
- •Білгород-Дністровський морський рибопромисловий технікум
- •Семінарське заняття № 1
- •Семінарське заняття № 2
- •1 Мета:
- •2 Література:
- •3 План семінару
- •4 Теми рефератів:
- •5 Питання семінарського заняття:
- •Семінарське заняття № 3
- •1 Мета:
- •2 Література:
- •3 План семінару
- •4 Теми рефератів:
- •5 Питання семінарського заняття:
Державний комітет рибного господарства України
Білгород-Дністровський морський рибопромисловий технікум
“Затверджую”
Заст. директора з навчальної роботи
В.Р.Лаврук
“___”_________ 2008 р.
БЕЗПЕКА ЖИТТЕДІЯЛЬНОСТІ
організація та методика проведення семінарських занять для студентів спеціальностей
0.13050901 “Бухгалтерський облік”
5.05170110 “Зберігання, консервування та переробка риби і морепродуктів”
5.09020101 «Рибництво і аквакультура»
5.09020102 – “Експлуатація техніки промислового рибальства та аквакультури”
2008
Автор: Рубіна Г.Ф. – викладач вищої категорії Білгород-Дністровського морського рибопромислового технікуму.
Методичні вказівки розглянуті і схвалені на засіданні циклової комісії біолого-іхтіологічних дисциплін.
Протокол № ___ від “___” _________ 2008 р.
Голова комісії - Н.Г.Смірнова
ПЕРЕЛІК СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
Семінарське заняття №1 Тема: «Вплив діяльності людини на навколишнє середовище» |
- 2 години; |
Семінарське заняття №2 Тема: «Джерела небезпеки життєдіяльності людини» |
- 2 години; |
Семінарське заняття №3 Тема: «Безпека життєдіяльності в умовах надзвичайних ситуацій» |
- 2 години. |
'
Семінарське заняття № 1
Тема : Вплив діяльності людини на навколишнє середовище
1 Мета:
1.1 Навчальна: вивчити джерела забруднення навколишнього середовища, вплив діяльності людини на навколишнє середовище
1.2 Виховна: виховати відповідальність за збереження навколишнього середовища в чистоті, допомогти побачити реальну загрозу життю на землі в наслідок негативного впливу діяльності людини на навколишнє середовище
2 Література:
2.1 Білявський Г.О. Основи загальної екології. К. Либідь, 1995-365с
2.2 Міщенко І.М. Забезпечення життєдіяльності людини в навколишньому середовищи.- Кіровоград, 1998 – 252 с.
3 План семінару
3.1 Організаційний момент |
- 5 хв.; |
3.2 Фронтальний опит «мозкова атака» |
- 15 хв.; |
3.3 Виконання індивідуального завдання |
- 20 хв.; |
3.4 Обговорення рефератів |
- 30 хв.; |
3.5 Підведення підсумків, оцінка діяльності студентів |
- 10 хв. |
4 Теми рефератів:
4.1 Стан екологічної ситуації в Україні.
4.2 Озонова діра.
4.3 Забруднення навколишнього середовища автомобільним
транспортом.
4.4 Стан екологічної ситуації в нашій області.
4.5 Вплив діяльності людини на кліматичні умови країни.
5 Питання семінарського заняття:
5.1 Джерела забруднення навколишнього середовища, їх характеристика.
5.2 Забруднення атмосфери.
5.3 Забруднення літосфери.
5.4 Забруднення гідросфери.
5.5 Джерела хімічного забруднення.
5.6 Радіоактивне забруднення.
5.7 Електромагнітне забруднення.
5.8 Акустичне забруднення.
5.9 Біологічне забруднення.
6 Питання до фронтального опиту
6.1 Що таке біосфера?
6.2 Що таке ноосфер?.
6.3 Що таке техносфера?
6.4 Перерахуйте основні джерела забруднення навколишнього середовища.
6.5 Перерахуйте джерела забруднення атмосфери.
6.6 Перерахуйте джерела забруднення літосфери.
6.7 Перерахуйте джерела забруднення гідросфери.
6.8 За терміном розпаду на які групи поділяються джерела забруднення?
6.9 На які групи за фізико-хімічними якостями поділяються усі джерела забруднення навколишнього середовища?
6.10 Що розуміють під антропогенними джерелами забруднення навколишнього середовища?
6.11 Що відбувається в навколишньому середовищі при викиду в атмосферу СО2?
6.12 Який вплив на клімат та життєдіяльність людини оказує «парниковий ефект»?
6.13 Як з’являються кислотні дощі?
6.14 У чому загроза попадання в організм оксидів азоту та сірки?
6.15 Який негативний вплив оказують кислотні дощі на навколишнє середовище та людину?
6.16 Які речовини попадають в атмосферу при неповному згоранні палива?
6.17 Який вплив на людину оказує СО2?
6.18 Що таке смог? Як він утворюється?
6.19 Який негативний вплив оказує на людину смог?
6.20 Які хімічні речовини небезпечні для людини та навколишнього середовища викидаються автомобілями?
6.21 Як впливає свинець на організм людини?
6.22 Які є джерела попадання ртуті в навколишнє середовище та який негативний вплив має ртуть на організм людини?
6.23 Джерела попадання в навколишнє середовище кадмію та його негативний вплив на людину?
6.24 Що таке «озонова діра»? Як вони з’являються?
6.25 Який вплив мають жорсткі ультрафіолетові промені на організм людини?
6.26 У чому загроза використання добрива та пестицидів у сільському господарстві?
6.27 Яку шкоду приносять навколишньому середовищу гірські відвали при добуванні вугілля та інших викопні?
6.28 Який негативний вплив на людину та навколишнє середовище оказує нафта та нафтопродукти?
6.29 Які джерела попадання радіоактивних речовин в навколишнє середовище?
6.30 Який вплив має радіація на навколишнє середовище та людину?
6.31 Як впливає родон на організм людини?
6.31 Які є джерела електромагнітного забруднення навколишнього середовища?
6.32 Як впливають на людину електромагнітні поля?
6.33 Які джерела появи шуму?
6.34 Які джерела появи вібрації?
6.35 Як впливає шум на організм людини?
6.36 Який негативний вплив має вібрація на організм людини?
6.37 Що таке «резонанська вібрація», в чому її загроза?
6.38 Які джерела появи інфразвуку?
6.39 Як впливає інфразвук на людину?
6.40 Що розуміють під біологічним забрудненням навколишнього середовища?
6.41 У чому загроза інфекційних захворювань?
6.42 Які джерела мітотоксинів, що це таке?
6.43 Як впливають мітотоксини на організм людини?
Індивідуальні завдання
№ п/п |
Джерела забруднення навколишнього середовища |
Яким чином забруднюється навколишнє середовище |
Негативний вплив на навколишнє середовище і людину |
Заходи, що спрямовані на спад рівня забруднення та негативний вплив на навколишнє середовище і людину |
1 |
Теплові електростанції |
|
|
|
2 |
Металургійні заводи |
|
|
|
3 |
Хімічні заводи |
|
|
|
4 |
Нафтоперероблювальні заводи |
|
|
|
5 |
Холодильники |
|
|
|
6 |
Військова промисловість |
|
|
|
7 |
Очисні споруди |
|
|
|
8 |
Автотранспорт |
|
|
|
9 |
Горно добувна промисловість |
|
|
|
10 |
Перехімізоване сільське господарство |
|
|
|
11 |
Котельні |
|
|
|
12 |
АЕС |
|
|
|
13 |
Високовольтні лінії електропередач |
|
|
|
14 |
Міські звалища |
|
|
|
ВИМОГИ ДО ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ:
студенти повинні знати:
характеристику середовища життєдіяльності людини;
значення флори та фауни в забезпеченні життєдіяльності організму людини;
вплив духовних, соціальних та політичних чинників на життєдіяльність людини;
антропометричну, біофізичну, енергетичну, соціальну та техніко-естетичну сумісність людини з технікою та середовищем;
загальну характеристику впливу людини на планетарні та космічні ресурси;
основні джерела забруднення атмосфери, водних ресурсів та ґрунтів;
студенти повинні вміти:
оцінити відповідність стану навколишнього середовища вимогам здорового та безпечного існування людини;
обґрунтувати раціональні методи нормалізації умов життєдіяльності людини в конкретних ситуаціях;
проаналізувати можливості здорового та безпечного існування людини при заданих параметрах небезпечних та шкідливих факторів;
розробляти заходи, спрямовані на недопущення виконавцем безпідставного ризику та свідомого порушення вимог безпеки.
ОЦІНКА ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ
За результатами опиту студентів заповнюється таблиця оцінки знання
№ п\п |
Вид опиту |
Оцінка знань |
1 2 3 4 |
Фронтальний опит Індивідуальне завдання Реферат Додаткові відповіді |
|
Враховуючи оцінку кожного елементу опиту виставляється загальна оцінка, при цьому даються коментарії відповіді кожного студента.
Приклад виконання індивідуального завдання
-
Джерело забруднення
Яким чином забруд-нюється навколишнє середовище
Як негативно забруднення вливає на природу та людину
Заходи, що спрямовані на зниження рівню забруднення
Автомобільний транспорт
Забруднення повітря
токсичними газами:
- оксид вуглецю (СО);
- оксид азоту і сірки (N0 і NO2);
- вуглеводні (СnНm)
- сажа;
- свинець (Рb);
Джерело шуму.
Джерело вібрації.
Шини відроблені.
Металобрухт.
Оксид вуглецю вступає в реакцію з гемоглобіном крові, заміщуючи у ньому кисень, внаслідок чого виникає головний біль,
депресія.
NО, NО2 при взаємодії з водою утворюють азотну і сірчану кис-лоти, які руйнують легені людини.
СnНm містять канцерогенні
речовини, які викликають захво-рювання легенів (рак).
Сажа порушує обмін речовин.
Свинець призводить до глухоти, безплідності, зниження інтелекту.
Шум впливає на нервову сис-тему, викликає безсоння, роздрато-ваність, запаморочення голови.
Вібрація викликає спазм голов-ного мозку, струс головного мозку, втрату чутливості.
Забруднення навколишнього середовища цими ж речовинами призводить до руйнування історич-них пам’ятників, негативно впли-ває на рослинний та тваринний світ. Будівництво автотрас призводить до відчуження земель (1 км дороги займає 2-7 га землі).
Використання високоякісного палива, перехід на інші види палива менш шкідливі ніж бензин.
Ремонт автомобілів, перевірка вихлопних газів на вміст шкідли-вих речовин.
Зниження кількості транспорту в центрі великих міст, будівництво об’їзних доріг.