Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Інтегрований урок з математики і української лі...docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
70.92 Кб
Скачать

Інтегрований урок з математики і української літератури у 5 класі

Літературні казки . І.Я.Франко «Фарбований лис»; узагальнення та систематизація знань з тем «Натуральні числа» -----------------------------та «Геометричні   фігури»

Вчитися, діти мої любі, треба далі  і далі, раз у раз, весь  вік.                                 І.Франко                                                                                                                                                       Мета:    закріпити та розширити знання учнів про життя і творчість І. Я. Франка;   узагальнити та систематизувати знання учнів з тем «Натуральні числа» та «Геометричні   фігури»;  розвивати творчі й інтелектуальні здібності учнів;   виховувати в учнів почуття поваги до історичного минулого свого народу та інтерес  до математики. Тип уроку: узагальнення та систематизація навчального матеріалу. Метод: комбінований. Обладнання: портрет І.Я.Франка, картини і фотографії з життя письменника, слайди, роздатковий  матеріал.           Хід уроку 1. Актуалізація опорних знань учнів. Учитель математики:  Тема сьогоднішнього уроку не випадкова. Адже великий український письменник І.Я.Франко відомий усьому світові, його творами вже давно захоплюються і дорослі, і діти. Учитель літератури:  Перед вами віхи життя і творчості І.Я.Франка. Але тут є пропуски… 1. Народився І.Я.Франко 27 серпня  _______   року. 2. Івася віддали до школи, коли йому було _____ років і вже через ______ днів він   навчився читати. 3. В _____ років хлопець залишився без батька, а в _____  і без матері. 4. І.Я.Франко побував у Києві у ______ році. 5. Повне зібрання творів письменника вміщене у _______ томах. 6. Помер І.Я.Франко 28 травня ______  року. Учитель математики: Щоб заповнити пропуски таблиці, вам доведеться здійснити математично-літературну подорож, у яку поведуть вас ваші капітани, яких ми оберемо так. Хто перший дає відповідь на запитання, той і стає капітаном першої команди, хто другий -  той стає капітаном другої команди. Отож завдання:   Записати число 100 використовуючи лише 5 одиниць.                                                                                                (111 – 11 = 100) 2.    Формування умінь і навичок. Математично-літературна подорож  «Іван Якович Франко — великий український письменник»

I. Станція  «Народження генія». Учитель літератури:Отже, починаємо. Перша станція на нашому маршруті «Народження генія».Видатний український письменник І.Я.Франко народився в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту на Львівщині у родині сільського коваля 27 серпня … Учитель математики: Щоб дізнатись, у якому році народився письменник, розв’яжемо приклади (всі учні пишуть у зошитах, і лише після звірки відповідей, відмічають її на розданому листку).                                        35442 – 33586 = 1856                                        1095 + 761 = 1856                                                                                                             Відповідь записати у таблицю 1. (правильна відповідь оцінюється 1 балом.

II.    Станція  «Шкільна».         Учитель літератури:   Малий Івась (Ясьо — так звала сина мати) змалку любив бувати у батьковій кузні, куди сходились селяни, щоб поспілкуватися, почути новини, переповісти цікаві, часто фантастичні історії. Згодом письменник не раз казав, що отой вогонь батьківської кузні, силу якої він узяв у свою душу на далеку життєву дорогу, не згасав уже ніколи. А ми тим часом наближаємось до наступної станції нашої подорожі – «Шкільна».       

Ще дуже маленьким Івася віддали до школи, де навчали українською, польською та німецькою мовами. Він був дуже здібним і вже через кілька днів навчився читати, а згодом знав напам’ять майже всього Шевченка. Учитель математики: Щоб дізнатись, у скільки років малий Івась пішов у школу і через скільки днів він навчився читати, розв’яжемо  наступні приклади, вибираючи зручний спосіб.                                        (684 + 319 + 316) – 1313 = 6                                        (284 + 835 + 716) -  1825 = 10                                                                                            Відповідь записати у п.2 табл. 1. Додаткові запитання:  1.    Сформулювати переставний закон додавання. 2.    Сформулювати сполучний закон додавання.