
- •Пояснювальна записка
- •Вступ………………………………………………………………….................3
- •1.1. Природа, особливості та структурні компоненти музичних здібностей у психологічно-педагогічному аспекті
- •1.2. Різноманітні підходи щодо характеристики музичних здібностей: класифікація та види
- •1.3. Проблема розвитку музичних здібностей у сучасній теорії та практиці музичної освіти дітей.
- •2.1. Застосування вокально-хорових вправ на уроках музичного мистецтва.
- •2.2. Підбір та використання пісеного репертуару в процесі моделювання навчальних занять
- •2.3. Залучення дітей молодшого шкільного віку до позакласних музично-виховних заходів
- •Висновки
- •Список використаних джерел
- •Додаток а
- •Хід уроку
- •Додаток б
- •Додаток в
- •Хід уроку
- •Додаток г
- •Хід уроку
Додаток г
Урок з музичного мистецтва за 4 клас
4 клас
Тема уроку. Пісенна творчість Грузії.
Мета: розкрити особливості національного колориту грузинської народної музики; формувати необхідні для виконання пісень навички; розвивати здатність учнів до різних видів музично-творчої діяльності; виховувати інтерес і повагу до грузинської народної творчості.
Музичний матеріал: грузинський народний танець «Лезгинка», грузинська народна пісня «Світлячок», Г. Гусейнлі «Курчатка».
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (фортепіано, баян, акордеон, темброво-шумові інструменти), магнітофон, диски, ілюстрації до музичних творів, портрет композитора Г. Гусейнлі, посібники з музики («Мій зошит з музики. 4 клас» М. К. Яскулка).
Хід уроку
1. Вхід учнів до класу під звучання «Гопака» з балету А. Хачатуряна «Гаяне».
2. Музичне вітання.
Учні виконують поспівку або пісню (за вибором учителя).
3. Актуалізація музичних вражень, досвіду учнів.
• Який настрій, почуття викликала у вас музика, що звучала на початку уроку? (Відповіді учнів. За необхідності вчитель награє фрагмент «Гопака».)
• Хто її автор? Як називається цей музичний твір?
• Як змінився український національний танець гопак у балеті композитора А. Хачатуряна?
4. Виконання пісні «Курчатка» композитора Г. Гусейнлі. Порада вчителю. Слід досягати під час співу легкості та ритмічно-мелодичної точності звучання пісні. Більше уваги потрібно приділяти вокальній роботи над «важкими» місцями у пісні.
• Складіть виконавський план пісні (робота в групах).
• Виконайте пісню «Курчатка» у формі концертного номера, передаючи національний колорит та своєрідність мелодії.
5. Розкриття теми уроку.
Учитель. З найдавніших часів народ Грузії славиться своїми чудовими, задушевними піснями.
Ще в V столітті нової ери грузинський народ співав пісні на кілька голосів. Але хорова музика звучала або тільки в чоловічому виконанні, або тільки в жіночому. Змішаних хорів не було. Спів у Грузії, так само як і танці, супроводжувався грою на музичних інструментах.
6. Слухання грузинської народної пісні «Світлячок».
• Які ваші музичні враження від пісні?
• Який настрій, почуття вона викликає?
• Чи відрізняється ця пісня від пісні «Курчатка»?
Учитель. «Світлячок» — старовинна лірична грузинська пісня. Вона розповідає про звертання людини до світлячка із проханням допомогти відшукати дорогу в нічній пітьмі.
Учні виконують перший куплет пісні в ансамблі з учителем.
• Згадайте та назвіть відомий грузинський народний танець.
7. Виконання супроводу «Лезгинки».
• Відтворіть темброво-ритмічний супровід «Лезгинки», передаючи її темпераментний характер.
• Підкресліть характерні особливості танцю: «гострий» ритм, яскраві акценти. Доповніть введенням танцювальних рухів.
• Чи знайомий вам народний музичний інструмент Грузії? Як він називається?
Порада вчителю. Вчитель знайомить учнів з інструментами, їх зображенням.
Грузинські музичні інструменти — чонгурі, пандурі.
Учитель. Про народних музикантів та їхню майстерність створені казки, легенди. Із казкою «Чонгуріст» ми познайомимось у 5-му класі.
8. Підсумок уроку.
• Які особливості грузинської пісні, танцю?
Учитель. На відміну від азербайджанської і вірменської одноголосної пісні, грузинська з давніх часів розвивалась як багатоголосна (3—4 голоси). Співаки наче змагаються в майстерності розвивати і прикрашати мелодію.
9. Вихід учнів із класу під звучання грузинського народного танцю «Лезгинка».