Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Правознавство 6 конспектів.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
73.24 Кб
Скачать

V. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання

Визначте політичний режим і територіальний устрій нашої держави.

 

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати матеріал підручника.

2.    Навести 1—2 приклади держав з різним територіальним устро­єм та політичним режимом.

3.    Підготуватися до диспуту «Україна —• демократична, правова держава».

Тема.  Особа, суспільство, держава. Особа і суспільство

 

Мета: встановити рівень оволодіння учнями основами теоретичних знань і способами пізнавальної діяльності;корекція засвоєних учнями знань, умінь та навичок.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: малюнки, таблиці, підручник, карта.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

 

ІІ. Актуалізація знань учнів

Диспут «Україна — демократична, правова держава»   .

    Клас розподіляється на чотири групи. Дві групи учнів дово­дять, що Україна є демократичною, правовою державою, інші дві групи спростовують це твердження.

Групова робота

   Пропонуємо учням у групах розв'язати задачі з визначення форми держави.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Бесіда

1.     Що таке суспільство?

2.     Назвіть основні причини виникнення суспільства.

3.     Наведіть приклади індивідуальних і колективних суб'єктів відносин.

4.     Класифікуйте відносини за стійкістю взаємозв'язків, що вини­кають. Наведіть відповідні приклади.

5.     Наведіть приклади економічних і політичних відносин, з яки­ми ви стикаєтеся в повсякденному житті.

6.     Із якого приводу складаються відносини, що виникають між:

а)     учнем і вчителем у ході навчального процесу;

б)     водієм і пасажиром рейсового автобуса;

в)     міліціонером і хуліганом?

 

 ІV. Фізична хвилинка.

Робота в групах. Завдання

Учитель пропонує учням самим дати визначення понять «лю­дина», «індивід», «особа», «особистість», «громадянин».

Запитання

1.     Чим відрізняється людина від індивіда?

2.     Чим відрізняється індивід від особистості?

3.     Чим відрізняються особа та особистість?

4.     Як співвідносяться між собою дії людини як члена суспільства та громадянина держави?

5.     Що потрібно зробити, щоб у цих діях не було суперечностей?

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання

1.    Наведіть приклади впливу особи та суспільства одне на одного.

2.    Наведіть приклад, коли індивідуальні потреби людини вступа­ють у суперечність з потребами суспільства.     

       Що потрібно зро­бити, щоб ці суперечності не загострювались?

Бесіда

1.     В які зв'язки вступають особа і суспільство?

2.     Що означають поняття «особа» та «громадянин»?

3.     В які зв'язки вступають особа і держава?

4.     Чим відрізняються відносини особистості та суспільства від відносин особистості та держави?

 

Vі. Домашнє завдання

1. Опрацювати матеріал підручника.

2.     Підготувати повідомлення на тему «На яких засадах базують­ся взаємовідносини особи та держави?»

Тема. Особа, суспільство, держава. Особа і держава

 

Мета: продовжувати роботу з термінами в історичному та інтеграційному варіанті; структурою Конституції України 1996 року, формувати навички аналізу нормативного документу, що має вищу юридичну силу, аналізу різних джерел інформації за темою, виховувати повагу до законодавства власної держави, розуміння необхідності його дотримання.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: малюнки, таблиці, підручник, карта.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

 

ІІ. Актуалізація знань учнів

Запитання

1.     Що таке держава?

2.     Які ознаки та функції має держава? 3.    Що означає поняття «особа»?

4      В які зв'язки вступає особа та держава?

Завдання

Висловіть своє судження, чи відрізняються правове положен­ня, права та обов'язки:

а)    корінного жителя Одеси та аборигена-дикуна, що живе зі своїм племенем у джунглях Африки;

б)    корінного киянина та польського дипломата, який працює у посольстві своєї держави в Україні.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Запитання

Чи всі люди, які проживають на теренах України, є її грома­дянами?

Бесіда

1.    На чому базуються відносини особи та держави?

2.    Що таке правовий статус, які види він має?

3.    Що дає людині правовий статус?

Евристична бесіда

1.    Хто з вас має молодших братів чи сестер?

2.    Чи можна уже у момент народження визначити, що дитина, яка народилась, — людська істота? За якими ознаками?

3.    Пригадайте з курсу біології, як латиною називається людська істота?

4.    Як називали людей, що виокремилися з тваринного світу на уроках історії.

5.    Які зміни відбуваються в дитині у міру її зростання, які нові риси, вміння в неї з'являються?

6.    Чи можливі ці зміни без людського оточення, без людського суспільства?

Робота з таблицею

Скласти таблицю «Людина — індивід — особистість — особа — громадянин» {подано зразок заповнення).

Поняття

Зміст

3 яким періодом пов'язане

Людина

Біологічне поняття (= Ното Заріепз)

3 моменту народження

Індивід

Конкретна людина зі своїми унікальними властивостями

3 моменту народження

Поняття

Зміст

3 яким періодом пов'язане

Особис­тість

Соціальне поняття (лише в людсько­му суспільстві) ,

У процесі розвитку лю­дини та її формування

Особа

Людина, яка бере участь у правовід­носинах

Протягом життя

Громадя­нин

Політико-правове поняття (пов'язує людину з державою)

Протягом життя

 

ІV. Фізична хвилинка. 

 

Робота з Конституцією України (ст. 26)

Визначте, як Конституція України відповідає на запитання: які права повинні мати іноземці, що перебувають на території на­шої держави?

Стаття 26

Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і сво­бодами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни Украї­ни, — за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Іноземцям та особам без громадянства може бути надано при­тулок у порядку, встановленому законом.

Дискусійне питання

Чи потрібне людині громадянство?