Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
О. П. Глазова н. М. Дика рідна мова плани-консп...doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
947.2 Кб
Скачать

Vі. Підбиття підсумків уроку.

VІІ. Домашнє завдання. П.6, вправа 69.

Самостійна робота.

* Переписати речення, розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). У першому реченні підкреслити члени речення. Вжиті в реченнях фразеологізми розібрати за поданою схемою.

На ясні зорі і на тихі води до нас листи з минулого доходять. (Є.Гуцало.) Як часто ми чуєм і дома, і в школі: “Ученому легше далеко піти. Старайтеся, вчіться, бо будете в полі волам або свиням крутити хвости”. (М.Сом.)

  1. Пояснити значення фразеологізму (бажано з використанням словника).

  2. Вказати його походження (з античної міфології, Біблії, фольклору, художньої літератури і та ін.)

  3. Дібрати синоніми (якщо вони є).

  4. Дібрати антоніми (якщо вони є).

* Подані фразеологізми увести до самостійно складених речень. Пояснити правопис слів іншомовного походження.

Шукати Атлантиду; відкрити Америку; співати дифірамби; виносити сміття з хати.

Морфологія. Орфографія Урок № 13

Тема: Загальна характеристика частин мови.

Мета: дати загальну характеристику самостійних та службових частин мови, удосконалювати вміння розрізняти частин мови, розпізнавати їх у реченні та тексті, пояснювати різницю між самостійними та службовими частинами мови; розвивати увагу та спостережливість; культуру усного і писемного мовлення; виховувати повагу до материнства, родини.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник.

Хід уроку

І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

* Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу. Робота з таблицею, поданою на с. 43.

* Робота біля дошки. Записати речення. З’ясувати, до яких частин мови належать ужиті в реченнях слова. Які частини мови є самостійними, які службовими? У чому полягає відмінність між самостійними та службовими частинами мови? Розкрити суть термінів лексичне значення слова та граматичне значення слова. Пояснити лексичне та граматичне значення виділених слів.

Мама знали пісень багато і виводили їх так гарно. Випадала часинка, й тато промовляв: “Заспівай нам, Ганно!” (В.Миколайчук.) Зійшлися два українці та й співають у три голоси. (Г.Гордасевич.) Коли зійдеться три українці, то це вже хор. (М.Рильський).

* Робота з підручником.. Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу (п. 7, с. 44).

* Попереджувальний диктант. У кожному з речень підкреслити члени речення та назвати частини мови. Який розділ науки про мову вивчає члени речення? Який – частини мови?

Де мати посіє, там стелиться ласка. Де мати посадить, там сходить добро. У мами рука і легка, і прекрасна, а серце глибоке, як сивий Дніпро. (В.Крищенко.) Щедрість материнських добрих рук ми ще у житті не оцінили. (Д.Луценко.)

Бесіда.

  • Який розділ мовознавчої науки вивчає частини мови?

  • Якими спільними рисами характеризуються слова однієї частини мови?

  • Скільки частин мови є в українській мові?

  • Які частини мови є самостійними? Назвати і навести приклади.

  • У чому полягає відмінність між самостійними і службовими частинами мови?

  • Які є службові частини мови? Назвати і навести приклади.

  • Яка частина мови не належить ні до самостійних, ні до службових? Назвати і навести приклади.

ІІІ. Виконання вправ на закріплення.

* Диктант з коментуванням. У кожному з речень назвати самостійні та службові частини мови.

Мамине обличчя у дитинство кличе, із дитинства в юність поглядом веде. Мамине обличчя сонця мені зичить. Мамине обличчя любе й молоде. (М.Дмитренко.) Так непомітно проліта одна хвилина біля мами, одна хвилина золота. (Л.Талалай.)

* Творча робота. Скласти невелике висловлювання (обсяг - 4-5 речень) на тему “Хвилина біля мами”. У тексті творчої роботи вказати кілька самостійних та службових частин мови.

ІV. Підбиття підсумків уроку.

V. Домашнє завдання. П. 7, вправа 82.