Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Пособие_Линник.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.29 Mб
Скачать

Тема “Краса”

Мета: учити бачити красу навколо себе; учити розрізняти прекрасні та хибні риси людини; виховувати почуття прекрасного; виховувати тремтливе ставлення до краси; розвивати нестандартне мислення.

Обладнання: різноманітні картини художників, фотографії пейзажів, архітектурних споруд; малюнки явищ природи; скринька або коробка; папір.

Хід уроку

І. Організація початку уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Існує такий вислів: “Краса врятує світ”. Як ви це розумієте?

- Сьогодні на занятті ми спробуємо з’ясувати, що означає слово “краса” та яке значення має вона в житті людини.

Етап мотивації обов’язково присутній на заняттях із філософії, як і на будь-якому іншому уроці, оскільки в основі будь-якої продуктивної діяльності лежить мотив. Функцію мотивації діяльності може виконувати постановка проблеми на початку заняття або організація полілогу, в ході якого з’ясовується, що питання не має одностайної відповіді та спонукає до подальших розмірковувань. На прикладі поданого заняття використано саме такий мотиваційний прийом: обговорення відомого висловлювання та прийняття його різних інтерпретацій.

ІІІ. Робота з ілюстраціями.

1. Демонстрація фотографій різноманітних явищ природи, пейзажів, тварин.

- Що є найпрекраснішим у світі?

2. Демонстрація витворів мистецтва (живопису, прикладних виробів, поезії, музики).

- Яку красу може створювати людина?

Мета цього етапу полягала у формуванні вміння бачити навколо себе красу, розрізняти природну красу та красу, що створена людиною; підкреслити унікальний дар людини створювати прекрасні речі.

Перший блок присвячений формуванню уявлення про те, що найпрекраснішою у світі є сама природа у своїй неповторності та різноманітних проявах, що в природі все гармонійно пов’язано, в ній немає нічого, що можна було б назвати огидним. Наприкінці першого блоку означеного етапу необхідно було підвести дітей до висновку про те, що людина є частиною природи, найпрекраснішим її творінням. У другому блоці акцентувалася увага на красі, що створена людиною; формувалося уявлення про мистецтво.

IV. Поповнення “чарівної скриньки”.

Діти записали на аркушиках паперу, що вони вважають найпрекраснішим у світі та поклали у “чарівну скриньку”.

Ця діяльність спрямована на узагальнення засвоєних знань та водночас дозволяє дитині самостійно визначити суб’єктивні пріоритетні цінності.

V. Організація полілогу.

- Чи завжди людина може називатися прекрасною?

Проблемне запитання спонукає дітей до усвідомлення того, що злість, підступність, заздрість тощо заважають людині бути прекрасною та виступає мотивацією подальшої пошукової діяльності.

VI. Пошукова діяльність (робота в групах по 5 осіб).

1. Учням пропонувалось записати або намалювати на аркушах ліворуч — все, що робить людину прекрасною, праворуч — усе, що робить її безобразною. - Якою повинна бути прекрасна людина?

1. Запис та обговорення вислову А.П.Чехова: “У людині повинно бути все прекрасним: і одяг, і обличчя, і душа, і думки”

Означений вид діяльності ми класифікували як пошуковий через необхідність виконання самостійних розумових дій, звернення по допомогу до дорослих, товаришів для вирішення поставленого завдання. У групах визначався спікер, секретар, інші – генератори ідей). Узагальнити самостійні відповіді дітей допоміг відомий вислів А.Чехова, який було запропоновано вивчити напам’ять.