Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Инновации.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
21.01.2020
Размер:
88.06 Кб
Скачать

Задача в.

Інноваційний проект характеризується наступними параметрами: одноразові інвестиційні витрати на обладнання – 2600 грн.; поточні щорічні доходи (грн.) – 1600, 1360, 700, 900, 1000, 700, 700, 700; поточні витрати (грн.) – 700, 600, 700, 350, 300, 250, 200, 200 (у тому числі амортизаційні відрахування 20% у рік). Крім того, у третьому році уперше виникає необхідність додаткових витрат з чистого прибутку у розмірі 120 грн. Згодом ці виплати збільшуються щороку на 13%. З огляду на те, що плановий горизонт дорівнює 5-ти рокам, податок на прибуток – 21%, а депозитна ставка – 7%, необхідно обґрунтувати оптимальний термін реалізації проекту. Передбачається, що сума від ліквідації проекту щорічно знижується і дорівнюватиме залишковій вартості обладнання.

Рішення

У випадку вкладення грошових коштів у банк терміном 5 років наприкінці отримаємо:

Майбутня вартість = 2600 * (1 + 0,07)5 = 3647 тис. грн.

Реалізація проекту терміном 1 рік (придбання необхідного устаткування, експлуатація, продаж устаткування по залишкової вартості в вкладення підсумкової суми грошових коштів у банк до кінця 5 року у сумі 2600 тис. грн.).

Визначемо суму амортизаційних відрахувань у 1 рік:

1 квартал: 2600 * 0,05 = 130 тис. грн.

2 квартал: (2600 – 130) * 0,05 = 124 тис. грн.

3 квартал (2600 – 130 – 124) * 0,05 = 117 тис. грн.

4 квартал: (2346 – 117) * 0,05 = 111 тис. грн.

Всього амортизаційних відрахувань: 482 тис. грн.

Чистий прибуток = (1600 – 700) * (1 – 0,21) = 711 тис. грн.

Ліквідаційна вартість = (2600 – 482,0) * (1 – 0,21) = 1673 тис. грн.

Чистий грошовий потік = 711 + 482,0 + 1673 = 2866 тис. грн.

Тобто після ліквідації проекту отмаємо 2866,0 тис. грн., вкладаємо цю суму у банк на 4 роки:

Майбутня вартість = 2866,0 * (1 + 0,07)4 = 3757 тис. грн.

3647 тис. грн. < 3757,0 тис. грн., тобто реалізація проекту терміном 1 рік є ефективною ніж вкладати на депозит у банк.

Реалізація проекту терміном 2 роки:

Балансова вартість = 2600 – 482,0 = 2118 тис. грн.

Визначемо суму амортизаційних відрахувань у 2 рік:

1 квартал: 2118,0 * 0,05 = 106 тис. грн.

2 квартал: (2118,0 – 106,0) * 0,05 = 101 тис. грн.

3 квартал (2118,0 – 106,0 – 101,0) * 0,05 = 96 тис. грн.

4 квартал: (1911 – 96,0) * 0,05 = 91 тис. грн.

Всього амортизаційних відрахувань: 394 тис. грн.

Чистий прибуток = (1360 – 600) * (1 – 0,21) = 600 тис. грн.

Ліквідаційна вартість = (2118 – 394,0) * (1 – 0,21) = 1362 тис. грн.

Чистий грошовий потік = 600 + 394,0 + 1362 = 2356 тис. грн.

Тобто через рік маємо 994 тис. грн., які вкладаємо у банк до кінця 5-го року, після ліквідації проекту (у кінці 2-го року) отримаємо ще 2356,0 тис. грн., які вкладаємо у банк на 3 роки, наприкінці 5-го року будемо мати:

994,0 * 1,074 + 2356 * 1,075 = 1302 + 3304 = 4606 тис. грн.

4606,0 тис. грн. > 3647,0 тис. грн., тобто реалізація проекту терміном 2 роки є ефективною, ніж терміном 1 рік та вклад у банк.

Реалізація проекту терміном 3 роки:

Балансова вартість = 2118 – 394,0 = 1724 тис. грн.

Визначемо суму амортизаційних відрахувань у 3 рік:

1 квартал: 1724,0 * 0,05 = 86 тис. грн.

2 квартал: (1724,0 – 86) * 0,05 = 82 тис. грн.

3 квартал (1724,0 – 86 – 82) * 0,05 = 78 тис. грн.

4 квартал: (1556 – 78) * 0,05 = 74 тис. грн.

Всього амортизаційних відрахувань: 320 тис. грн.

Чистий прибуток (збиток) = (700 – 700 – 120) = -120 тис. грн.

Ліквідаційна вартість = (1724,0 – 320,0) * (1 – 0,21) = 1109 тис. грн.

Чистий грошовий потік = -120 + 320 + 1109,0 = 1309 тис. грн.

Майбутня вартість = 994,0 * 1,074 + 200,0 * 1,073 + 1309,0 * 1,072 = 1302 + 245 + 1498 = 3045 тис. грн.

3647,0 тис. грн. > 3045,0 тис. грн., тобто реалізація проекту терміном 3 роки є неефективною, ніж терміном 2 роки.

Реалізація проекту терміном 4 роки:

Балансова вартість = 1724,0 – 320,0 = 1404 тис. грн.

Визначемо суму амортизаційних відрахувань у 4 рік:

1 квартал: 1404,0 * 0,05 = 70 тис. грн.

2 квартал: (1404,0 – 70,0) * 0,05 = 67 тис. грн.

3 квартал (1404,0 – 70,0 – 67,0) * 0,05 = 63 тис. грн.

4 квартал: (1267 – 63,0) * 0,05 = 60 тис. грн.

Всього амортизаційних відрахувань: 260 тис. грн.

Чистий прибуток = (900 – 350 – 136,0) * (1 – 0,21) = 327 тис. грн.

Ліквідаційна вартість = (1404,0 – 260,0) * (1 – 0,21) = 904 тис. грн.

Чистий грошовий потік = 327,0 + 260,0 + 904,0 = 1491 тис. грн.

Майбутня вартість = 994,0 * 1,074 + 200 * 1,073 + 587,0 * 1,072 + 1491,0 * 1,07 = 1302 + 245 + 672 + 1595 = 3814 тис. грн.

3814,0 тис. грн. > 3647,0 тис. грн., тобто реалізація проекту терміном 4 роки є ефективною, ніж терміном 3 роки, але неефективний ніж 2 роки.

Реалізація проекту терміном 5 років:

Балансова вартість = 1404,0 – 260,0 = 1144 тис. грн.

Визначемо суму амортизаційних відрахувань у 5 рік:

1 квартал: 1144 * 0,05 = 57 тис. грн.

2 квартал: (1144,0 – 57,0) * 0,05 = 54 тис. грн.

3 квартал (1144,0 – 57,0 – 54,0) * 0,05 = 52 тис. грн.

4 квартал: (1033 – 52,0) * 0,05 = 49 тис. грн.

Всього амортизаційних відрахувань: 212 тис. грн.

Чистий прибуток = (1000 – 300 – 154) * (1 – 0,21) = 431 тис. грн.

Ліквідаційна вартість = (1144 – 212) * (1 – 0,21) = 736 тис. грн.

Чистий грошовий потік = 431 + 212 + 736 = 1379 тис. грн.

Майбутня вартість = 994,0 * 1,074 + 200 * 1,073 + 587,0 * 1,072 + 643 * 1,07 + 1379 = 1302 + 245 + 672 + 688 + 1379,0 = 4286 тис. грн.

4286,0 тис. грн. > 3645,0 тис. грн., тобто реалізація проекту терміном 5 років є ефективною, ніж терміном 1,3,4 роки, одна нижче ніж у 2 рік. Таким чином оптимальний період реалізації проекту – 2 роки.

Таким чином, можна зробити висновки, що майбутня вартість вкладень грошей на банківський депозит складає 3645,0 тис. грн., майбутня вартість в умовах реалізації інвестиційного проекту через 1 рік складає 3757,0 тис. грн., тобто: 3645 тис. грн. < 3757,0 тис. грн., реалізація проекту терміном 1 рік є ефективною, треба не вкладати на депозит у банк, майбутня вартість через 2 роки складає 4606,0 тис. грн., тобто: 4606,0 тис. грн. > 3645,0 тис. грн., реалізація проекту терміном 2 роки є ефективною, ніж терміном 1 рік. Майбутня вартість через 3 роки складає 3045 тис. грн., тобто 3645,0 тис. грн. > 3045,0 тис. грн. < 4606 тис. грн., тобто реалізація проекту терміном 3 роки є неефективною, ніж терміном 2 роки, майбутня вартість через 4 роки складає 3814,0 тис. грн., тобто: 3814,0 тис. грн. > 3045,0 тис. грн. > 3757,0 тис. грн. < 4606 тис. грн., тобто реалізація проекту терміном 4 роки є ефективною, ніж терміном 3 роки. Майбутня вартість через 5 років складає 4286,0 тис. грн., тобто: 4286,0 тис. грн. > 3814,0 тис. грн. > 3045,0 тис. грн. > 3757,0 тис. грн. < 4606 тис. грн, тобто реалізація проекту терміном 5 років є ефективною, ніж терміном 3,4 роки. Таким чином оптимальний період реалізації проекту – 2 роки.