Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
оригінал методичних рекомнндацій.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
812.54 Кб
Скачать

Розробки практичних занять для педагогів

2.3.1 «Психологічні особливості важковиховуваних учнів»

Мета: ознайомлення педагогів із поняттям «важковиховуваності», психологічними особливостями важковиховуваних учнів.

Форма проведення: практичне заняття

Хід заняття

Мозковий штурм «Що таке важковиховуваність»

Розглянути конкретні приклади із педагогічної практики учасників.

Інформаційна довідка «Важковиховуваність як актуальна соціально-педагогічна проблема»

На початку XX століття категорія "важкі діти" охоплювала і дітей-правопорушників, і безпритульних дітей, і дітей з різноманітними дефектами, а також дітей з масової школи, які ускладнювали навчально-виховний процес. Але вже тоді вчені намагалися дослідити й виокремити "власне важковиховуваних дітей".

Поняття "важковиховувана дитина" у 20-30-х роках минулого століття досліджувалося багатьма вченими як широка соціально-педагогічна категорія, оскільки охоплювала різні групи дітей, які з багатьох причин були "важкими" для суспільства в цілому, для педагогів та батьків зокрема.

Поняття "важковиховувана дитина" в 60-ті роки XX століття застосовувалося до: несприйнятливих до виховання дітей; дітей з психічними, фізичними та розумовими вадами. Але порівняно з попередніми десятиліттями це поняття не стосувалося таких груп дітей, як правопорушники та безпритульні.

У психолого-педагогічному обігу 70-80-х років XX століття вважалося, що "важковиховувана дитина" - це психологічно і фізично здорова дитина, яка стала "важкою" за несприятливих умов життя в сім'ї або школі, через неправильне виховання або взагалі за його відсутності. Саме такі умови провокують загострення акцентуації характеру, виникнення певних граничних станів психіки або ж педагогічну занедбаність та несприйнятливість до виховного впливу. А все це, у свою чергу, провокує важковихованість.

Сучасна ж психолого-педагогічна наука характеризується значною різноманітністю думок щодо змісту поняття "важковиховувана дитина". Воно, на думку різних дослідників, охоплює різні категорії дітей. Це і діти з яскраво вираженою обдарованістю, і діти з незначними психологічними або фізичними вадами. Частину таких дітей дослідники характеризують як дітей з девіантною поведінкою.

Аналіз соціально-педагогічних, педагогічних та психологічних словників дає можливість дійти висновку, що "важковиховувана дитина" — це дитина, у виховній роботі з якою вихователі відчувають певні труднощі, викликані тим, що така дитина несприйнятлива до традиційних педагогічних впливів унаслідок різних причин і характеризується відхиленнями в поведінці, психіці та особистісному розвитку взагалі, що зумовлює потребу в спеціальному корекційно-виховному впливі.

Робота в групах «Визначення психологічних особливостей важковиховуваних дітей»

Кожна група самостійно складає портрет важковиховуваної дитини.

Характерними проявами важковиховуваності підлітків можуть бути:

  • занижені адаптивні здібності, неадекватність самооцінки;

  • недостатній розвиток для даного віку мотиваційно-вольової сфери;

  • недостатній розвиток для даного віку пізнавальних процесів;

  • підвищена активність, гіперактивність;

  • зниження толерантності (терпимості) до інших людей;

  • категоричність думок, оцінок інших;

  • прояви агресивної, егоїстичної поведінки;

  • негативна реакція дитини на зауваження, вимоги зі сторони інших людей;

  • прояви жорстокості щодо однолітків;

  • небажання брати участь у спільній, колективній діяльності;

  • несприйняття та заперечення досвіду та компетентності дорослих;

  • безвідповідальне ставлення до навчання;

  • конфлікти з однокласниками, педагогами;

  • нехтування вимогами дорослих, пропуски уроків.

Слід звернути увагу на те, що:

  • не всі діти, які порушують норми поведінки, є важковиховуваними;

  • безвідповідальне ставлення до навчання, прогули уроків – не завжди прояв важковиховуваності;

  • нелюбов до школи далеко не завжди пов'язана з важковиховуваністю;

  • ступінь важковиховуваності учня не завжди визначається частотою цих порушень.

Підведення підсумків заняття