
- •Розв’язання
- •Задача 3
- •Розв`язування:
- •Розв’язання
- •Задача 9
- •Задача 10
- •Задача 11
- •Визначимо доход на позиковий капітал (дпк) як добуток суми залученого кредиту на відповідний коефіцієнт капіталізації, тобто:
- •Задача 13.
- •Задача 16
- •Розв’язання:
- •Завдання 23.
- •Розв’язання
- •Розрахунок вартості підприємства з використанням концепції економічної доданої вартості (тис. Грн.)
- •Задача 28
- •Задача 31
Задача 28
Визначити чисельність робітників, якщо: випущено виробів А=17 000 шт., Б=80 000 шт., В=55 000 грн.
Норма часу на одиницю продукції на виріб «А» - 4,5 год., виріб «Б» і «В» - по 3,7 год. Процент виконання норм – 115%. Невиходи на роботу – 7 %. Рік містить 256 робочих дні, режим роботи -2 зміни, тривалість зміни – 8,3 год.
Розв’язанння:
Знайдемо трудомісткість по кожному виробу:
4,5*17000 = 76500
80000*3,7 = 296000
55000*3,7 = 203500
Сумарна трудомісткість становить:75600+296000+203500 = 575100
Знайдемо ефективний фонд роботи :
256*0,07 = 18дн. – невиходи на роботу
(256-18)*2*8,3 = 3950,8 год – ефективний фонд роботи.
Чперс. = (75600+296000+203500)/3950,8*1,15 =575100/4543,42=127 чол.
Задача 30
Визначити чисельність основних і допоміжних робітників, якщо річний випуск виробів заводу становить: по-першому виробу 2560 шт. із нормою часу на виріб – 450 год., по-другому виробу – 3250 шт. із нормою часу на виріб – 830 год. Норми робітники перевиконують на 15%. Невиходи на роботу плануються у розмірі 4,5%. Робочих днів 255, тривалість робочої зміни – 8,2 години. Чисельність допоміжних робітників – 22% від чисельності основних робітників.
Розв’язання:
.Враховуючиплановийвідсотокневиходів на роботу (4,5%) знайдемоїхкількістьу днях за формулою:
Дневих=Дроб*%невих
Дневих=255*0,045= 11,47 (днів)
.Знайдемоефективний фонд робочого часу з врахуваннямневиходів на роботу та за умовитривалостіробочоїзміни8,2 години :
Феф= (255-11,47)*8,2 = 243,53*8,2=1996,95 (год)
.Визначимочисельністьосновнихробітників за трудомісткістювиробничоїпрограми за формулою:
Чосн = Тсум/(Феф*Квн)
або Чосн = (N*Тшт)/(Феф*Квн)
Чосн.= ((450*2560)+(830*3250))/(1996,95*1,15)= (1152000+2697500)/2296,49=
=3849500/2296,49=1676,25≈1676 (чос.)
Враховуючий той факт, щочисельністьдопоміжнихпрацівників становить 22% відчисельностіосновнихпрацівниківзнайдемоїхкількість:
Чдоп.= 1676*0,22=368,72≈369 (чол.)
Відповідь: чисельність основних робітників – 1676 чол., а допоміжних – 369 чол.
Задача 31
Умова:
Підприємство виготовляє вироби з пластмаси шляхом лиття. Річний обсяг виробництва виробів – 900 000 шт., а трудомісткість виробу – 0,35 н-год. Тривалість робочої зміни 8 год. При однозмінному режимі роботи. Внутрізмінні витрати часу з вини робітників – 1,5%, а на регламентовані простої – 2%. Процент виконання норм виробітку – 105%. Визначити необхідну чисельність робітників – відрядників.
Розв’язок:
Чисельність основних робітників-відрядників можна визначити за трудомісткістю виробничої програми.
Дійсний фонд часу роботи одного робітника становить:
де 223 прийнята кількість робочих днів у році.
Чосн.р=(900000*0,35)/(1703,72*1,05)=315000/1788,9=176 чол.
Відповідь: необхідна чисельність робітників-відрядників становить 176 осіб.