Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
готова робота.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
5.27 Mб
Скачать

Додаток в

Урок з музичного мистецтва за 3 клас

Тема уроку. Багатогранність розвитку музики

Мета: розкрити особливість поєднання в одному музично­му творі різноманітних прийомів розвитку; поглибити знання основних засобів музичної виразності; розви­вати слухацькі, виконавські, творчі здібності та навич­ки учнів; виховувати інтерес до інструментальної (сим­фонічної), народної пісні.

Музичний матеріал: Е. Гріг. «У печері гірського короля», «Марш» («Весільний день у Трольхаугені»); А. Павлюк. «Святковий хоровод»; українська народна пісня «Грицю, Грицю, до ро­боти».

Тип уроку: урок поглиблення теми. Обладнання: магнітофон, музичні інструменти (фортепіано, баян, акордеон, темброво-шумові інструменти), ілюстрації до музичних творів, портрети композиторів Є. Гріга, А. Павлюка.

Хід уроку

1. Вхід учнів до класу під звучання Симфонії № 4 П.І.Чайковського.

2. Музичне вітання.

Учні виконують поспівку, пісню (за вибором учителя або власним

бажанням).

3. Повідомлення теми уроку.

Учитель. Яка музика вітала вас, коли заходили до класу? Які при­йоми розвитку для неї характерні? (Відповіді учнів.)

Сьогодні ми продовжимо знайомство з різноманітними прийомами розвитку музики, багатогранністю розвитку.

Прикладом для використання різноманітних прийомів розвитку музики стане п'єса норвезького композитора Едварда Гріга «У печері гірського короля» з четвертої картини сюїти «Пер Гюнт». 4. Слухання фрагменту із сюїти «Пер Гюнт» композитора Е. Гріга

«У печері гірського короля».

Учитель. Пер Гюнт вирушає в подорож та потрапляє в підземне царство, у печеру гірського короля.

В основі твору лежить одна незмінна тем, яка повторюється декіль­ка разів, щоб створити яскраву картину стрімкого танцю казкових, фан­тастичних істот: гномів, кобольдів, тролів.

• Простежте, як змінюється характер і настрій музики.

• Як змінюється протягом звучання твору засоби музичної вираз­ності: темп, тембр, динаміка? (Відповіді учнів.)

Учитель. Характер інтонації змінюється зі зміною динаміки, тем­пу, тембру та використання прийомів разом — від ледь Чутного піанісимо до громоподібного фортисимо (динамічного розвитку), від прискорення темпу - від повільного до швидкого (темпового розвитку), від зміни тембрів - від низького густого до принизливо-напруженого, високого (тембрового).

Важливу роль має відіграти введення рухів - від пластичного інто­нування до танцювальної імпровізації.

• Спробуйте відтворити характер музики в русі.

Порада вчителю. Слід нагадати для порівняння прийомів розвит­ку п'єсу композитора Е. Гріга «Марш» («Весільний день у Трольхаугені»).

• Який характер п'єси? (Відповіді учнів.)

• Які прийоми розвитку спостерігаються в ній? (Відповіді учнів.) ' Згадайте ритмічну інтонацію п'єси та відтворіть.

6. Музикування пісні А. Павлюка «Святковий хоровод». Під час музикування слід звернути увагу на характер виконання за­співу і приспіву.

• Придумайте супровід та виконайте із танцювальними рухами.

7. Виконання української народної пісні «Грицю, Грицю, до роботи». Учні виконують пісню у формі діалогу з інсценуванням й танцю­вальними рухами.

8. Підсумок уроку.

• Які музичні твори звучали на уроці? (Відповіді учнів.)

' Якими прийомами музичного розвитку мав нагоду познайомитись? (Відповіді учнів.)

Учитель узагальнює матеріал уроку, повторює значення поняття «розвиток музики».

9. Вихід учнів із класу під звучання музики (за бажанням учнів).