- •Розвиток культури в Україні на початку XX ст.
- •Організаційний момент уроку
- •Актуалізація опорних знань учнів
- •Мотивація навчальної діяльності
- •Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
- •Узагальнення та систематизація знань
- •Домашнє завдання
- •Узагальнення з теми «Україна на початку XX ст.»
- •Організаційний момент уроку
- •Основна частина уроку
- •Домашнє завдання
- •Тема 2. Україна в роки першої світової війни. Початок української революції
- •Початок Першої світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти і Троїстого союзу
- •Організаційний момент уроку
- •Актуалізація опорних знань учнів
- •Мотивація навчальної діяльності
- •Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
- •Узагальнення та систематизація знань
- •Домашнє завдання
Узагальнення та систематизація знань
Метод «Уявний мікрофон»
Чи спостерігалися в українській культурі початку XX ст. ознаки європейського модернізму? Свою думку аргументуйте.
Домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал підручника.
Повторити матеріал теми.
УРОК 7
Узагальнення з теми «Україна на початку XX ст.»
Мета: узагальнити та систематизувати матеріали з теми; повторити основні події в Україні на початку XX ст; розвивати в учнів уміння аналізувати і систематизувати матеріал, робити висновки та узагальнення, вміти виділяти головне і другорядне, працювати з історичними термінами й поняттями.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань
ХІД УРОКУ
Організаційний момент уроку
Основна частина уроку
Завдання 1
Яким був стан сільського господарства в Наддніпрянській Україні на початку XX ст.?
У чому виявився залежний характер економіки України у складі Росії?
Яким було становище українського населення у складі Російської імперії?
Завдання 2
Учитель записує на дошці літери. Із цих літер учні повинні скласти історичні терміни чи поняття, які стосуються даної теми, а потім пояснити їх.
Терміни
О, О, Н, І, А, Н, Ч, М, Е, К И, А, Р, К,З (економічна криза)
Т, Д, И, И, Н, С, А, К (синдикат)
Е, Ц, Т, А, Я, Ц, Р, О, Н, Н, І, К О, И, А, В, Т, Ц, И, Н, Б, Р, В (концентрація виробництва)
О, О, Н, М, О, І, П, Л, Я (монополія)
Е, Е, О, І, А, К, Р, Н, Н, Ц О, О, В, В, А, И, Т, Т, Р, С (акціонерне товариство)
Завдання 3
Учитель записує на дошці певну дату, яка стосується теми про утворення політичних партій. Учні повинні не тільки відгадати подію, пов’язану з цією датою, але й прокоментувати її: один учень говорить одне-два речення, потім слово передає іншому і т. ін., а в підсумку повинна вийти зв’язна розповідь. Дати записують на дошці: 1900,1902,1904, 1905.
Завдання 4
Порівняти розвиток промисловості Західної та Наддніпрянської України на початку XX ст.
Порівняти розвиток сільського господарства Західної та Наддніпрянської України на початку XX ст.
Завдання 5
Клас поділяється на дві групи. Учням пропонується, передаючи уявний мікрофон, відповісти на такі запитання:
Яка подія революції 1905-1907 рр. справила на вас найбільше враження і чому?
Чи була досягнута мета, яку ставив П. Столипін, здійснюючи земельну реформу?
Завдання 6
Порівняти становище українського населення у складі Австрійської і Російської імперій на початку XX ст.
Завдання 7
Учням пропонується за уривками тексту визначити, про якого відомого діяча української культури початку XX ст. йдеться.
Активний діяч громадівського руху. Змушений був 1887 р. залишити Україну. Був професором Вищої Школи Антропології у Парижі. З 1905 р. працював професором у Петербурзькому університеті. Був учасником і організатором наукових експедицій в Україну. (Федір Вовк)
Голова Українського Наукового Товариства, яке було утворене 1907 р. Видатніший історик України, автор 10-томної «Історії України-Руси». (Михайло Грушевський)
Почесний доктор Харківського університету. Викладала історію України на Вищих Жіночих Курсах у Петербурзі. Її праці з історії України користувалися широкою популярністю. (Олександра Єфименко)
Боровся з поширенням інфекційних хвороб. Перші відкриття зробив на Одеській бактеріологічній станції. Працюючи лікарем, брав участь у боротьбі з чумою, холерою та іншими інфекційними хворобами на Поволжі і в Туркестані. (Данило Заболотний)
Член Київського товариства повітроплавання. Виконав вперше у світі «мертву петлю». Підготував та очолив перший груповий політ літаків за маршрутом Київ — Ніжин — Київ. (Петро Нестєров)
Популярний письменник і драматург початку XX ст. Обрав реалістичний напрям своїх творів. Першим в українській літературі створив галерею образів революціонерів, що діють у складних психологічних ситуаціях. (Володимир Винниченко)
Основоположник українського стилю в архітектурі. Широко використовував мотиви українського бароко і народного дерев’яного будівництва. Автор споруди Полтавського губернського земства. (Василь Кричевський)
Йому належить провідне місце в музичній культурі України початку XX ст. Писав музичні твори, займався педагогічною діяльністю. Проводив велику музичну і концертну діяльність. (Микола Лисенко)
Очолював «Товариство південноросійських художників». Мав звання академіка. Найбільш відомі його картини: «В люди», «Старенькі», «З пташиного польоту». (Киріяк Костанді)
Завдання 8
Визначте основні тенденції розвитку культури у цей період.
