
- •1. Холодопостачання
- •Норми витрати холоду на виробництво молочних продуктів
- •Норми витрати холоду на 1 м3 охолоджувального об’єму камер визрівання сичужних сирів
- •Норми витрати холоду на 1 м3 охолоджувального об’єму камер зберігання
- •Зведена таблиця потрібних максимальних витрат холоду
- •Технічні характеристики агрегатів типу а165
- •Технічні характеристики агрегатів типу а220
- •2.Теплопостачання
- •Питома теплоємність (с) молочних продуктів, ккал/(кг °с) або тис.Ккал/(т °с) при різних температурах
- •Властивості насиченої водяної пари і води залежно від тиску
- •Коефіцієнти регенерації для пластинчастих пастеризаційних установок
- •Кліматологічні дані деяких міст України
- •Норми витрат пари на 1 тону готової продукції
- •Стаціонарні парові двохбарабанні вертикально-водотрубні котли
- •Парові котли серії де
- •Зведена таблиця витрат пари
- •Зведена таблиця витрат пари
- •3. Електропостачання
- •Норми витрат електроенергії на 1 тону готової продукції
- •Трифазні трансформатори для комплектних трансформаторних підстанцій
- •Навчальне видання
- •Розділ «Енергетична частина»
Технічні характеристики агрегатів типу а165
Показник |
Марка агрегату |
|
А165-1 |
А165-2 |
|
1 |
2 |
3 |
Холодопродуктивність, кВт (тис.ккал/год) |
440 (380) |
180 (155) |
Ефективна потужність, кВт |
75 |
52 |
Режим роботи при температурах, °С: кипіння конденсації всмоктування переохолодження |
5 35 10 30 |
-15 30 -10 25 |
Діапазон роботи агрегату за температури кипіння |
5…15 |
-15…-30 |
Марка електродвигуна |
АОП2-92-4 |
АОП2-91-4 |
Потужність електродвигуна, кВт |
100 |
75 |
Частота обертання ротора електродвигуна, с-1 (об/хв) |
24,7 (1480) |
24,7 (1480) |
Маса агрегату з рамою, кг |
2660 |
2610 |
Монтажна довжина, мм |
3000 |
3010 |
Діаметр циліндра, мм |
115 |
115 |
Хід поршня, мм |
82 |
82 |
Діаметр трубопроводів, мм: всмоктувального нагнітального |
100 100 |
100 100 |
Закінчення табл. 1.7
|
||
1 |
2 |
3 |
Витрата мастила, кг/год |
0,07 |
0,07 |
Витрата холодної води, м3/год |
1,0 |
1,0 |
Станція керування (робоча напруга 380 В, напруга в колі керування 220 В) |
БУ5120-43Г2А Номінальний струм 200 А |
БУ5120-33Г2 Номінальний струм 120 А |
Таблиця 1.8
Технічні характеристики агрегатів типу а220
Показник |
Марка агрегату |
|
А220-1 |
А220-2 |
|
Холодопродуктивність, кВт (тис.ккал/год) |
650 (560) |
280 (240) |
Ефективна потужність, кВт |
106 |
79 |
Режим роботи при температурах, °С: кипіння конденсації всмоктування переохолодження |
5 35 10 30 |
-15 30 -10 25 |
Діапазон роботи агрегату за температури кипіння |
5…-15 |
-15…-30 |
Марка електродвигуна |
АЗ-31551-4 |
АОП-92-4 |
Потужність електродвигуна, кВт |
132 |
100 |
Частота обертання ротора електродвигуна, с-1 (об/хв) |
24,5 (1470) |
24,7 (1480) |
Маса агрегату з рамою, кг |
2690 |
2660 |
Монтажна довжина, мм |
3075 |
3100 |
Довжина агрегату,мм |
2366 |
2390 |
Діаметр циліндра, мм |
115 |
115 |
Хід поршня, мм |
82 |
82 |
Діаметр трубопроводів, мм: всмоктувального нагнітального |
125 100 |
125 100 |
Витрата мастила, кг/год |
0,15 |
0,15 |
Витрата холодної води, м3/год |
2,0 |
2,0 |
Станція керування (робоча напруга 380 В, напруга в колі керування 220 В) |
БУ5120-43Г2 Номінальний струм 250 А |
БУ5120-43Г2А Номінальний струм 200 А |
Приклад 1.
Визначити потребу в холоді при виробництві 5 т сиру голландського та зберіганні його в холодильнику протягом місяця. Середня температура зовнішнього повітря 15°С. Площа камери 72 м2, висота 4,8 м.
Розрахунок.
Витрати холоду на виробництво сиру становитиме
Q = 600 · 5 = 3000 тис. ккал.
Q = 3000 : 0,86 = 3488 тис. Вт.
Витрати холоду на визрівання сиру визначаються згідно з табл. 1.2 і 1.3.
Охолоджуваний об’єм камери
V = F · h, (1.3)
V = 7,2 · 4,8 = 345,6 м3.
Витрати холоду на підтримання температури повітря в камері визрівання Qвизр визначаються згідно норм наведених у табл. 1.2 за формулою:
(1.4)
Qвизр = 0,14 · 345, 6 = 48,38 тис. ккал.;
Qвизр = 48,38 : 0,86 = 56,26 тис. Вт.
Витрати холоду на підтримання температури в період визрівання
Qп.визр = 0,14 · 345, 6 · 30 = 1451,52 тис. ккал.;
Qп.визр = 1451,52 : 0,86 = 1608,74 тис. Вт.
Витрати холоду на підтримання температури під час зберігання сиру в камері зберігання при температурі 12°С визначається згідно з дод. 5,10:
Qзб = 0,25 · 345, 6 = 86,4 тис. ккал.;
Qзб = 86,4 : 0,86 = 100,5 тис. Вт.
Витрати холоду на підтримання температури в камері зберігання протягом місяця:
Qп.зб = 0,25 · 345, 6 · 30 = 2592 тис. ккал.;
Qп.зб = 2592 : 0,86 = 3014 тис. Вт.
Витрати холоду під час визрівання і зберігання сиру
QО = 48,38 + 86,4 = 134,78 тис. ккал.;
QО = 134,78 : 0,86 = 156,72 тис. Вт.
Витрати холоду протягом періодів визрівання і зберігання сиру
Qп.визр.зб = 1451,52 + 2592 = 4043,52 тис. ккал.;
Qп.визр.зб = 1608,74 + 3014 = 4692,74 тис. Вт.
Приклад 2.
Здійснити розрахунок витрат холоду у разі введення нового асортименту продуктів дитячого харчування: молоко стерилізоване (2,5 т), молоко стерилізоване вітамінізоване (3 т), кефір дитячий (2 т), біфідокефір (1,5 т) та йогурт фруктовий (1 т). Холодозабезпечення цехів і ділянок здійснюється штучним холодом від власної аміачної компресорної станції з 4 компресорами ВХ 280, сумарна потужність якої складає 1120 тис. ккал/год. Холодильні камери зберігання готової продукції мають кожна свій фреонний агрегат, який працює в автоматичному режимі, потужністю 14,4 кВт. Об’єм холодильної камери - 288 м3 .
Розрахунок.
Потреби в холоді на виробництво продукції на добу розраховують за формулою (1.1), тис. ккал/т
Q = m ∙ qn
Визначаємо витрати холоду на виробництво, кВт:
молока стерилізованого
Q1 = 2,5·198,0 / 0,86 = 575,6 кВт;
молока стерилізованого вітамінізованого
Q2 = 3,0·198,0 / 0,86 = 690,7 кВт;
кефіру дитячого
Q3 = 2,0·107,0 / 0,86 = 248,8 кВт;
біфідокефіру
Q4 = 1,5·107,0 / 0,86 = 186,6 кВт;
йогурту фруктового
Q5 = 1,0·107,0 / 0,86 = 124,4 кВт;
Витрати холоду на технологічні потреби становлять 80% від загальних витрат холоду на виробництво, кВт:
Qт= Q ∙ 0,8
Визначаємо витрати холоду на технологічні потреби для виробництва, кВт:
молока стерилізованого
Qт1 = 575,6·0,8 = 460,48 кВт;
молока стерилізованого вітамінізованого
Qт2 = 690,7·0,8 = 552,56 кВт;
кефіру дитячого
Qт3 = 248,8·0,8 = 199,04 кВт;
біфідокефіру
Qт4 = 186,6·0,8 = 149,28 кВт;
йогурту фруктового
Qт5 = 124,4·0,8 = 99,52 кВт;
Витрати холоду на холодильні камери складають 20% від загальних витрат холоду, кВт:
Qт= Q ∙ 0,2
Визначаємо витрати холоду на камери зберігання для виробництва, кВт:
молока стерилізованого
Qт1 = 575,6·0,2 = 115,12 кВт;
молока стерилізованого вітамінізованого
Qт2 = 690,7·0,2 = 138,14 кВт;
кефіру дитячого
Qт3 = 248,8·0,2 = 49,76 кВт;
біфідокефіру
Qт4 = 186,6·0,2 = 37,32 кВт;
йогурту фруктового
Qт5 = 124,4·0,2 = 24,88 кВт;
Результати розрахунків заносимо у таблицю 1.9.
Таблиця 1.9
№ п/п |
Назва продукту |
Маса продукту, т |
Норма витрат холоду, тис. ккал/т |
Витрати холоду, кВт |
|
на технологічні потреби |
на камери зберігання |
||||
1 |
молоко стерилізоване |
2,5 |
198,0 |
460,48 |
115,12 |
2 |
молоко стерилізоване вітамінізоване |
3,0 |
198,0 |
552,56 |
138,14 |
3 |
кефір дитячий |
2,0 |
107,0 |
199,04 |
49,76 |
4 |
біфідокефір |
1,5 |
107,0 |
149,28 |
37,32 |
5 |
йогурт фруктовий |
1,0 |
107,0 |
99,52 |
24,88 |
6 |
Всього |
10,0 |
|
1460,88 |
365,22 |
Витрати холоду на підтримку температури у камері зберігання обчислюємо за формулою, кВт:
Qпід = К ∙ V / 0.86 (1.5)
де К – коефіцієнт, що враховує температуру зовнішнього середовища,
К = 0,19;
V – об’єм холодильної камери, м3, ( V = 288 м3 ) .
Qпід = 0,19·288 / 0,86 = 63,63 кВт
Розрахуємо максимальні годинні витрати на технологічні потреби і на камери зберігання.
Витрати на технологічні потреби:
∑ Qт = 1460,88·0,12 = 219,13 кВт.
Витрати на камери зберігання:
∑ Qк = 365,22·0,12 = 43,83 кВт;
∑ Qпід. = 63,63·0,12 = 7,64 кВт.
Значення потрібних максимальних витрат холоду заносимо у таблицю 1.10
Таблиця 1.10
Система |
Споживачі |
Потрібні навантаження, кВт |
||
без урахування втрат |
коефіцієнт урахування втрат |
з урахуванням втрат |
||
Система безпосереднього випаровування |
Камери |
51,47 |
1,07 |
55,07 |
Охолодження льодяною водою |
Апарати |
219,13 |
1,12 |
245,43 |
Всього |
|
270,6 |
- |
300,5 |
Розрахункова робоча холодопродуктивність компресорної установки становить, кВт:
де ∑Qmax – загальна максимальна годинна витрата холоду, кВт;
Т – тривалість роботи холодильної установки за добу, год, ( Т = 22 год);
j - коефіцієнт, що враховує витрату холоду в машині, ( j = 0.9).
=
364,24 кВт
Висновок. На підприємстві встановлені 4 компресори ВХ 280, сумарна потужність яких становить 1120 тис. ккал/год (1302,3 кВт/год). Таким чином, наявне холодильне обладнання повністю забезпечує потреби в холоді після введення нового асортименту.
Приклад 3.
Здійснити розрахунок витрат холоду у разі введення нового асортименту морозива: вершкового ванільного (2,5 т), вершкового «Щербет султана» (2 т), пломбір (2 т), пломбір з полуничним джемом (2 т), молочного (1,5 т). Холодозабезпечення цеху морозива здійснюється штучним холодом від власної аміачної компресорної станції з 8 компресорами НФ-611 (2шт.), НФ-612 (2шт.), НФ-411 (1шт.), П-110 (1шт.), БВХ-350/2,6 Бр (2 шт.). Об’єм холодильної камери - 432 м3 .
Розрахунок.
Потреби в холоді на виробництво продукції на добу розраховують за формулою, тис. ккал/т
Q = m ∙ qn
Визначаємо витрати холоду на виробництво, кВт:
морозива вершкового ванільного
Q1 = 2,5·400,0 / 0,86 = 1162,8 кВт;
морозива вершкового «Щербет султана»
Q2 = 2,0·400,0 / 0,86 = 930,2 кВт;
морозива пломбір
Q3 = 2,0·400,0 / 0,86 = 930,2 кВт;
морозива пломбір з полуничним джемом
Q4 = 2,0·400,0 / 0,86 = 930,2 кВт;
морозива молочного
Q5 = 1,5·400,0 / 0,86 = 697,7 кВт;
Витрати холоду на технологічні потреби становлять 80% від загальних витрат холоду на виробництво, кВт:
Qт= Q ∙ 0,8
Визначаємо витрати холоду на технологічні потреби для виробництва, кВт:
морозива вершкового ванільного
Qт1 = 1162,8·0,8 = 930,2 кВт;
морозива вершкового «Щербет султана»
Qт2 = 930,2·0,8 = 744,2 кВт;
морозива пломбір
Qт3 = 930,2·0,8 = 744,2 кВт;
морозива пломбір з полуничним джемом
Qт4 = 930,2·0,8 = 744,2 кВт;
морозива молочного
Qт5 = 697,7·0,8 = 558,2 кВт;
Витрати холоду на холодильні камери складають 20% від загальних витрат холоду, кВт:
Qт= Q ∙ 0,2
Визначаємо витрати холоду на камери зберігання для виробництва, кВт:
морозива вершкового ванільного
Qт1 = 1162,8·0,2 = 232,6 кВт;
морозива вершкового «Щербет султана»
Qт2 = 930,2·0,2 = 186 кВт;
морозива пломбір
Qт3 = 930,2·0,2 = 186 кВт;
морозива пломбір з полуничним джемом
Qт4 = 930,2·0,2 = 186 кВт;
морозива молочного
Qт5 = 697,7·0,2 = 139,5 кВт;
Результати розрахунків заносимо у таблицю 1.11
Таблиця 1.11
№ п/п |
Назва продукту |
Маса продукту, т |
Норма витрат холоду, тис. ккал/т |
Витрати холоду, кВт |
|
на технологічні потреби |
на камери зберігання |
||||
1 |
Морозиво вершкове ванільне |
2,5 |
400 |
930,2 |
232,6 |
2 |
Морозиво вершкове «Щербет султана» |
2,0 |
400 |
744,2 |
186 |
3 |
Морозиво пломбір |
2,0 |
400 |
744,2 |
186 |
4 |
Морозиво пломбір з полуничним джемом |
2,0 |
400 |
744,2 |
186 |
5 |
Морозиво молочне |
1,5 |
400 |
558,2 |
139,5 |
6 |
Всього |
10,0 |
|
3721 |
930,1 |
Витрати холоду на підтримку температури у камері зберігання обчислюємо за формулою, кВт:
Qпід= К ∙ V / 0,86
де К – коефіцієнт, що враховує температуру зовнішнього середовища,
К = 0,19;
V – об’єм холодильної камери, м3, ( V = 432 м3 ) .
Qпід= 0,19·432 / 0,86 = 95,44 кВт
Розрахуємо максимальні годинні витрати на технологічні потреби і на камери зберігання, кВт:
∑ Qт = 3721·0,12 = 446,5 кВт;
∑ Qк = 930,1·0,12 = 111,6 кВт;
∑ Qпід. = 95,44 ·0,12 = 11,45 кВт.
Значення потрібних максимальних витрат холоду заносимо у таблицю 1.12.
Таблиця 1.12
Система |
Споживачі |
Потрібні навантаження, кВт |
||
без урахування втрат |
коефіцієнт урахування втрат |
з урахуванням втрат |
||
Система безпосереднього випаровування |
Камери |
123,05 |
1,07 |
131,7 |
Охолодження льодяною водою |
Апарати |
446,5 |
1,12 |
500,1 |
Всього |
|
565 |
|
631,8 |
Розрахункова робоча холодопродуктивність компресорної установки розраховують за формулою (1.2), кВт:
де ∑Qmax – загальна максимальна годинна витрата холоду, кВт;
Т – тривалість роботи холодильної установки за добу, год, ( Т = 22 год);
j - коефіцієнт, що враховує витрату холоду в машині, ( j = 0.9).
=
765,8 кВт
Висновок. Таким чином, наявне холодильне обладнання повністю забезпечує потреби в холоді у разі введення нового асортименту.