Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7581_British Newspapers.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
34.99 Кб
Скачать

План-конспект уроку для учнів 8 класу за темою

"British Newspapers"

Цілі уроку:

практична: тренувати учнів у засвоєнні лексики з теми ЗМІ, удосконалювати вміння висловлюватися за темою в усній та письмовій формі, вчити використовувати вивчену лексику в різних мовленнєвих ситуаціях, продовжувати формувати навички монологічного та діалогічного мовлення;

освітня: навчати учнів систематизувати інформацію та робити висновки, формувати навички аудіювання та читання тексту з теми, вчити працювати в групах, допомагати та підтримувати один одного;

розвиваюча: розвивати зорову та слухову пам’ять, розвивати вміння аргументовано висловлювати власну точку зору, відстоювати її, реагувати на репліки однокласників, об’єктивно оцінювати думки оточуючих;

виховна: виховувати естетичні смаки учнів, вчити дотримуватися культури мовлення.

Тип уроку: урок застосування знань на практиці з використанням інтерактивних методів навчання.

Обладнання: підручники, зошити, словники, комп’ютери, мікрофон, картки для індивідуальних завдань з лексичними вправами (додаток 1,2), мультимедійна дошка, мультимедійна презентація (додаток 3 (10 слайдів)).

Хід уроку

    1. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Привітання. (Greeting)

T. Good day, children! How are you today?

2. Повідомлення теми уроку та очікуваних результатів. (Aim)

T. The theme of our today's lesson is "British Newspapers". (Слайд 1)

Tell me, please, is such theme interesting for you? Why?

What will you know by the end of the lesson? (Pupils answer these questions).

By the end of the lesson you will be able:

  • to learn new words and word-combinations;

  • to read the text and to understand it's details;

  • to improve your confidence as readers;

  • to develop your discussion skills;

  • to exchange information on the basis of a given situation.

(Слайд 2)

3. Перевірка домашнього завдання. (Check on Homework)

Учні по черзі читають свої міні-твори.

3. Уведення в іншомовну атмосферу. (Warming up)

  1. Фонетична зарядка. (Phonetic Drill)

Let's start our lesson with tongue twister.

If a white chalk chalks on a black blackboard,

Will a black chalk chalks on a white blackboard?

(Слайд 3)

  1. Використання інтерактивних методів навчання " Робота в групах" та "Мікрофон".

Questionnaire for an interview:

  1. What kinds of Mass Media do you know?

  2. Which is the most popular of them? Why?

  3. What British newspapers and magazines do you know?

  4. How often do you read newspapers or magazines?

  5. What types of articles do you prefer?

  6. What do you usually watch on TV?

  7. Do you often listen to the radio? Where do you usually do it?

  8. Do you look at news sites on the Internet?

  9. What do you often look for in the Internet?

  10. Do you prefer them to traditional newspapers?

(Слайд 4)

    1. Основна частина уроку

  1. Пред’явлення тексту для аудіювання "Press and Broadcasting in Great Britain". (Listening)

1) Етап підготовки до аудіювання тексту.

Questions:

  • What do you know about the press in Great Britain?

  • Is Great Britain really a newspaper reading nation?

  • Do the British national newspapers use computer technologies?

  • What do you want to know about the Press and Broadcasting in Great Britain? (Слайд 5)

Problem Vocabulary:

  • circulation – тираж

  • distribution – розповсюдження

  • ethnic minorities – етнічні меншини

  • censorship – цензура

  • to cater – постачати

  • complaints – скарги

  • self-regulation - самовизначення

  • prevention - запобігання

  • intrusion – утручання

(Слайд 6)

2) Етап власне слухання тексту.

Text

Press and Broadcasting in Great Britain

Great Britain is really a newspaper reading nation. More national and regional daily papers are sold in Britain than in most other developed countries. National newspapers have a total circulation of 14.2 million on weekdays and 16.2 mln on Sundays. There are about 130 daily and Sunday newspapers, over 2,000 weekly newspapers and some 7,000 periodical publications. There are also more than 750 free distribution newspapers, mostly weekly and financed by advertising, and some 60 newspapers and magazines produced by members of ethnic minorities. The press is free to comment on matters of public interest, subject to law. There is no state control or censorship of the press, which caters for a variety of political views, interests and levels of education. Newspapers are almost always financially independent of any political party. None of the main political parties own or publish daily newspapers. There is a Press Complaints Commission which deals with complaints by members of the public and provides a more effective press self-regulation and prevention intrusion into privacy.

All national newspapers use computer technology, and its use in the provincial press is increasing.

The twelve national morning daily papers (5 "qualities" and 7 "populars") are available in most parts of Britain.

  1. Робота з картками. (Додаток 1 (Card 1))

T. Decide if the following statements about the text are true (T) or false (F).

  1. British people read more newspapers than people in the USA. (T)

  2. All newspapers in Britain are sold and bought. (F)

  3. Practically each ethnic minority in Britain publish their newspaper. (T)

  4. Newspapers are censored by the state. (F)

  5. Practically all the political parties in Great Britain publish their own news­papers. (F)

  6. The Press Complaints Commission is concerned with the prevention of intrusion into privacy. (T)

  7. The use of computer technology is increasing nowadays. (T)

(Слайд 7)

  1. Етап перевірки розуміння прослуханого тексту.

Використання інтерактивного методу навчання – "Робота в парах".

T. Answer the questions.

- What new information have you known?

- What new words have you learnt?

2. Relaxation.

Comment on the joke

Old Lady (to the librarian) – I'd like a nice book.

Librarian – Here's one about cardinal.

Old Lady – I'm not interested in religion.

Librarian – But this is a bird.

Old Lady – I'm not interested in his private life, either.

(Слайд 8)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]