
- •Хід уроку :
- •IV. Розучування пісні т. Петриненка «Україна»
- •V . Висновок.
- •Урок 2 .
- •Мета уроку :
- •Хід уроку.
- •Урок 3 .
- •Мета уроку :
- •Хід уроку.
- •IV .Розучування пісні в.Івасюка «Балада про мальви»
- •V. Висновок.
- •Урок 4
- •Хід уроку.
- •II .Слухання. Б. Фільц. Закарпатська новелета № 5
- •Урок 5.
- •Мета уроку :
- •Хід уроку.
- •IV. Розучування пісні б.Фільц “На полонині, на верхівці”
- •V. Висновок .
- •Урок 6.
- •Мета уроку :
- •Героїко-драматичний образ
- •IV . Виконання пісні б.Фільц “На полонині, на верхівці”
- •V. Висновок .
- •Урок 7
- •Мета уроку :
- •IV Розучування пісні „Хай живе надія”
- •V. Висновок .
- •Урок 8
- •Мета уроку :
- •V. Висновок .
- •Урок 9.
- •Мета уроку :
- •Урок 10.
- •Мета уроку :
- •Урок 11.
- •Мета уроку :
- •Урок 12.
- •Мета уроку :
- •V . Висновок.
- •IV. Розучування пісні “Най буде”
- •V . Висновок.
- •Урок 14.
- •Мета уроку :
- •IV. Робота над піснею “Най буде”
- •V . Висновок.
- •Урок 15
- •Мета уроку :
- •IV. Робота над піснею “Най буде”
- •V . Висновок.
- •Урок 16.
- •Мета уроку :
Хід уроку.
I. Організація учнів до уроку .
Музичне вітання.
Посміхнись до всіх навколо
Добрий ранок люба школа
І веселий той дзвінок
Кличе всіх нас на урок
Урок музики, урок музики, урок музики , урок.
Вступне слово вчителя .
Вч. Епоха музичного романтизму звернулась не лише до літературних балад, а й запозичила з літератури такий жанр, як новелета. Новелета в перекладі означає «невелике оповідання».
Німецький композитор Роберт Шуман, запозичивши з художньої літератури жанр новелети, створив під цією назвою фортепіанну п’єсу лірико-розповідного характеру (оповідання для фортепіано). Сьогодні ми познайомимось із сучасними новелетами і визначимо їх образи.
Відомості про Б. Фільц
Творчість нашої сучасниці Богдани Фільц є багатообразною та яскравою. Саме в цієї української композиторки можна знайти безліч музичних оповідань. Одні захоплено змальовують красу Карпат, барвистий побут їх жителів, інші розповідають про знаменну подію, пропущену крізь емоційну призму, або діляться зі слухачем певним станом чи настроєм.
Богдана Фільц народилася 1932 року на Львівщині у місті Яворів. Безтурботне дитинство в родині відомого яворівського адвоката Михайла Фільц було затьмарене смертю батьків. Серед родичів, які опікувалися маленькою Богданою, була й відома українська художниця Ярослава Музика. Майбутня композиторка отримала ґрунтовну музичну освіту, навчаючись у Львівській десятирічній школі та консерваторії. Вона спілкувалася з видатними композиторами: С.Людкевич, М. Колесою, А.Кос-Анатольським, які мали неабиякий вплив на формування її творчої особистості.
Фортепіанна музика Б.Фільц – це яскрава сторінка в сучасній українській інструментальній музиці. Характерними рисами її стилю є насичення фортепіанних п’єс фольклорним матеріалом, що творчо переосмислюється засобами, притаманними періоду імпресіонізму.
Фортепіанний цикл «десять закарпатських новелет» було створено 1962 року. Головна тема цього циклу, як і взагалі всій творчості Б.Фільц, - оспівування краси рідного краю. У музиці відтворено яскраві пейзажні картини, жанрові музичні сценки, побутові замальовки.
За жанрами музичні оповідання Богдани Фільц найрізноманітніші – симфонічні, інструментальні, вокальні та хорові. Улюбленим жанром композиторки є фортепіанні мініатюри.
Мініатюра – невелика, досконала за формою музична п’єса для різного виконавського складу. За змістом мініатюра може бути ліричною, пейзажною, зображувальною, жанровою.
Мініатюри об’єднані в цикли: „Музичні присвяти”, „Шість візерунків”, „Калейдоскоп настроїв”, „Закарпатські новелети”, „Київський триптих”. “Закарпатські новелети” – це фортепіанний цикл із десяти п’єс.
Новелета – лірико-розповідна (рідше драматична або жанрова) інструментальна п’єса.
Мальовнича природа та оригінальний побут Закарпаття надихнули композиторку на створення музичних оповідань. Щоб передати музикою природу та побут Закарпаття, Богдана Фільц звернулася до фольклорних джерел – використала мелодії закарпатських народних пісень, а також створила власні мелодії в народному стилі.
Послухайте Закарпатську новелету №5 Б.Фільц.
Який образ створений у цій новелеті?