
- •Хід уроку :
- •IV. Розучування пісні т. Петриненка «Україна»
- •V . Висновок.
- •Урок 2 .
- •Мета уроку :
- •Хід уроку.
- •Урок 3 .
- •Мета уроку :
- •Хід уроку.
- •IV .Розучування пісні в.Івасюка «Балада про мальви»
- •V. Висновок.
- •Урок 4
- •Хід уроку.
- •II .Слухання. Б. Фільц. Закарпатська новелета № 5
- •Урок 5.
- •Мета уроку :
- •Хід уроку.
- •IV. Розучування пісні б.Фільц “На полонині, на верхівці”
- •V. Висновок .
- •Урок 6.
- •Мета уроку :
- •Героїко-драматичний образ
- •IV . Виконання пісні б.Фільц “На полонині, на верхівці”
- •V. Висновок .
- •Урок 7
- •Мета уроку :
- •IV Розучування пісні „Хай живе надія”
- •V. Висновок .
- •Урок 8
- •Мета уроку :
- •V. Висновок .
- •Урок 9.
- •Мета уроку :
- •Урок 10.
- •Мета уроку :
- •Урок 11.
- •Мета уроку :
- •Урок 12.
- •Мета уроку :
- •V . Висновок.
- •IV. Розучування пісні “Най буде”
- •V . Висновок.
- •Урок 14.
- •Мета уроку :
- •IV. Робота над піснею “Най буде”
- •V . Висновок.
- •Урок 15
- •Мета уроку :
- •IV. Робота над піснею “Най буде”
- •V . Висновок.
- •Урок 16.
- •Мета уроку :
КОНСПЕКТИ УРОКІВ
З МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА
ДЛЯ 7 КЛАСІВ
НА ПЕРШИЙ СЕМЕСТР
ТЕМА : Образний зміст музики.
УРОК 1.
ТЕМА УРОКУ : Музичні символи України.
МЕТА УРОКУ :
Навчальна: показати учням та допомогти їм усвідомити важливе значення музичних творів – пісень, що стали державним та духовними символами українського народу;
Закріплювати розуміння учнями понять «гімн», «музичний образ», «державний Гімн»
Виховна : виховувати патріотизм, кращі моральні та духовні якості особистості.
Вміння працювати самостійно і в колективі, вміння дотримуватися правил під час виконання співу та музичних вправ.
Розвиваюча : розвивати інтерес до патріотичних образів у музичних творах.
Корекційні завдання : корекція та розвиток музичного слуху та почуття ритму.
корекція фонематичної і музичної пам’яті, уваги.
корекція музичного слуху.
корекційний розвиток особистості дитини із ЗПР.
Наочні посібники : портрет М. Лисенка, Г.М. Макаренко «Музичне мистецтво 7 клас»
Музичний матеріал : М.Вербицький, П. Чубинський «Ще не вмерла Україна», О.Кониський, М.Лисенко «Молитва за Україну», Т.Петриненко «Україна».
ТЗН : магнітофон, музичний інструмент.
Хід уроку :
Організація учнів до уроку .
Музичне вітання.
Посміхнись до всіх навколо
Добрий ранок люба школа
І веселий той дзвінок
Кличе всіх нас на урок
Урок музики, урок музики, урок музики , урок.
Вступне слово вчителя .
Вч. На уроках літератури ви дізналися, що таке «літературний образ», який можна уявити за допомогою описання зовнішності героя, особливостей його мовлення, вчинків. Іноді навіть опис природи допомагає уявити настрій героя, його почуття, думки. Чи може, на вашу думку, музика створити образи? Цьому питанню ми присвятимо всі наші уроки впродовж семестру.
Кожен вид мистецтва – література, театр, кіно, музика, живопис – має на меті передати людям задум митця, його думки та почуття, ставлення до навколишнього світу, життя.
У мистецтві дійсність відображається через художні образи. Особливість художніх образів полягає у тому, що вони є точною копією життя. Митець відбирає те, що його найбільше вразило, захопило, і свої враження втілює в художніх творах. Музики поза образів не існує. У свідомості композитора зароджується музичний образ, що потім утілюється в музичному творі. Для того щоб зрозуміти музичний образ, потрібно виявити його виразно – змістовну сутність та розкрити для себе, що і як у ньому відображається. Зрозуміти музичний твір означає зрозуміти його життєвий задум, як композитор «переплавив» його у своїй творчій свідомості, чому втілив саме в цю, а не в якусь іншу художню форму.
Яке різноманіття музичних образів! У межах одного твору цей образ може змінюватися під час варіаційного, поліфонічного розвитку, може виявитися в єдності кількох тем, музичний твір може складатися з декількох взаємопов’язаних образів.
Музичний образ – це узагальнене віддзеркалення в музиці явищ дійсності та духовного світу людини. Музичний образ - це світ уявлень, що формується у свідомості слухача (уявлень про самий твір, довкілля, людей, автора і виконавців).
Під час слухання та виконання творів ми дізнаємося про ставлення композитора до життєвих явищ, і завдяки цьому можемо визначити образний зміст твору.
У багатьох українських піснях відображається образ нашої Батьківщини. Найголовнішою такою піснею для кожного громадянина України є Державний Гімн.
У давнину гімнами називали музичні твори, написані на слова з Біблії, їх виконували церковні хори. Уперше гімни з’явилися у ХVI ст..
Національний гімн – особлива пісня тієї або іншої держави . Національний Гімн України – урочиста пісня – символ нашої державної єдності.
Державний Гімн – це урочиста пісня, прийнята як офіційний національний символ держави, що символізує і пропагує національні ідеї та ментальність країни, якій належить.
Слухання музики.
Слова національного гімну нашої держави «Ще не вмерла Україна» написав у 1850–х роках відомий український поет, етнограф, фольклорист П.Чубинський (1839-1884). Поезія, уперше надрукована 1863 року, невдовзі розійшлася серед інтелігенції, студентів, гімназистів. Певний час її автором уважали Т.Шевченка. Цей вірш «ще не вмерла Україна» одразу впав в око царським властям. Через рік Чубинський потрапив до заслання за свою надмірну любов до України, а заборонений вірш впродовж тривалого часу потайки читали і співали на різні мелодії.
Музику написав видатний західноукраїнський композитор і диригент Михайло Вербицький (1815-1870). Він тонко відчував дух і настрої громадськості, чим пояснюється популярність його творів, особливо пісню-хору «Ще не вмерла Україна».
24 серпня 1991 року на церемонії затвердження «Акту проголошення незалежності України» у залі Верховної ради було виконано національний гімн «Ще не вмерла Україна». Статусу державного гімну України ця пісня набула 6 березня 2003 року. У статті 1 Закону «Про Державний Гімн України» записано, що Державним гімном України є національний Гімн на музику М.М. Вербицького зі словами першого куплету та приспіву твору П.П.Чубинського. Конституція України затвердила статус пісні як офіційного державного музичного символу.
Мелодія гімну звучить під час урочистих заходів, державних свят, демонстрацій, військових парадів, ушанування переможців на міжнародних спортивних змаганнях.
Гімн «Ще не вмерла Україна» поряд із Державним Гербом - тризубом – і синьо – жовтим Прапором є офіційним символом держави. За своїм змістом він є відображенням ідей боротьби за національну незалежність, гарячої любові до своєї землі, її героїчної історії.
Слухання державного Гімну України «Ще не вмерла Україна» .
Поряд із твором «ще не вмерла Україна» другим національним духовним гімном є Молитва за Україну – «Боже Великий Єдиний».
Пісня «Молитва за Україну» є символом духовно-патріотичних почуттів. Цей твір також здолав довгий історичний шлях. Вірш Олександра Кониського, написаний у 1890-х рр.. був призначений для дітей, для українських шкіл Галичини, Буковини та Закарпаття. Водночас, покладений на музику Миколою Лисенком, лунав на релігійних святах у церквах Галичини, хоча й не належав до канонізованих релігійних текстів.
Спочатку пісня називалась «Боже Великий,Єдиний» і мала примітку композитора «Дитячий гімн», а згодом отримала назву «Молитва за Україну». У передмові до видання твору автори написали: «вкласти… хотіли передусім в «неложнії уста» дітей, від яких Всевишній найскоріше міг почути це благання».
«Молитва за Україну» є одним із шести творів духовної музики М.Лисенка. У ній поєднані ніжно-ліричне та піднесено-величне звучання;
Уважно прослухайте пісню М.Лисенка та О. Кониського « Молитва за Україну».
Поміркуйте, чому «Молитва за Україну» є образом-символом духовності українського народу.
Слухання духовно гімну «Молитва за Україну»