Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Образотворче мистецтво 2 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
9.95 Mб
Скачать

Урок 19 Аплікація у поєднанні з витинанкою «Старовинна фортеця»

Мета: Удосконалювати уміння учнів гармонійно заповнювати аплікацією площину паперу; вчити розташовувати елементи зображення на площині;розвивати зорову пам'ять, увагу, уяву, фантазію; вчити учнів вирізувати складові частини архітектурних об’єктів (стіни, бійниці, вежі, тощо); виховувати охайність у роботі і дотримання техніки безпеки під час користування гострими предметами.

Обладнання: Таблиці, ілюстрації, малюнки (зразки дитячих аплікацій) із зображенням старовинних фортець, аплікація у поєднанні із витинанкою, кольоровий папір, клей, ножиці.

Хід уроку

І.Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку.

ІІ. Робота над темою уроку.

1.Вступна бесіда.

У давнину для своїх поселень люди вибирали узвишшя поблизу водойм, обносили їх високими дерев’яними стінами. Набіги ворогів змушували людей зводити неподалік великих поселень систему укріплень, за якими у хвилини небезпеки могли сховатися не лише жителі міста-фортеці, а й жителі довколишніх сіл. (Демонструю малюнки, ілюстрації)

Подивіться на старовинні фортеці на фотографіях. Бачите, як вони відрізняються від інших споруд? У них міцні, товсті стіни, вузькі бійниці, високі міцні вежі.

У зв’язку з постійною військовою загрозою широко розгорнулося оборонне будівництво. І якщо раніше укріплення, в основному, будувалися з дерева, то пізніше більшість фортець зводилися з каменю. Майже кожне місто мало замок, було обнесене стінами й ровом з водою. До наших часів збереглися замки в Кам’янець- Подільському, Луцьку, Хотині, острозі, с. Сутківці на Хмельниччині тощо. Розгляньте старовинні фортеці на фотографіях, ілюстраціях. Бачите, як вони відрізняються від інших споруд? У них міцні товсті стіни, вузькі бійниці, високі міцні вежі.

2.Перегляд демонстраційного матеріалу.

(Робочий зошит)

Покровська церква в с.Сутківці на Хмельниччині має два яруси бійниць, з яких велася стрільба. У ті часи, коли землями України одна за одно прокочувалися війни, кам’яні церкви виконували іноді роль фортець. Їх так і будували з розрахунку на тривалу облогу. Покровська церква в селі Сутківці належить до таких споруд. Уздовж стін на першому і другому поверхах знаходяться бійниці. Завершуються стіни чотирма мініатюрними вежами, розрахованими на одного бійця. Церква-фортеця в Сутківцях – видатний твір української оборонної архітектури.

Замок – фортеця у місті Хотин розташований на схилах правого берега Дністра, на перехресті торговельних шляхів.

Замок у смт. Меджибіж (Хмельницька область) – важлива пам’ятка військово-інженерного мистецтва. Має кілька веж з бійницями. З високих стін на десятки кілометрів було видно шлях, що вів до Меджибожа.

3.Словникова робота.

Архітектура – це мистецтво конструювання будинків та інших будівель

Фортеця укріплений пункт з міцними товстими стінами, вузькими бійницями і високими вежами, призначений для оборони від ворога.

4.Послідовне виконання роботи вчителем.

Сьогодні ми з вами спробуємо виконати аплікацію у поєднанні з витинанкою.

Аплікація – це накладання на основу деталей зображення і їх ліплення. Аплікація буває предметною, декоративною, та сюжетною. Виконувати аплікацію можна з різних матеріалів: паперу, засушеного листя, пелюсток, картону, соломи, ниток…(Демонструю різні види аплікацій – паперу, з тканини, із засушеного листя).

Під час виконання аплікації стежте за виготовленням основи, перенесенням зображенням ескізу на основу.

Витинанки прийшли на зміну настінному розпису. Витинанки- (від слова «витинати». Витинання – це ажурне вирізування. орнаменту, зображення..

В цій техніці найбільше значення мають силуетна форма елементів та ритм деталей, що повторюються. Велику роль тут відіграють і прорізи, які є засобами художньої виразності. Співвідношення плями та фону у витинанці приблизно однакове. Витинанка має більш виразний вигляд, коли наклеєна на папір, контрастний за світлотою чи кольором. Можливе поєднання витинанки з аплікацією.

Паперові витинанки розміщували на стінах, вікнах, печах, мисниках, шафах, етажерках тощо.

За технологічними та художніми особливостями витинанки поділяються на ажурні, силуетні, одинарні та складні. Декоративні композиції витинанок можуть створюватися у квадраті, колі, стрічці.

А ми витинанки будемо виконувати на папері у робочих зошитах.

Під час вирізання споруд симетричної будови не забувайте скласти аркуш паперу навпіл. Намалювати силует фортеці, а вже тоді вирізати.

5. Інструктаж.

1. Нанесіть клей тонким шаром, від середини до країв.

2. Якщо клей потрапив на шкіру або одяг, то негайно змийте його.

3. Приглажуйте деталі газетним папером, а руки витирайте серветкою.

4. Будьте обережні із ножицями.

5.Після завершення роботи закрийте клей, приберіть ножиці.

ІІІ .Фізкультхвилинка.

Раз, два, три, чотири - Як торкнетеся підлоги.

Всі підняли руки вгору. Раз, два, три, чотири –

П’ять, шість, сім, вісім - Всім треба знову прямо встати.

Всі схилилися додолу. П’ять, шість, сім, вісім –

Не згинайте, діти, ноги, Можемо спочатку починати.

6.Практична діяльність учнів.

(Стежу за правильним вирізанням витинанки, розміщення її на папері. Слідкую за дотриманням правил безпеки)

ІV. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

  • Що таке архітектура?

  • Фортеця?

  • Аплікація?

2. Створення виставки. (Вибір кращих робіт, їх аналіз)

ІV. Прибирання робочих місць.