
- •Узагальнення знань з теми «Україна в роки Першої світової війни. Початок української революції»
- •Організаційний момент уроку
- •Основна частина уроку
- •Домашнє завдання
- •Тема 3. Український державотворчий процес (1917-1920 pp.)
- •Проголошення унр
- •Організаційний момент уроку
- •Актуалізація опорних знань учнів
- •Мотивація навчальної діяльності
- •Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
- •III Універсал цр
- •IV Універсал
- •Узагальнення та систематизація знань
- •Домашнє завдання
- •Українська держава п. Скоропадського
- •Організаційний момент уроку
- •Актуалізація опорних знань учнів
- •Мотивація навчальної діяльності
- •Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
- •Узагальнення та систематизація знань
- •Домашнє завдання
- •Директорія
- •Організаційний момент уроку
- •Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
- •Узагальнення та систематизація знань
- •Домашнє завдання
УРОК 13
Узагальнення знань з теми «Україна в роки Першої світової війни. Початок української революції»
Мета: узагальнити та систематизувати матеріал теми; повторити основні події Першої світової війни і початку Української революції; розвивати в учнів уміння аналізувати і систематизувати матеріал, робити висновки та узагальнення, вміти виділяти головне і другорядне, працювати з історичними термінами та поняттями.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент уроку
Основна частина уроку
Завдання для фронтальної бесіди
Спираючись на карту та інші джерела інформації, охарактеризуйте геополітичні плани країн Антанти і Троїстого союзу щодо України.
Покажіть на карті території, де відбувались воєнні події Першої світової війни.
Опишіть повсякденне життя та визначте зміни, пов’язані з війною та революцією.
Визначте хронологічну послідовність подій Української революції вивченого періоду.
Доведіть взаємозв’язок Першої світової війни і революції.
Охарактеризуйте відносини УЦР та Тимчасового уряду.
Складіть характеристики та політичні портрети видатних діячів української революції (на вибір вчителя).
Порівняйте різні точки зору щодо діяльності УЦР у березні-серпні 1917 р. та висловлює власну позицію з цього питання.
Проаналізуйте зміст І і II Універсалів ЦР, визначає та порівняйте головні їх ідеї.
Тестові завдання
Укажіть, які українські землі напередодні Першої світової війни не входили до складу Австро-Угорщини.
А Галичина;
Б Буковина;
В Волинь;
Г Закарпаття.
Відповідь: В.
Яку назву мала організація, утворена 1 серпня 1914 р. у Львові?
А «Просвіта»;
Б Товариство українських поступовців;
В Союз визволення України;
Г Головна Українська Рада.
Відповідь: Г.
Якого положення не було у програмі Союзу Визволення України?
А Утворення самостійної Української держави;
Б проголошення автономії України у складі Росії;
В запровадження демократичного устрою;
Г надання рівних прав представникам всіх національностей.
Відповідь: Б.
Хто з нижченазваних українських політичних діячів не був членом Центральної Ради?
А М. Грушевський;
Б В. Винниченко;
В Є. Петрушевич;
Г С. Єфремов.
Відповідь: В.
Представники якої політичної партій не ввійшли до Центральної Ради на момент її створення 4 березня 1917 р.?
А Українська соціал-демократична робітнича партія;
Б Українська соціал-демократична робітнича партія більшовиків;
В Українська партія соціалістів-самостійників;
Г Українська партія соціалістів-революціонерів.
Відповідь: Б.
Укажіть події, які можна віднести до бойового шляху Українських січових стрільців (4 правильні відповіді).
А Оборона Ужоцького перевалу в ході Галицької битви;
Б бої за гору Маківку поблизу Славська;
В бої на горі Лисоня поблизу Тернополя;
Г підняття над Галичем жовто-синього українського національного прапора;
Д контрнаступ по лінії Кам’янець-Подільський — Тернопіль — Кременець — Дубно;
Е «Брусиловський прорив».
Відповідь: А, Б, В, Г.
Запишіть події, що відбувалися на території України в роки Першої світової війни, в хронологічній послідовності.
А Страйк робітників металургійного заводу в селищі Кам’янському Катеринославської губернії;
Б проголошення Францом-Йосифом І автономії Галичини;
В Галицька битва;
Г приїзд Миколи II в Галичину.
Відповідь: В, Г, А, Б.
Розташуйте у хронологічній послідовності заходи щодо формування української армії, що були проведені Центральною Радою навесні 1917 року.
А Скликання І Всеукраїнського військового з’їзду;
Б створення Генерального українського військового комітету;
В утворення підрозділів Вільного козацтва;
Г організація полку ім. Б. Хмельницького.
Відповідь: Г, В, А, Б.
Впишіть прізвище українського історика, який називав Першу світову війну небаченою раніше трагедією для українців і писав про неї так: «Нещасливе українське населення Галичини опинилося буквально між двома вогнями: з одного боку, мордували його москалі за «мазепинство», а з другого — австрійці і мадяри за русофільство. У той же час українці мусили битися за своїх мучителів: одні в рядах російської, другі — в рядах австрійської армії. Рідні брати мусили стріляти одні в других».
Відповідь: Дорошенко.
Те саме, що й урочиста грамота, декларація, маніфест, а ще (у множині) — документи, які в період козацьких часів виголошували гетьмани, а на початку XX ст. — Центральна Рада.
Відповідь: Універсал.