Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Болдыр.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
211.38 Кб
Скачать

Розділ IV. Основні числові характеристики статистичного розподілу це:

Вибіркове середнє

, де - об’єм вибірки.

Дисперсія

, де та

Середнє квадратичне відхилення

.

Дисперсія та середнє квадратичне відхилення характеризують розсіяння значень відносно середнього.

Для зручності обчислень доцільно перейти до умовних варіант за формулою

, де h крок, якщо він є, а С – хибний нуль. В якості хибного нуля береться, як правило, значення з найбільшою частотою.

Вибіркове середнє для Х:

Х

1,17

1,31

1,45

1,59

1,73

1,87

n

15

50

23

9

1

2

  1. С=1,31

  2. U=X-C

U

-0,14

0

0,14

0,28

0,42

0,56

n

15

50

23

9

1

2

  1. h=0,14 V=(X-C)/h

V

-1

0

1

2

3

4

n

15

50

23

9

1

2

  1. = (-15+0+23+18+3+8)= =

V2

1

0

1

4

9

16

n

15

50

23

9

1

2

= (15+0+23+36+9+32)= =1,15

Dv= - 2=1,15-0,14=1,01

σv= v = =1,005

В умовних варіантах ці ж самі величини знаходяться набагато простіше, а зворотній перехід відбувається за формулами

, , .

×0,14+1,31=1,36

0,02×1,01=0,02

0,14×1,005=0,141

Вибіркове середнє для Y:

Y

5,45

6,75

8,05

9,35

10,65

11,95

n

12

24

25

25

5

9

  1. С=8,05

  2. U= Y-C

    U

    -2,6

    -1,3

    0

    1,3

    2,6

    3,9

    n

    12

    24

    25

    25

    5

    9

  3. h=1,3 V=( Y-C)/6

    V

    -2

    -1

    0

    1

    2

    3

    n

    12

    24

    25

    25

    5

    9

  4. = (-24-24+0+25+10+27)= =0,14

V2

4

1

0

1

4

9

n

12

24

25

25

5

9

= (48+24+0+25+20+81)= =1,98

Dv= - 2=1,98-0,02=1,96

σv= v = =1,4

В умовних варіантах ці ж самі величини знаходяться набагато простіше, а зворотній перехід відбувається за формулами

, , .

0,14×1,3+8,05=8,23

1,69×1,96=3,31

1,3×1,4=1,82

Розділ V.

Існують два основних теоретичних моменти:

Початковий момент порядку l

та

Центральний момент порядку l

.

За допомогою моментів легко обчислюються не тільки основні, а й додаткові числові характеристики.

Вибіркове середнє ,

Дисперсія ,

Коефіцієнт асиметрії ,

Екцесс .

Коефіцієнт асиметрії показує наскільки розподіл симетричне відносно свого середнього значення, а екцесс – наскільки розподіл відрізняється від нормального з такими самими характеристиками.

При переході до умовних варіант коефіцієнт асиметрії та екцесс не змінюються.

Будь-який центральний момент можливо виразити через початкові

,

,

,

.

Тому спочатку знаходять початкові моменти потрібних порядків, а потім обчислюються центральні.

Обчислювати початкові моменти зручно за допомогою таблиці

n

u

nu

nu2

nu3

nu4

n(u+1)4

15

-1

-15

15

-15

15

0

50

0

0

0

0

0

50

23

1

23

23

23

23

368

9

2

18

36

72

144

729

1

3

3

9

27

81

256

2

4

8

32

128

512

1250

Σ=100

Σ=37

Σ=115

Σ=235

Σ=775

Σ=2653

Останній стовбець знаходиться для перевірки:

Σn(u+1)4= Σnu4+4 Σnu3+6 Σnu2+4 Σnu+ Σn=775+4×235+6×115+4×37+100=2653

Початкові моменти:

М1= =0,37

М2= =1,15

М3= =2,35

М4= =7,75

Центральні моменти:

m2 = 1,15-0,14=1,01

m3 = 2,35-3×0,37×1,15+2×0,05= 1,17

m4 = 7,75-4×0,37× 2,35+6×1,15×0,14+3×0,019=5,23

Коефіцієнт асиметрії:

= 1,16

Екцесс:

= 2,1304