Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Пособие_Линник.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.29 Mб
Скачать

Тема: Орієнтування за місцевими ознаками. Компас (4 клас)

Мета: формувати уявлення про орієнтування на місцевості за місцевими ознаками; поняття „компас” і визначення сторін горизонту за компасом; формувати уміння визначати сторони горизонту за місцевими ознаками і за компасом; розвивати просторові уявлення учнів, виховувати бажання виконувати завдання групою

Тип уроку: поточний урок-екскурсія

Обладнання: компаси

Хід уроку-екскурсії

І. Організація класу

Інструктаж перед екскурсією: правила поведінки на вулицях, правила поведінки на природі.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Фронтальна бесіда

- Що називається горизонтом?

- Що називається лінією горизонту?

- Скільки сторін має горизонт? Назвіть їх.

- Назвіть проміжні сторони горизонту.

- Що означає орієнтуватися на місцевості?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Розповідь учителя

- В Івасика й Марійки тато - лісник. Хатинка лісника стоїть біля лісового озерця. Мама приготувала обід і попросила віднести татові. Вона наказала йти лісовою стежкою і не звертати вбік. Івасик запитав, у якому напрямку розташовані лісове озеро й хатинка. Мама відповіла, що це на південь від їхньої хати. Діти зібралися й пішли до лісу. У лісі Марійка помітила великий гриб. Вона показала його братикові, і діти, бігаючи від дерева до дерева, почали збирати гриби і звернули зі стежки. Через деякий час діти помітили, що ліс став густіший, а стежки ніде не було видно. Сонце сховалося за хмари. І в гілках шумів вітер. Марійка заплакала, а Івасик думав, як вибратися з гущавини й принести обід таткові. Він згадав, що хатка лісника знаходиться у південному напрямку. А як визначити, де південь?

Спробуймо їм допомогти. Але для цього спочатку треба самим як слід попрацювати.

ІV. Засвоєння нових знань, умінь, навичок

1. Спостереження за березою

- З’ясуймо, з якої сторони, кора біліша, де менше чорних плям.

2. Спостереження за пеньками та деревами, на яких росте мох.

3. Спостереження за мурашником

- Погляньте, який схил крутіший.

4. Загадки про тварин

- Ви переконалися, що рослинний світ зони мішаних лісів багатий та різноманітний. Яким може бути тваринний світ? Чому?

- Хто ж саме мешкає в таких лісах? (загадування загадок)

5. Узагальнююча бесіда

- За якими ознаками можна визначити сторони горизонту?

- Що ви порадите Марійці та Івасику?

6. Робота з компасами

- А як визначити сторони горизонту в морі або полі, де немає дерев та кущів? У таких випадках використовують компас.

Вивчення будови компасу.

7. Засвоєння алгоритму користування компасом.

1. Покласти компас на горизонтальну поверхню або долоню, щоб стрілка не торкалась дна коробочки.

2. Відтягти аретир, щоб звільнити стрілку.

3. Повернути компас так, щоб синя стрілка закрила літери ПН (північ), а червона - ПД (південь)

V. Систематизація, узагальнення засвоєних знань, умінь, навичок

1. Бесіда

- Назвіть основні та проміжні сторони горизонту.

- За допомогою яких ознак визначаються сторони горизонту?

Який прилад призначений для визначення сторін горизонту?

- Назвіть та покажіть частини компасу.

VІ. Застосування засвоєних знань, умінь, навичок

1. Практична робота

За допомогою компаса визначити, у якому напрямку від місця екскурсії розташована школа.

2. Гра „Знайди пакет”

Кожній групі дається завдання на картці відшукати пакет за такими даними (для різних груп різні):пройти 5 кроків на північ, 15 – на північний схід, 2 – на південь тощо.

VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати статті в підручнику „Орієнтування на місцевості”, „Компас”

VІІІ. Підсумок уроку

  • Які способи орієнтування на місцевості вам відомі?

  • Яку тему потрібно було засвоїти, щоб про них дізнатися?

Підвищить ефективність проведення екскурсій 10 заповідей екскурсійної справи (за Є.Козиною):

1. Пам’ятайте, що екскурсія – не погулянка, а обов’язкова частина навчальних занять.

2. Вивчіть місце, куди ведете дітей на екскурсію. Намітьте її тему, складіть план.

3. Витримуйте тему екскурсії, не відволікайтесь на випадкові питання.

4. Розповідайте на екскурсії тільки про те, що можна показати.

5. Уникайте довгих пояснень.

6. Не залишайте екскурсантів слухачами, примусьте їх активно працювати.

7. Не закидайте дітей багатьма назвами, вони їх забудуть.

8. Умійте правильно показувати об’єкти і навчіть учнів правильно дивитися на них, щоб усім було видно.

9. не втомлюйте екскурсантів: вони перестануть вас слухати.

10. Закріпіть екскурсію в пам’яті учнів наступним опрацюванням матеріалу [24].