Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Образотворче мистецтво 2 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
19.01.2020
Размер:
9.95 Mб
Скачать

1. Декламування вірша в.Костів «Писанка».

Ось була я білою, як стіна,

А зробилась розцвілою, як весна.

Всі дали всього потрошку:

Бджілка – дрібку воску,

Галка – дрібку воску,

Галка – кінчик вушка,

Щоб чим тонша смужка.

Свічечка – пломінчик,

Сонечко – промінчик,

Цибулина – гарну

Золотисту барву. Небо – барву лену,

А трава – зелену.

Всю ж мене списали

Пальчики Оксани…

Потім освятило…

Просяне кропило…

І усім я щиро дякую за це,

Не забуду й курку,

Що знесла яйце.

2. Перегляд і демонстрування дитячих робіт.

3. Бесіда.

- Якій події присвячено виготовлення писанок?

- Які ще види декорування яєць ви знаєте?

- Чим відрізняється мальованка від крашанки?

- Що символізують кольори крашанок?

- Чи сподобалась вам робота?

Писанка – це дивосвіт.

Цю красу шанує світ.

З року в рік і крізь віки

Всіх чарують писанки.

Урок 25 Малювання орнаменту у смужці. Композиція «Сонячні квіти»

Мета: Ознайомити учнів з елементарними прийомами декорування виробів на основі стилізації рослинних форм; дати поняття про повторюваність елементів при складанні орнаменту; прищеплювати любов до творів декоративно-прикладного мистецтва; розвивати творчі здібності, фантазію, уяву дітей.

Обладнання: Зразки дитячих малюнків, керамічні вироби (вази, глечики, куманці, рушники, шпалери тощо), ілюстрації із зображенням предметів побуту майстрів декоративно-прикладного мистецтва, репродукції картин.

Хід уроку

І.Організація класу. Повідомлення теми і завдань уроку.

ІІ. Робота над темою уроку.

  1. Актуалізація опорних знань учнів.

- Діти, порівняйте ці тарілки. Чи схожі вони між собою? Чим відрізняються?

(Одна з них гарно розмальована, на ній зображено чудові квіти).

  • Які ще глиняні вироби прикрашають наш клас?

(Тарелі, куманці, коники, свищики тощо.)

- Народні майстри виготовляли предмети побуту з найрізноманітніших матеріалів: дерева, глини, пряжі, шкіри, металу тощо.

Назвіть вироби, які можна прикрасити візерунками. (Рушник, сорочка, глечик, тарілка, ваза, килим.)

Такі вироби супроводжують щоденне життя людини, роблять її побут зручним, красивим. Це – найбільш поширений вид мистецтва, бо його зразки є в кожній оселі. (Діти діляться своїми враженнями.)

То чому ці предмети належать до декоративно-прикладного мистецтва?

Художньо виконані та оздоблені предмети побуту (одяг, посуд, меблі, називають предметами декоративно-прикладного мистецтва.

2. Перегляд виробів декоративно прикладного мистецтва (з коментарем вчителя).

3. Словникова робота.

Якщо узор утворюється шляхом ритмічного повторювання, чергування елементів, то він називається орнаментом. Коли ж узор має довільну композицію, то його називають візерунком.

Орнамент (у перекладі з латинської «прикраса», оздоблення») призначається для прикрашання різноманітних предметів: посуду, тканини, меблів, книг, архітектурних споруд – усього, що можна оздобити.

Орнаменти, складені з рослинних елементів – квітів, ягід, плодів, листків, гілок, називають рослинними.

Сьогодні на уроці ми спробуємо створити рослинний орнамент із квітів та листя. А яких саме квітів, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.

4. Відгадування загадки.

Раз, весняною порою,

Сонце встало над горою,

В землю кинуло проміння,

Мов посіяло насіння.

Так а чи не так було,

Та проміннячко зійшло.

Потихеньку підросло,

Сил набралось, зацвіло,

І за сонечком завзято

Повертає оченята.

Вибіг Женя у садочок:

  • Гляньте, квітка, мов віночок!

  • Постривай, який віночок?

Я ж бо сонечка синочок.

Придивися краще, друже,

Я на маму схожий дуже.

Відгадайте, любі дітки,

Як же звалася та квітка?

(Соняшник.)

5. Декламування вірша «Соняшник»

Соняшник дивився на Сонце,

дуже довго дивився на Сонце,

і здалося йому, що Сонце –

квітка, така ж, як і він.

(Дмитро Павличко)

6. Вступна бесіда.

Соняшник. Хто не знає чудової рослини з товстим високим стеблом, цупким листям і великими золотавими голівками – кошиками, завжди повернутими до сонця. Мабуть не тільки через схожість із золотавим сонцем ця рослина отримала назву «Соняшник». Якщо придивитися уважно, то соняшник робить не просто кругові рухи, а повертається чітко з заходу на схід і потім навпаки. Причому повертається не тільки квітковий кошик, а й стебло та листя. Ця рослина так полюбилася українцям, що й не віриться в те, що вона прибулець з далеких країв.

У 1492 році мореплавець Христофор Колумб відплив на пошуки нових морських шляхів в Індію. Довгим і нелегким був шлях експедиції. Багато перешкод довелося їм подолати, перш ніж мореплавці дісталися до невідомої землі, яку спочатку прийняли за Індію. Мандрівників зачарував багатий рослинний світ. Здавалося, вони потрапили в якусь чарівну країну. Колумба вразили не тільки чудові золоті прикраси індіанців, але й дивовижні рослини.

Численні зразки плодів зібраних трав Колумб привіз у Європу. Так разом з іншими мешканцями Америки потрапив на наш континент соняшник. Ця знаменна подія сталася у 1510 році, коли перші насінини соняшника були посіяні в Іспанії у Мадрицькому ботанічному саду.

Коли заморський гість потрапив до Європи. То, звісно, виглядав не так, як зараз. Його кошики – суцвіття були невеликі за розміром.

Довгий час соняшник вирощували як декоративну рослину з гарним суцвіттям. Багато поетів оспівували у своїх творах квітку сонця.

Дуже добре прижився соняшник на Україні. Зараз ми вже не уявляємо собі рідної землі без цих чудових золотавих голівок, що кланяються сонцю, дають нам смачне насіння, чудову олію, солодощі тощо. Нехай і на ваших городах оселиться квітка сонця, чудовий витвір природи і людини.

Художники часто малюють квіти і прагнуть правдиво відтворити розмаїття й багатство природних форм і кольорів. Це добре бачимо на картинах художників.

7. Перегляд репродукцій картин (із коментарем вчителя).

8. Продовження бесіди.

Коли митці використовують у візерунках природні форми рослин, то зображують їх інакше, площинно, так, як ви бачите на засушеній квітці.

Щоб легше виконати візерунок, вони спрощують природні форми, розташовують їх рівномірно, повторюють у тому самому положенні. На узорі кожна пелюстка така сама за розміром і формою, як наступна, а в природі – вони різні; на візерунку за кольором усі пелюстки однакові, а в живих квіток вони мають різні відтінки. Художник може намалювати в узорі й такі елементи, яких у природі немає. Все це робиться для того, щоб візерунок виглядав гарно й цікаво. Така переробка природних форм називається декоративною, або стилізованою.

9. Поетапне виконання композиції вчителем.

ІІІ.Фізкультхвилинка.

Раз, два! Всі вставайте - П’ять, шість! Засміялись,

Будемо відпочивати. Кілька разів понахилялись.

Три, чотири! Присідаймо, Сім, вісім! Час настав

Швидко втому проганяймо. Повернутися до справ.

10. Практична діяльність учнів.

ІV. Підсумок уроку.

  1. Перегляд і демонстрування дитячих малюнків,

  2. Бесіда.

  • Що означає слово орнамент?

  • Де застосовуються орнаменти?

  • Що таке рослинний орнамент? геометричний?