталған тестер білдіреді:
A) Тұлғаның әртүрлі аспектілерін – мотивацияны, мүдделерін, құндылық бағдарын зерделеуді.
B) Абстрактылы және техникалық ойлауын зерделеуді.
C) Тұлға өз тәртібін өзі бақылауы мен өзі бағалауын.
D) Зияткерлік дамуын зерделеуді.
E) Сыналушының өзін диагностика үрдісіне барынша қатыстырылуын.
F) Ақыл-ой дамуын зерделеуді.
G) Әр тапсырманы орындауға жұмсалған уақытты анықтауды.
H) Дұрыс жазу мен сөйлем құру іскерлігін.
{Дұрыс жауап } = A, C, E
{Күрделілігі } = 2
{Оқулық } = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$057
Хронометраж зерттеу әдісі ретінде мүмкіндік береді:
A) Сабақтың жекелеген компоненттерінің ұзақтығын өлшеуге.
B) Абстрактылы ойлау қабілетін дамытуға.
C) Сабақтың жекелеген компоненттерін аудио жазып алуға.
D) Бұқаралық оқыту жүргізуге.
E) Сабақтың жекелеген компоненттерін видео жазып алуға.
F) Техникалық құралдармен жұмыстың тиімділігін тексеруге.
G) Жаңа гтпотезамен және дәстүрлі бағдарламамен ощытуды салыстыруға.
H) Сұрақтарға жауаптар арқылы ақпарат алуға.
{Дұрыс жауап } = A, C, E
{Күрднлілігі } = 1
{Оқулық } = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$058
Эмпирикалық деңгейде қолданылатын зерттеу әдістерінің ішінде айырып көрсетіледі:
A) Ғылыми бақылау.
B) Үлгілеу.
C) Тәжірибелік оқыту.
D) Талдау мен жинақтау.
E) Дедукция мен индукция.
F) Абстракциялау.
G) Экстраполяция.
H) Сауалнама.
{Дұрыс жауап }= A, C, H
{Күрделілігі } = 2
{Оқулық }= Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004. {Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$059
Ғылыми әдебиетті талдау зерттеу әдісі болып табылады:
A) Оқығанды сыни көзбен бағалау іскерлігін талап ететін.
B) Көп еңбек сіңіруді талап ететіндігімен сипатталаты.
C) Бірнеше кезеңне тұратын.
D) Оқу үрдісінің бөліктерінің ұзақтығын өлшеумен байланысты.
E) Зерттеудің перспективасын және жұмысшы болжамын белгілеп қоюға мүмкіндік беретін.
F) Сабақтың барысын жазып алатын.
G) Сұрақтарға жауаптарды алдын-ала қарастыратын.
H) Зерттеудің нәтижесін өңдейтін.
{Дұрыс жауап } = A, B, E
{Күрделілігі } = 2
{Оқулық } = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004. {Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$060
Сауалнама зерттеу әдісі болып табылады, ол
A) Оқытудың әралуан тәсілдерін пайдаланады.
B) Сұрақтарға жауаптар арқылы ақпарат алумен байланысты.
C) Оқушыларды белсендірудің әр түрлі тәсілдерін пайдаланады.
D) Теориялық деңгейдегі зерттеу әдістеріне жатады.
E) Көмекші әдіс болып табылмайды.
F) Эмпирикалық деңгейдегі зерттеу әдістеріне жатады.
G) Субъективтілік ізі бар.
H) Арнайы бағдарлама бойынша оқытуды пайдаланумен байланысты.
{Дұрыс жауап } = B, F, G
{Күрделілігі } = 2
{Оқулық} = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004. {Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$061
Тестілеу зерттеу әдісі болып табылады, ол
A) Алдын-ала дайындалған тапсырмалардың көмегімен ШТ меңгеру деңгейін тексеруге мүмкіндік береді.
B) Алдын-ала белгіленген критерийлер бойынша нәтижені бағалауға мүмкіндік береді.
C) Теориялық жеңгейдегі зерттеу әдістеріне жатады.
D) Эмпирикалық деңгейдегі зерттеу әдістеріне жатады.
E) Субъективтік зерттеу әдісі болып табылады.
F) Қатысушылардың өзін-өзі ұстауын белгілеп қоюға мүмкіндік береді.
G) Түрлендірілетін және түрлендірілмейтін айнымалыларды пайдаланады.
H) Жазып алу, конспект жасау іскерлігін талап етеді.
{Дұрыс жауап } = A, B, D
{Күрделілігі} = 2
{Оқулық} = Щукин А.Н. Обучение иностранным языкам: Теория и практика: Учебное пособие для преподавателей и студентов. М.: Филоматис, 2004. {Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$062
Ғылыми таным әдісі ретінде үлгілеудің негізгі белгілері – бұл:
А) Танымның жүйелі үрдістері. В) Құрған үлгінің тұтастығы.
С) Идеяларды құрылымдау.
D) Эксперимент.
E) Шынайы нысандарды бейнелеу немесе таңбалық аналогтарымен алмастыру.
F) Сауалнама.
G) Тестілеу.
H) Дискретті бірліктер.
{Дұрыс жауап } = А, В, E
{Күрделілігі } = 1
{Оқулық } = Құнанбаева С.С. Заманауи шеттілдік білім берудің теориясы мен практикасы. – Алматы, 2010.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$063
Үлгілеу үрдісі таным әдістерін қосып алады:
А) Жоспарлау. В) Абстракцияларды құру.
С) Ғылыми болжам құру.
D) Ой тұжырымын құру.
E) Тәжірибелік оқыту.
F) Сауалнама.
G) Тестілеу.
H) Эксперимент жасау.
{Дұрыс жауап } = В, С, D
{Күрделілігі } = 2
{Оқулық } = Құнанбаева С.С. Заманауи шеттілдік білім беру теориясы мен практикасы. – Алматы, 2010.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$064
Ғылыми әдебиетті талдау – бұл ғылыми зерттеу әдісі, ол
А) Орындаушыдан жоғары еңбек сіңіруді керек етеді. В) Теориялық әдістер тобына жатады.
С) Зерттеудің проблемасына байланысты оқығанын сыни көзбен бағалауды талап етеді.
D) Басқа зерттеу әдістерімен байланысты емес.
E) Зерттеу үшінмаңызы болмашы.
F) Тілді меңгеру деңгейін қамтамасыз етеді.
G) Зерттеудің перспективаларын анықтауға және жұмысшы болжамын тұжырымдауға мүмкіндік береді.
H) Күрделі іскерліктерді талап етпейді.
{Дұрыс жауап } = А, В, G
{Күрделілігі } = 2
{Оқулық } = Құнанбаева С.С. Заманауи шеттілдің білім беру теориясы мен практикасы. – Алматы, 2010.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5
$$$065
Шеттілдік қарым-қатынастың пәндік-процессуалдық аспектісін үлгілеуге бірнеше бірізді кезеңдер кіреді:
А) Шеттілдік қарым-қатынасты дайындау кезеңі.
В) Қарым-қатынасты үлгілеу кезеңі.
С) Тілдің бірліктірін презентациялау кезеңі.
D) Мәдениетаралық еркін қарым-қатынас кезеңі.
E) Лексиканы жаттықтыру кезеңі.
F) Грамматикалық құрылымтарды жаттықтыру кезеңі.
G) Материалды фонетикалық өңдеу кезеңі.
H) Репродукция кезеңі.
{Дұрыс жауап } = А, В, D
{Күрделілігі } = 2
{Оқулық } = Құнанбаева С.С.Заманауи шеттілдік білім беру теориясы мен практикасы. – Алматы, 2010.
{Курс} = 3
{Семестр} = 5