
- •Житомир – 2012
- •Реєстраційна карта проекту.
- •Автори проекту
- •2. Основні принципи, шляхи й засоби виховання педагогічно занедбаних дітей
- •3. Етапи роботи з важковиховуваними дітьми
- •4. Прояви девіантної поведінки
- •Список використаної літератури
- •Іі. Проектна частина
- •2.1. Діагностичний інструментарій Психолого-педагогічного дослідження “важковиховуваних” підлітків”.
- •2.2 Розробки психолого-педагогічних семінарів
- •2.2.1 «Вивчення особистості важковиховуваних школярів»
- •2.2.2 «Робота з важковиховуваними учнями та з дітьми «групи ризику»
- •2.2.3 Практичне Заняття для педагогів «Світ дитячий і світ дорослий»
- •Вправа з м'ячем:
- •Vі .Рефлексія
- •Vіі. Підсумок
- •2.2.4 ПрактичнЕ заняття для педагогів «Емоційне вигорання»
- •Розробки практичних занять для педагогів
- •2.3.1 «Психологічні особливості важковиховуваних учнів»
- •Хід заняття
- •2.3.2 «Причини виникнення, типи та рівні важковуваності учнів»
- •2.3.3 «Робота з дітьми, які мають проблеми в поведінці»
- •1. Фокусування
- •2. Пряма настанова
- •3. Контроль
- •4. Моделювання
- •5. Невербальні сигнали
- •6. Контроль середовища
- •7. Ненав'язливе втручання
- •8. Стверджувальна дисципліна
- •9. Стверджувальні «я»-повідомлення
- •10. Гуманні “Неповідомлення”
- •11. Позитивна дисципліна
- •2.4 Цикл занять для учнів
- •2.4.1 З профілактики агресивної поведінки підлітків
- •Заняття 1
- •Хід заняття
- •Заняття 2
- •Хід заняття
- •Заняття 3
- •Хід заняття
- •Заняття 5
- •2.4.2. Цикл занять «кроки до дорослості» з попередження соціально-небажаних учинків підлітка
- •2.5. Практичне заняття для батьків «Профілактика агресивної поведінки».
- •2. Вправа на знайомство «Інтерв’ю».
- •4. Мозковий штурм «Правила роботи в групі»
- •5. Міні-лекція «Три шляхи у вихованні».
- •6. Вправа на активізацію «Пошук спільного».
- •7. Тренувальна вправа «Звертання до дитини».
- •8. Робота в малих групах «Правила в моїй сім’ї».
- •9. Вправа на активізацію: «Зміна місця».
- •10. Робота в малих групах «Моя самооцінка».
- •11. Вірш про себе.
- •12. Вправа на рефлексію «Компліменти».
- •13. Інтерактивна міні-лекція «Описова похвала».
- •Висновок
- •Додатки 1 Анкета для вчителів «проблема педагогічної занедбаності школярів»
- •Анкета для педагогів «Молодь і протиправна поведінка»
- •Анкета для батьків «Ви і ваші діти» (Визначення емоційної атмосфери в сім’ї.)
- •Анкета (опитувальник) «Вивчення проблеми складу та типового стану сім’ї»
- •1. Чоловіча.
- •16. Виділіть 5 основних якостей, що насамперед виховувалися у вас батьками:
- •17. Вам дається таблиця відповідей, в якій стани Вашого перебування в сім’ї оцінюються від позитивного (0 балів) до негативного (7 балів).
- •Список використаної літератури:
Заняття 3
Тема. Зняття емоційного навантаження.
Мета: розвивати навички керування власними емоціями та конструктивного спілкування.
Час: 60 хв.
Матеріали: фліп-чарт, маркери, газети на кожного учня, схеми «Я»-висловлювань (додаток 2).
Хід заняття
Вправа «Привітання»
Спілкування без оцінок
Учням пропонується повернутись до свого сусіда та протягом 3 хв. спочатку один, а потім інший повинен, дивлячись на партнера, змалювати його зовнішність та характер, уникаючи оцінок.
Вправа «Правила»
Повторення колишніх правил та прийняття нового: без оціночного спілкування.
Мозковий штурм «Що викликає обурення під час спілкування?»
Обговорення цього питання та оформлення схеми на фліп-чарті.
Викликають внутрішнє обурення:
Слова-боржники: «Ти повинен…», «Тобі потрібно…», «Ти не повинен…».
«Дізнання».
Він все знає,а я нічого, або «всезнайка».
Зміна теми розмови.
Змагання «Це ще нічого, а ось у мене…»
Обговорення
Чи відбувалось з вами таке, чи користувались ви такими методами?
Вправа «Випусти пару»
Якщо всередині клекоче гнів, його необхідно «випустити», але так, щоб це не нашкодило людям та тобі. Уяви, що всі твої образи, проблеми, суперечки, чвари – це ось ця газета. Що ти зробиш з нею?! Зроби це! (Розірвати.)
Дивись – твої проблеми ще доволі великі (рвемо на дрібні шматки), а зараз їх можна викинути у сміття, бо вони вже ніколи нам не завадять. Чи всі згодні?
Обговорення
Що з тобою відбувалось, з тілом, у душі, що було причиною, що необхідно зробити, щоб від цього звільнитись?..
Вправа «Я»- висловлювання» (додаток 2).
Згадайте ситуацію, коли якось конкретна людина почала вас дратувати, або коли справа дійшла до бійки. Запиши це на папері: «Я сказав, я зробив…», «Ти сказав, ти зробив» (15 хв.). Зачитай цю розповідь. А зараз запиши все те саме, але замість «ти», запиши «я». Наприклад: «Я йшов…», «Я стояв…», «Я сказав…», «Я відповів…», «Я сварився…» (10 хв.) А зараз зачитай нову свою розповідь у формі «Я»-висловлювань. Що змінилось, що ти відчуваєш зараз? (Мотивується обговорення.) По колу заслуховується всі «Я»- висловлювання. Обговорення.
Завдання на тиждень
Намагайтесь самотужки вдома записати 2-3 ситуації у формі «Я»-висловлювань. Досліди, що відбувається з тобою, коли ти розглядаєш конфлікт з цієї точки зору.
Вправа «Прощання»
Прощаються по-різному: потискаючи руки, вклоняючись до землі, махають рукою. Покажіть, як би могли прощатись: любителі коров’ячого молока, рослиноїдні динозаври, шанувальники зимового плавання, їжаки з яблуками на спині…
Заняття 4
Тема. Конструктивне реагування на гнів.
Мета: самоаналіз труднощів та перешкод, що виникають під час спілкування, опанування прийомів керування своїми емоціями; конструктивне реагування на негативні емоції партнерів по спілкуванню, розвиток власних здібностей ефективного спілкування.
Час: 60 хв.
Матеріали: бейджі, ручки, роздатковий матеріал «Лист образнику» (додаток 3)
Вправа «Привітання»
За кольорами поділитись на пари (синє, зелене, синє, зелене). Знаходимо собі партнера по спілкуванню та протягом 3 хв. по черзі, дивлячись один на одного, змальовуємо характер, уникаючи оцінок.
Вправа «Правила»
Повторити правила за допомогою власноруч намальованих картинок. Інші діти повинні відгадати, що це за правило.
Вправа «Лист образнику» (додаток 4)
Користуючись роздатковим матеріалом, закінчити вже розпочаті речення, написавши листа людині, на яку ти образився. Після написання – обговорення («Якщо ми зустрінемось ще, я…»). Який тип спілкування та взаємодії ви обрали? Як, на думку інших, можна вийти з ситуації? Як ви будете намагатись утримуватись від конфлікту? Як ви будете поводитись з цією людиною, якщо опинитесь наодинці чи при інших людях?
Рольова гра «Нейтралізація негативних емоцій».
Грають двоє. Охочі розігрують ситуацію, що викликає гнів, обурення. Наприклад, за семестр намічаються трійки, а про це тільки-но дізнався батько, який прийшов з батьківських зборів. Він згадує всі ваші гріхи та кричить на тебе. Твоє завдання – нейтралізувати негативні емоції, конструктивно відобразити свої почуття та перейти до спокійного обговорення ситуації. Під час спілкування необхідно використовувати схеми «Я» - висловлювань, подані у додатку.
Завдання на тиждень
Намагайтесь на ситуації, що виникають протягом тижня, відреагувати за повною схемою «Я» - висловлювань. Спостерігайте за поведінкою людей при такому спілкування.
Підбиття підсумків
Що запам’яталось, чого б прагнули уникнути при подальших зустрічах?
Прощання
Спробуйте, не домовляючись словами та знаками, на пальцях викинути однакову кількість цифр (показуючи однією рукою). У вас лише 5 спроб.