
- •Міністерство освіти і науки України Національний університет водного господарства та природокористування
- •Завдання
- •Розміщення і компонування вузла споруди
- •Вибір створу гідровузла
- •Визначення класу споруд
- •Земляна гребля
- •4.1. Закладання укосів греблі
- •4.2 Гребінь греблі
- •4.3 Визначення відмітки гребеня
- •4.4 Кріплення укосів
- •4.4.1. Верховий укіс
- •4.4.2. Бетонні і залізобетонні кріплення
- •4.4.3 Кріплення низового укосу
- •4.4 Дренажні обладнання
- •4.5 Вибір і обгрунтування виду земляної греблі
- •4.5.1 Протифільтраційні пристрої в тілі греблі і її основі
- •4.5.2 Конструкція греблі
- •4.5.3 Побудова греблі на плані
- •4.6 Фільтраційні розрахунки земляних гребель
- •4.6.1 Розрахунок фільтрації через неоднорідну греблю на водонепроникній основі.
- •4.8. Розрахунок фільтраційної міцності земляних гребель
- •4.9 Розрахунок стійкості низового укосу
- •5. Водоскидна споруда
- •5.1. Гідравлічний розрахунок водоскиду
- •5.1.1. Башта водоскиду
- •5.1.2. Водовідвідна труба
- •5.1.3. Водобійний колодязь
- •5.2. Відвідний канал
- •Список використаної літератури
4.1. Закладання укосів греблі
Коефіцієнти закладання укосів вибираються виходячи із умови стійкості укосів з урахуванням фізико-механічних характеристик ґрунтів греблі і її основи, висоти греблі, умов виконання робіт та експлуатації, діючих сил. Але в початковій стадії проектування врахувати всі перелічені чинники неможливо, тому при попередньому визначенні коефіцієнтів закладання укосів рекомендується скористатись таблицею 4.1. [3] в якій приведено коефіцієнти закладання укосів від прийнятої висоти греблі. В курсовому прийняті mh= 3,0 , mt =2,5
Рис. 4.1. Схема до вибору коефіцієнтів закладання укосів
4.2 Гребінь греблі
Ширина гребеню греблі визначається в залежності від умов виконання робіт і експлуатації . В курсовому проекті приймаємо, що гребінь буде використано для проїзду автотранспорту і для проектування дороги.
Для забезпечення стоку атмосферних опадів гребінь використовується двосхилим з поперечним похилом від осі 2…4%. Вздовж проїжджої частини на обочинах з інтервалом 2,0м встановлюються надовбні висотою 0,8…1,0 м.
Рис. 4.2 Основні розміри земляного полотна і конструкція гребеню греблі
4.3 Визначення відмітки гребеня
Відмітку гребеня греблі (↓ГрГ) необхідно визначати із умов розташування його над розрахунковим рівнем води .
Перевищення гребеня hs визначається для двох випадків стояння рівнів води у верхньому б'єфі: 1) при нормальному підпірному рівні НПР ; 2) при форсованому підпірному рівні ФПР.
Відмітка ФПР може бути визначена тільки після розрахунків водоскиду (для цього необхідно знати висоту шару форсування Нф). Для розрахунків в курсовому проекті цю висоту можна прийняти в залежності від максимальної скидної витрати Qmax . Нф =0,7м
Таким чином ↓ ФПР = ↓НПР+Нф, м (4.3.1)
↓
ФПР = 156,925+0,7=157,625м
Перевищення гребеня греблі hs в обох випадках визначається за залежністю hs =hrun1% + ∆hset + a (4.3.2)
де hrun1% - висота накочування вітрових хвиль забезпеченістю 1 %, м;
Висота накату на укіс хвилі забезпеченістю 1% по накату визначається за залежністю
hrun1% = kr· kp· ksp·krun· hi% (4.3.3)
Перше
ніж визначати висоту накату хвиль 1%
забезпеченості hrun1%
необхідно визначити середню висоту
хвилі
,
м і середній період хвиль
,с
По
безрозмірним значенням gL/Vw2
та gt/Vw
і кривій необхідно визначити значення
g
/Vw2
та g
/Vw
і за меншими їх значеннями визначаються
середня висота
,м
і середній період хвиль
,с
. Середня довжина хвиль
,
м при відомому значенні
визначається за залежністю
=
. t
– безперервна тривалість дії вітру (в
курсовому проекті приймаємо t
=
21600 с.)
Висоту хвилі і% - ної забезпеченості в системі hd,i ,м необхідно визначати помноживши середню висоту хвилі на коефіцієнт ki , який приймається по графіку рис.4.7 [2] для безрозмірного значення gL/Vw2 . Таким чином одержуємо:
hi%=ki%·
(4.3.4)
Розрахунки для першого випадку
Vw4% = 13,3 м/с, L1 = 5600м, t = 21600 с., d1=10,03 м.
Визначаються безрозмірні значення gL1/V2w4% =9,81∙5600/13,32=310,56 gt/Vw4% =15932,03. По обмежуючій кривій (рис. 4.6.)[4] знаходимо відповідні значення:
Порівнюючи відповідні значення, приходимо до висновку, що
,
і тому середню висоту хвилі
знаходимо по значенню
,
звідки
=0,52
м, середній період
,
с – по значенню
=2,2,
=2,98
с.
Середня довжина хвилі за залежністю
=9,81∙2,982/2∙3,14=13,87
м.
Висота хвилі 1% забезпеченості знаходиться так. При значенні
gL1/V2w4% =310,56по графіку на рис. 4.7 [4] значення k1% =2,11 і потім за формулою (4.3.4) h1% =2,11∙0,52=1,1 м.
kr і kp – коефіцієнти шорсткості і проникності кріплення укосу, які приймаються по таблиці 4.5. [2]. Значення коефіцієнтів kr і kp відповідно kr =1,0 і kp=0,9 для кріплення укосу необхідно застосовувати бетонні плити.
ksp – коефіцієнт, який приймається по таблиці 4.6. [2] в залежності від коефіцієнту закладання верхового укосу mh і розрахункової швидкості вітру Vw , м/с. Для швидкості вітру Vw4% =13,3 м/с при m = 3,0 шляхом лінійної інтерполяції значення ksp=1,4.
krun - коефіцієнт, який приймається по графіках рис. 4.8. [2] в залежності від пологості хвилі /hd,1% і котангенса кута нахилу укосу до горизонту mh=ctgφ.
Пологість
хвилі, яка визначається як
/hd,1%
дорівнює 13,87/1,1=12,6, значення krun=1,25
hrun1% =1,0∙0,9∙1,4∙1,41∙1,1=1,95 м
∆hset - висота вітрового нагону води, знаходиться підбором за залежністю
∆hset
=
(4.3.5)
∆hset =2,1∙10-6∙13,32∙5600/(9,81∙(10,03+0,5∙0,0211))=0,0211 м
Запас а знаходимо як більше із значень 0,5м і 0,1h1% =0,1∙1,1=0,11 м. Значення 0,5>0,11, тому приймаємо а =0,5 м. Перевищення гребеня греблі по першому розрахунковому випадку
hs(1)=1,95+0,0211+0,5=2,471м
Відмітка гребеня греблі по першому розрахунковому випадку
↓ГрГ(1) =↓НПР+hs(1)=156,925+2,4741=159,396м
Розрахунки по визначенню висоти хвилі для другого розрахункового випадку проводяться аналогічно.
Із результатів, які одержані для двох розрахунків, вибирається більш висока відмітка гребеня. Відмітку гребеня греблі необхідно проектувати з урахуванням будівельного поняття Δhбуд , яке враховує можливу осадку греблі
Δhбуд =0,001 hгр3/2 (4.3.5)
де hгр – висота греблі. Повна будівельна висота
hбуд =(↓ГрГ - ↓дна р.) +Δhбуд
Другий розрахунковий випадок.
Основні дані: ↓ФПР =157,625 м,
Vw50% = 6,4м/с, L(2) = 6460м, d2=10,73 м.
Значення
=0,23м,
=2,02с,
=6,37м
знайдені аналогічно першому розрахунковому
випадку. Висота біжучої хвилі 1%
забезпеченості
h1% =2,2∙0,23=0,506м при розрахунках значення kr =0,8 і kp= 0,7 взято для кам’яного кріплення укосу.
Для швидкості вітру Vw50% =6,4 м/с при m = 3,0 шляхом лінійної інтерполяції значення ksp=1,1.
Пологість хвилі, яка визначається як /hd,1% дорівнює 6,37/0,506=12,58, значення krun=1,4
Висота накату на укіс хвилі
hrun1% =0,8∙0,7∙1,1∙1,4∙0,506=0,436 м
Висота вітрового нагону ∆hset(2) =0,005 м. Вибравши а=0,5м визначається перевищення гребеня греблі hs(2) по другому розрахунковому випадку
hs(2)=0,436+0,005+0,5=0,941 м
Відмітка
гребеня греблі по другому розрахунковому
випадку
↓ГрГ(2) =↓ФПР+hs(2)= 157,625+0,941=158,566 м
З
двох одержаних результатів вибирається
більш висока відмітка гребеню, яка
дорівнює ↓ГрГ =159,396м(перший розрахунковий
випадок).
Висота греблі
hгр = d(1) + hs(1) (4.3.6)
hгр = 10,03+2,471=12,501 м
Будівельне підняття складає
∆hбуд= 0,001hгр3/2 (4.3.7)
∆hбуд= 0,001∙12,5013/2=0,044 м.
повна будівельна висота греблі (4.9. )
hбуд= 12,501+0,044=12,545 м.
Відмітка гребеня греблі при цьому складає
↓ГрГ = 159,435м.