
- •Глава 2 Лекція № 9
- •Структура заняття
- •I. Організаційна частина
- •II. Актуалізація опорних знань та створення проблемної ситуації
- •V. План заняття
- •II. Права потерпілого. Протягом кримінального провадження потерпілий має право:
- •III. Психологічна характеристика потерпілого.
- •IV. Класифікація потерпілих.
- •V. Процесуальний статус підозрюваного, обвинуваченого.
- •VI. Права підозрюваного, обвинуваченого.
- •VII. Психологічна характеристика обвинуваченого.
- •Існують такі типові форми поведінки (позиції) обвинуваченого:
- •VIII. Процесуальний статус свідка.
- •IX. Права свідка.
- •X. Психологічна характеристика свідка.
- •Покази свідків:
- •Мотиви обманних показів свідка:
Глава 2 Лекція № 9
Тема: Психологія учасників розслідування злочинів.
Вид заняття: тематична лекція.
Мета заняття:
а) навчальна – оволодіти знаннями про процесуальній статус та психологію потерпілого, обвинуваченого, свідка;
б) розвивальна - розвивати вміння аргументувати свої думки, висунуті положення;
в) виховна – формувати світоглядну культуру майбутнього фахівця;
Матеріально-технічне забезпечення та дидактичні засоби, ТЗН:
Дидактичний матеріал: “Права потерпілого та його представника”;
Дидактичний матеріал: “Права обвинуваченого”;
Дидактичний матеріал: “Права свідка”;
Література та нормативно – правові акти:
1. Конституція України. – Закон України від 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 30. – Ст.141.
2. Кримінально – процесуальний кодекс України, затверджений Законом Української РСР від 28 грудня 1960 року № 1001- 05 (із змінами).
3.Коновалова В.О. Шепітько В.Ю. Юридична психологія: підручник. — 2-ге вид., перероб. і доп. — Х.: Право, 2008. — 240 с.
Структура заняття
Відведений
час
I. Організаційна частина
(привітання, перевірка по журналу) 3 хв.
II. Актуалізація опорних знань та створення проблемної ситуації
Проблемне питання:
Згідно статті 63 Конституції України “особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом”. Питання: окресліть коло близьких родичів особи? 2 хв.
III. Повідомлення теми, формування мети та основних завдань 3 хв.
IV. Мотивація навчальної діяльності 2 хв.
V. План заняття
1. Процесуальний статус потерпілого. 5 хв.
2. Права потерпілого.
3. Психологічна характеристика потерпілого. 10 хв.
4. Класифікація потерпілих.
5. Процесуальний статус підозрюваного, обвинуваченого. 5 хв.
6. Права підозрюваного, обвинуваченого.
7. Психологічна характеристика обвинуваченого. 5 хв.
I. Процесуальний статус потерпілого.
Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди (ст. 55 Кримінально – процесуального кодексу України).
Права і обов’язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.
Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв’язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого.
Потерпілим не може бути особа, якій моральна шкода завдана як представнику юридичної особи чи певної частини суспільства.
За наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді.