Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Образотворче мистецтво 2 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
9.95 Mб
Скачать

Урок 10. Святковій настрій у композиції «Свято Івана Купала»

Мета: Провести бесіду про українські народні звичаї; вчити учнів

передавати веселий настрій за допомогою кольору; звернути увагу на

основні закономірності зображення обличчя людини, елементарні

пропорції. Розташування окремих частин; удосконалювати навички

роботи з пензлем, уміння композиційно заповнювати площину аркуша

зображенням.

О бладнання. Таблиці, ілюстрації, зразки дитячих робіт із зображенням

святкування Івана Купала.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Повідомлення теми і завдань уроку.

ІІ. Робота над темою уроку.

1. Вступна бесіда

З глибин віків прийшло до нас Купало – свято літнього сонцестояння, свято тепла, молодості та кохання, яке відзначається 6-7 липня. У колі річних свят Купало – одне з найголовніших. За народним повірям, у цей день відбуваються різні дива: трави і квіти набувають магічної сили, земля відкриває свої скарби, сонечко спускається з неба, щоб викупатись у річці, а опівночі вогнистим цвітом розквітає папороть – хто знайде той цвіт, той здобуде багатство і здоров’я.

Дівчинка Під самого Купала

Забувши сум і страх,

Ми папороть шукати

Підемо по лісах.

Хлопчик Нехай і вовкулаки

Нам виють із кущів

Нехай відьми, чортяки

Летять на перестрів.

Дівчинка Обіруч разом квітку

Додому понесем

І нею наші душі

Найперше відімкнем.

Напередодні свята хлопці встановлювали за селом, на вигоні, обрядове дерево – вербу, яку в різних регіонах України називають Мареною, Купайлом. На свято запрошують усіх людей, а хто не прийде, на того накликають різні напасті. Увечері до Купайлиці йшли з піснями, прикрашали її вінками, стрічками, запалювали вогнище, водили хороводи.

Дівчата (співають) Коло Мариноньки ходили дівоньки.

Стороною дощик іде, стороною іде.

Та й на нашу руженьку червону

Стороною дощик іде, ще й дрібненький

Та й на наш барвінок зелененький.

Потім стрибали через велике багаття, бо вважали, що воно очищає від усього поганого. Молодята, які братимуть шлюб, стрибали парами: якщо руки не розімкнуться, то скоро одружаться.

III.Перегляд демонстраційного матеріалу.

3 . Перегляд композицій.

Вчитель: - Ви можете відобразити у своїх малюнках враження від цього прекрасного дійства. Уявіть перед собою цю картину і попробуйте відтворити все це на аркуші паперу. У центральній частині аркуша паперу можна намалювати обрядове дерево, прикрашене стрічками, квітами, а біля нього – вогнище через яке перестрибують хлопці та дівчата.

4. Практична діяльність учнів.

ІV. Підсумок уроку.

  • Що найбільше вам запам’яталось на цьому уроці?

  • Який настрій у вас від святкового дійства?

Перегляд та оцінювання дитячих робіт.