
- •План заняття
- •Психологічний словник учня
- •Ісаак Ньютон (1643-1727)
- •Нільс Генрік Абель (1802-1829)
- •Софія Василівна Ковалевська (1850-1891)
- •Розглянемо схему розвитку здібностей ( мал.. На дошці.) с оціальні умови
- •Творча обдарованість та її розвиток.
- •Гілфорд виділів чотири основні параметри креативності:
Криворізька Центрально - Міська гімназія
Творчі здібності
Креативність
Обдарованість
Заняття факультативу з психології
10–й клас
Психолог гімназії
Третяченко О.В.
Кривий Ріг
МОЯ ДУША
Моя душа, як пісня у струмка.
Така ще зовсім юна і проста?
Біжить кудись струмок, дзвенить, співа,
Тече в струмочку тім вода жива.
Моя душа ключем джерельним б’є.
Колись вона, як сонце, виграє,
Колись тремтить, як загнане лоша,
Колись співа та лине в небеса.
Не можу розібратися в собі,
Що потребую, треба що мені?
Загинути в тернових колючках,
Чи слави хочу в лаврових вінках?
Чи просто жити, як усі живуть?
Пробачте, а життя тоді де суть?
А як творити, мріяти, любить?
Адже життя людське – це тільки мить.
І раз дано прожити нам життя.
Мої вірші, то все моя душа,
Бо я живу рядками у віршах.
І в тих рядках моя любов і страх.
Моє тепло і відданість моя,
І сміх, і плач, і пісня солов’я,
Господь, весна, гаї, степи, поля…
Усе в моїх віршах, мої вірші - то я.
Тема: Творчі здібності. Інтелект. Креативність. Обдарованість.
Мета: Дати учням можливість визначити особистісний рівень розвитку творчих здібностей; показати, як перешкоджає творчому підходу до вирішення задач стереотипність та шаблонність мислення, відпрацювати прийоми активізації розумової діяльності, спрямовані на розвиток креативності; показати шляхи розвитку творчості в собі. Виховувати дбайливе ставлення до творчої « Я - особистості».
План заняття
1. Здібності. Види здібностей.
2. Творчість. креативність. Визначення креативності за поглядами різних вчених ( Дж. Гілфорд, Поль Торенс.)
3. Обдарованість, талант, геніальність.
4. Основні шляхи та умови розвитку здібностей.
5. Практична робота. Вправи на розвиток творчих здібностей « Нестандартне використання предметів», « Синоніми », « Непередбачені наслідки ».
Література:
Тернопільська В.І. Психологія для старшокласників. Навчальний посібник. К.: 2004.
Петрушин В.И. Психологические аспекты деятельности учителя.
« Педагогический поиск.» М.: 2001.
Верещак Є.П. Учні з однобічною учбовою спрямованістю в контексті диференційованого навчання. К.: 1994.
Гильбух Ю.З. Умственно одаренный ребенок. К.:1992.
Барташнікова І.А., Барташніков О.О. розвиток уяви та творчих здібностей у дітей 5-7 років.
Ж-л « Обдарована дитина.»
Ти ж чуєш, як життя зове?
Епоха лиш того пригорне,
Хто сам з епохою живе.
П.Г.Тичина
Хід заняття.
І. Завдання учням. Перед вами лежать чисті аркуші паперу. Зараз ми виконаємо вправу чітко за моєю командою, і подивимось результати наших дій. Повторюйте за мною: складіть аркуш навпіл і відірвіть від нього верхній правий кут; ще раз складіть аркуш навпіл і знову відірвіть від нього верхній правий кут; знову складіть аркуш паперу навпіл і відірвіть верхній правий кут; виконайте цю операцію ще декілька разів. Розгорніть свій аркуш паперу і підніміть його над головою. Розгляньте аркуші своїх однокласників. Зробіть висновок. ( тест дає змогу довести особливість індивідуального розвитку пізнавальних здібностей особистості.)
Висновок. ( учні роблять висновок тесту дослідження.)
ІІ. Теоретична частина.
Німецький учений Вільгельм Освальд у своїй книзі « Видатні люди » на початку ХХ століття розповідав « Коли я був професором, один японець, мій учень, звернувся до мене, згідно з пропозицією японського відділу освіти, із запитанням, яким чином можна завчасно розпізнавати майбутніх видатних людей. На моє дещо здивоване запитання, навіщо йому це знати, мені було дано пояснення, що мова йде про справу, яка має величезне практичне значення. Японський уряд асигнував значні суми з метою виділяти й надавати можливість розвиватися тим представникам підростаючого покоління, головним чином з найбідніших верств населення, від яких можна було очікувати у майбутньому значних успіхів, а відповідно, і значної користі для батьківщини. Саме тому важливо було встановити ті основні принципи, якими слід керуватися при використанні цих асигнувань.»
Цей невеликий фрагмент розповіді Освальда переконливо засвідчує, що вже на початку минулого століття в Японії була сформована конкретна державна політика щодо пошуку та виховання обдарованих дітей, створення умов, які усіляко сприяли їх розвиткові.
Коли ми говоримо про обдаровану дитину, то яку саме дитину ми маємо на увазі?
Сюди слід віднести: задатки, нахили, здібності, загальні здібності, спеціальні здібності, творчі здібності, обдарованість, творча обдарованість, талант, геніальність.( робота з учнями за визначеннями психологічного словника.)