
- •Розрахунокта вибір посадки з натягом
- •2.Розрахунок та конструювання гладких калібрів
- •2.2 Розрахунок калібра – скоби для розміру )
- •2.3 Розрахунок контрольних калібрів
- •3.Вибір посадок, підшипників кочення
- •3.2 Вибір посадок кілець підшипників
- •4.Вибір посадок інших сполучень редуктора
- •5.Розрахунок розмірного ланцюга
- •5.1 Підготовка вихідних даних
- •5.2. Розрахунок прокладок за методом максимуму-мінімуму
- •5.3 Розрахунок розмірного ланцюга
- •6. Обгрунтування і вибір параметрів шорсткості, допусків форми і розташування поверхонь деталі
- •6.1 Розрахунок і вибір допусків відхилення форми
- •6.2 Розрахунок і вибір допусків відхилення форми
- •Список літератури
5.3 Розрахунок розмірного ланцюга
Знаходимо граничні розміри усіх ланок та компенсатора за формулами :
Aimax = Ai + ESi
Ai min = Ai + EIi
A1max = 120 + 0,35 = 120,35
A1min= 120 + 0 = 120
A2max =5 + 0 = 5,0
A2min=5 – 0, 12 = 4,88
A3max =18 + 0 = 18,0
A3min= 18- 0,2 = 17,8
A4max = 12 + 0 = 12,0
A4min= 12 –0,18 = 11,82
A5max =50 + 0 = 50,0
A5min=50– 0,25= 49,75
A6max =12 + 0 = 12,0
A6min=12 – 0,18 = 11,82
A7max =18 + 0 = 18,0
A7min=18- 0,2 = 17,8
A8max =5 + 0 = 5,0
A8min=5 – 0, 12 = 4,88
Кmax = 1,9 + 0 = 1,9
Кmin= 0 + 0,0 = 0
Перевіряємо умови
→ ← →
АΔmax≥ΣАіmax – ΣАіmin - Кmax= 0
0,15 ≥ 120,35 – (4,88 + 17,8 + 11,82 + 49,75 + 11,82 + 17,8 + 4,88) – 1,9 = - 0,3
умова виконується
→ ← →
АΔmin≤ΣАіmin – ΣАіmax - Кmin= 0
0,00 ≤ 120 – (5,0 + 18,0 +12,0 + 50,0 + 12,0 + 18,0 + 5,0) – 0,0 = 0,00
умова виконується
6. Обгрунтування і вибір параметрів шорсткості, допусків форми і розташування поверхонь деталі
6.1 Розрахунок і вибір допусків відхилення форми
і розташування поверхонь вала
Число обертів вала n=65 об/хв.
Вал сполучається поверхнями Д та Е із шариковими радіальними підшипниками.
На валу закріплюється зубчате колеса 7 ступені точності (ділянка Ø48s7).
Допуски діаметрів визначаємо за табл. 7.8[1] :
ділянка Ø36n6 - ІТ 6 = t = 16 мкм
ділянка Ø45n6 - ІТ 9 =t = 16 мкм
ділянка Ø48s7 - ІТ 7 =t = 26 мкм
Знаходимо допуски циліндричності :
Т = 0,3 · t (6.1)
Т = 0,3 · 16 = 4,8 мкм ≈ 0,005 мм
Т = 0,3 · 16 = 4,8 мкм ≈ 0,005 мм
Т = 0,3 · 26 = 7,8 мкм ≈ 0,008 мм
Знаходимо допуски співвісності для ділянок підшипників :
для d=45 мм та 7 ступеня точності для Т за табл. 7.9 [1] :
Т = 30 мкм = 0,03 мм;
для d=48 мм та 7 ступеня кінематичної точності колеса та його ділильного діаметру 208,33 мм знаходимо за табл. 7.10 [1] сьому ступень точності
допуску Т . За табл. 7.9 [1] знаходимо відповідний допуск
Т = 30 мкм = 0,003 мм;
допуск співвісності та радіального биття для кінцевої ділянки вала при числі обертів вала n< 1000 об/мин не задають (ділянка Ø36n6).
Допуск перпендикулярності торця зі сторони підшипника на Ø 45,в який упирається підшипник, знаходимо за табл. 7.11 [1] для сьомого ступеня точності :
Т = 16 мкм = 0,0016 мм
Допуск перпендикулярності торця зі сторони колеса на Ø48 :
при l/d = 48/48 = 1 > 0,8 – допуск не задають.
Допуски паралельності і симетричності шпоночного паза приймаємо за табл. 7.13 [1] :
при ширині паза 10 мм :
Т = 30 мкм = 0,03 мм
Т = 200 мкм = 0,2 мм ;
при ширині паза 14 мм :
Т = 30 мкм = 0,03 мм
Т = 200 мкм = 0,2 мм
Ra — середнєарифметичне відхиленняпрофілю (середнєарифметичнеабсолютнихзначеньвідхиленьпрофілю в межах базовоїдовжини);
Rz — висотанерівностейпрофілю по 10 точках (сума середніхабсолютнихзначеньвисотп'ятинайбільшихвиступів і глибинп'ятинайбільших впадин профілю в межах базовоїдовжини);
Rmax — найбільшависотапрофілю (відстаньміжлінієювиступівпрофілю і лінією впадин профілю в межах базовоїдовжини).
Ra= 0,8 мкм ;Ra = 1,6 мкм ; Ra = 2,5 мкм ; Ra = 6,3 мкм