
- •1. Теоретичний розділ. Педагогічні основи морального виховання шляхом використання методу виховних ситуацій.
- •1.1. Особливості здійснення морального виховання учнів птнз
- •1.2. Метод виховних ситуацій як ефективний метод здійснення морального виховання учнів птнз
- •Висновки до теоретичного розділу
- •2. Практичний розділ. Виховний захід для учнів птнз за темою «Моральний ідеал та його місце в житті людини»
- •1.3 Заключна частина
- •Висновок до практичного розділу
- •Висновки
- •Список використаної літератури
Висновки до теоретичного розділу
Важкий, багато в чому драматичний шлях, яким сьогодні іде соціальне перетворення світу. Непростий етап розвитку переживає й українське суспільство, що спричинено трансформацією його політичної, економічної, соціальної систем, зміною багатьох особистісних і суспільних цінностей, духовних, моральних орієнтирів, інтеграцією у світове співтовариство зі збереженням власної самобутності
Перевагами цього методу виховних ситуацій є висока наближеність до реального життя, порівняно невеликі фінансові та часові витрати, швидкість проведення гри, багатоваріантність (можливі різні варіанти ситуації і їх легко змінювати) і багатоцільовий характер використання (гра може переслідувати декілька цілей, крім того, змінюючи параметри ситуації, можна ставити перед учасниками різні ланцюги). [8, С.33-39]
Найбільш доцільне використання навчально-виховної ситуації для досягнення наступних навчальних цілей:
- Активізації процесу навчання і тим самим підвищення його результативності; '
- З'ясування і вирішення проблем певного типу;
- Розробки комплексних рішень;
- Підвищення готовності та вміння приймати рішення;
- Поєднання колективної та індивідуальної форм роботи.
2. Практичний розділ. Виховний захід для учнів птнз за темою «Моральний ідеал та його місце в житті людини»
Тема: «Моральний ідеал та його місце в житті людини»
Мета : сприяти вихованню доброти, чесності, порядності, гуманного ставлення до оточуючих;закріпити уявлення про моральні цінності людини.
Форма: групова.
Метод: виховна ситуація
Засоби: екран, ПК, мультимедійний проектор, вишиті рушники, аркуші паперу, ручки, бейджі,
Хід заходу
План
І Підготовча частина
1.Робота з підготовки приміщення.
- знайти необхідне приміщення.
- здійснити генеральне прибирання.
- з`ясувати чи вільне приміщення в назначений час.
2.Підготовка необхідного обладнання.
- перевірка справності аудіо систем
-перевірка освітлення
ІІ Основна частина.
1.План проведення заходу
1.1 Вступне слово вчителя.
1.2Основна частина
1.3Заключна частина.
Сценарій проведення заходу
Вступне слово вчителя
Вихователь: Любі друзі! Шановні гості! Відомий французький письменник - гуманіст Антуан де Сент-Екзюпері вважав, що «єдина справжня розкіш - це розкіш людського спілкування». Тому ми щиро вдячні всім, хто прийшов до нас поспілкуватися на тему «Моральний ідеал і його місце в житті людини».
Давайте спробуємо сьогодні відповісти на такі запитання: які риси повинен мати громадянин незалежної України, щоб створити державу, яка не буде колонією?
Якою повинна бути сучасна людина, щоб життя стало кращим, щоб ми змогли самі себе поважати?
В чому суть життя? Для чого ми живемо?
Ведучий. Виходить, що норми моралі - це, так би мовити неписані закони.
Вихователь. Саме так, тож приймайте, як належне, коли вам роблять зауваження не лише ваші близькі, а й не знайомі люди. Знайте, що коли б люди були байдужі до різних негативних проявів поведінки інших, ніколи б не було порядку в суспільстві.
Скажіть, а до слова ідеальний які синоніми ви могли б дібрати? Глядачі. Досконалий, бездоганний, взірцевий... Вихователь. Тож, одним із значень слова ідеал є - взірець досконалості, довершення, взірцевий.
Говорити про ідеал людини можна під різними кутами зору, у різних ракурсах.
Об'єднаємось у чотири групи та розбираємо ситуації.
Виберіть спікера, секунданта і контролера. Кожна група одержує питання, обговорює, і потім спікер представляє думку групи.
1-а група. Якими ви бачите ідеал сучасної людини з погляду професії лікаря? (вести здоровий спосіб життя, турбота про своє здоров'я, турбота про здоров'я своїх нащадків.)
2-а група. Які якості повинна мати сучасна людина, щоб правильно визначитись у виборі професії?( потрібно бути добре поінформованим, людина має робити те, до чого має хист і здібності.) 3-я група. Яка ідеальна людина з погляду правоохоронця?(знання і поважання законів, допомагати правоохоронцям у боротьбі зі злочинністю.)
4-а група. Думка психолога щодо ідеальної людини.( та ідеальна, що займається самовдосконаленням, яка за допомогою волі будує свій характер, дотримується норм моралі.) Вихователь. Сухомлинський писав: « Ідеал людської краси - це водночас і ідеал моральності. Любов до людей - це твоя моральна серцевина.» Що означає любити людей?
Глядачі. Чуйно ставитися до навколишніх, бути доброзичливим, чесним, поважати старших, не бути байдужим.
Вихователь. Помічено: ми стали вразливішими, до добра і зла чутливіші. « Війна нервів» - вираз, породжений нажаль нашим часом, бо, як ніколи, зогастрилася палітра конфліктів - політичних, міжнаціональних, економічних, моральних. Ми перебуваємо у жорстокому стані переосмислення ідей, вчинків і подій, пошуку тверезих рішень і комфортності життя. Барометр нашого настрою вже тривалий час тримається на позначці «тривожно».
Пограбування, зловмисне вбивство, тяжкі тілесні пошкодження, зґвалтування, шахрайство - повідомлення про це на жаль, в постійному обігу в місті й на селі.
Ведучий. Кажуть, що драбина життя повна колючок і найбільш боляче вони впиваються, коли ви сповзаєте по ній вниз. Вихователь. А що значить сповзати вниз по драбині життя?
Глядачі. Вбивати, красти, пиячити, робити зло .
Вихователь. Чи можете ви вважати своїм ідеалом людину, яка думає лише про себе, а іншим завдає болю.
Кажемо «боляче» коли ненароком поранимо пальця, коли втрачаємо рідних і друзів, віру у добро і справедливість.
Популярна медична енциклопедія визначає біль, як специфічну реакцію організму на шкідливий вплив. Звідси поняття «больового бар'єру». Чим нижчий больовий бар'єр, тим людина жорстокіша. Як правило , страждає людина з високим больовим бар'єром, бо чужий біль вона переживає як свій власний.
Чи не час нам зробитися чутливішими, набути того больового бар'єру, який допоможе суспільству виконати благодійну місію, проявити кращі душевні якості.
Ведучий. Вдумайтесь у такі факти: в Україні проживає майже 2 млн. одиноких людей. Близько 200 тисяч із них цілком або частково не здатні обслуговувати себе. 15 тисяч із них проживають у будинках інтернатах, їх поєднує немічність, самотність.
Вихователь. У злиднях живуть 150 тисяч наших земляків. Близько ЗО тисяч із них у напіврозвалених халупах.
Ведучий. За останні 5 років злочинність та правопорушення серед неповнолітніх зросли на 45%. У країні нині засуджено понад 100 тис. підлітків, 527 тис. взято на облік у міліції.
Вихователь. У світі 39 млн. ВІЛ-іфікованих, із них 4,5 млн. - діти. В Україні 41452 ВІЛ хворих людей, в Харківській обл.. 1114 осіб. Ведучий. В Україні 700 тис. дітей у віці від 12 до 18 років -наркомана, 40% підлітків вживають алкогольні напої. Вихователь. Сумна статистика, чи не так? Віриться, - ми колись навчимося працювати так, щоб не чекати допомоги від багатого спонсора із цивілізованого Заходу. А от повернути зір сліпому, слух глухому, повноцінне здоров'я кволому - на те не завжди є надія. Єдиним рятувальником щодо цього була і лишається наша здатність відчувати чужий біль, як свій, і готовність прийти на допомогу.
Свій острів долі заповітний. Вихователь. Так, кожен із вас повинен досягти свого острова, знайти свій скарб - сенс життя. За допомогою психологічного тесту перевірте себе, хто ви: Капітан? Рульовий? Чи пасажир того корабля, на якому ви вже пливете до заповітного острова?
Психологічна гра Капітан? Рульовий? Пасажир? (Так. Ні. Не знаю).
Я завжди відчуваю відповідальність за те, що трапляється в моєму житті.
У моєму житті не було б стільки проблем, якби деякі люди змінили своє ставлення до мене.
Я вважаю за краще діяти, а не розмірковувати над причинами своїх невдач.
Іноді мені здається, що я народився під нещасливою зіркою.
Я вважаю, що алкоголіки самі винні у своїй хворобі.
Іноді я думаю, що багато за що в моєму житті несуть відповідальність ті люди, під впливом яких я став таким яким я є.
Коли я застужуюсь, вважаю за краще лікуватися самостійно, а не звертатися до лікаря.
Я вважаю, що у сварливості і агресивності, найчастіше винні інші люди.
Вважаю, що будь - яку проблему можна вирішити, і не розумію тих, у кого вічно виникають життєві труднощі.
Підрахунок результатів: Так- 1,3,5,7,9,11,13 -10 балів Ні - 2,4,6,10,12,14,15 - 10 балів Не знаю - 5 балів
100-150 балів. Ви- капітан власного життя. Ви почуваєте відповідальність за все, що з вами відбувається, багато берете на себе, долаєте труднощі.
50-90 балів. Ви охоче буваєте рульовим, але можете, коли це необхідно передати штурвал до вірних рук. Гнучкість, розсудливість і чутливість ваші союзники. Трапляються ситуації, що ніяк вас не стосуються, і все ж, коли це потрібно, берете відповідальність на себе. Ви вмієте жити в добрі і злагоді з іншими людьми. До 40 балів. Ви пасажир у своєму житті, легко підкоряєтеся зовнішнім силам, говорячи: так склалося, така доля.
Ведучий. Ні. Ця людина небайдужа. Вона відчуває свою відповідальність за все, людина яка не мириться зі злом і несправедливістю. А для цього потрібно мати громадянську мужність і чесність. Це людина-громадянин.
Вихователь. Яка на вашу думку, найважливіша риса громадянина? (почуття обов'язку)
Перевіримо, яке ваше почуття обов'язку. Я зачитую твердження, а ви говорите, «можна», «не можна» чи «треба».
Керувати своїми емоціями (треба)
Піклуватись про близьких (треба)
Не ображаючи іншого, без крику і галасу довести, що його думка -хибна, а ваша - вірна (можна).
Байдуже ставитися до тих, хто вживає алкогольні напої, палить(не можна)
Переглядаючи фільми, брати для себе те, що суперечить нашим поглядам та моралі(не можна)
7. Намагаючись виховувати в собі найкращі риси людяності, не забувати про оточуючих тебе людей. Пам'ятати, що існує розум, честь, совість (треба).