Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Правознавство 6 конспектів.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
73.24 Кб
Скачать

Тема. Історичний аспект виникнення держави та права.

 

Мета: продовжити знайомити учнів із курсом «Правознавства», повторити  аспекти виникнення держави та права з курсу «Історії», розвивати пам'ять, мислення, вміння працювати в парах та висловлювати власну думку, виховувати повагу до держави.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: малюнки, таблиці, підручник, карта.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Запитання

Пригадайте з курсу історії або висловіть власне припущення — чи завжди існували держава і право?

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

      Бесіда

1. Якими були перші колективи людей розумних?

2.    Які знаряддя праці використовували первісні люди. Якими бу­ли їхні перші заняття?

3.    Як здійснювалося управління колективами первісних людей?

4.     Які характерні ознаки економіки первісного суспільства?

5.    Висловіть припущення, коли і внаслідок чого з'являється дер­жава.

6.    Як змінилася система управління суспільством з появою дер­жави?

7.    Які характерні ознаки держави ви знаєте?

  Робота з таблицею

Складання порівняльної таблиці «Додержавне (первісне) сус­пільство та держава» (якщо часу бракує, можна заповнити лише частину рядків таблиці, а решту учні заповнюватимуть удома).

Робота учнів у малих групах

Визначити характерні ознаки держави певного типу (рабовлас­ницької, феодальної, буржуазної, соціалістичної) на основі відомо­го їм матеріалу з історії, літератури, географії ,тощо та матеріалу підручника.

  Завдання

Наведіть приклади країн, де існує індустріальне та інформа­ційне суспільство.

Закріплення вивченого матеріалу

Бесіда

1.    Назвіть основні відмінності додержавного суспільства та дер­жави.

2.    Назвіть основні історичні типи держави та їх основні ознаки.

3.    Назвіть відомі вам теорії походження держави (якщо матеріал подано на уроці).

 

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

Запитання

1.     Яке місце в суспільних відносинах посідають держава та право?

2.     Як змінюються соціальні відносини з виникненням держави?

4.     Про що свідчить виникнення соціальних держав?

5.     Чи є Україна насправді соціальною державою?

 

Домашнє завдання

1.  Опрацювати матеріал підручника.

2. Підібрати в засобах масової інформації повідомлення про ви­конання державою певних функцій та визначити, до якої гру­пи функцій держави вони належать.

Тема. Загальна характеристика держави та державної влади

 

Мета: вчити формулювати поняття, характеризувати джерела права, наводити приклади, розвивати пам'ять, мислення, вміння працювати в парах та висловлювати власну думку, виховувати повагу до держави.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: малюнки, таблиці, підручник, карта.

 

Хід уроку

І. Організація та актуалізація знань учнів

Завдання

1.     Наведіть приклади виконання державою своїх функцій.

2.     Спробуйте класифікувати функції держави.

3.     Назвіть ознаки держави.

4.     Складіть схему «Види функцій держави» {подано зразок схеми).

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Завдання

Як, на вашу думку, чи є в різних держав спільні та подібні озна­ки? Наведіть відповідні приклади.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Бесіда

1.     Чи доводилося вам стикатися з ситуацією, коли вам чи іншим людям нав'язували волю інші?

2.     Завдяки чому люди могли нав'язувати свою волю іншим?

3.     Які види влади, на вашу думку, можна виділити?

 

ІV. Фізична хвилинка.